Ana Sayfa | 2014 YEREL SEÇİMLERİ

Son Seçim Anketine Göre, Büyük Şehirlerde Kim Önde

Anketlere Göre, Büyük Şehirlerde Kim Kazanır

30 Mart Yerel Seçimlere birkaç gün kaldı, son seçim anketlerinde hangi ilde kim önde, illere göre partilerin oy oranları, Büyük Şehirlerde hangi parti önde, bütün bilgiler burada

Gezici Araştırma şirketi 3 büyük şehir için anket açıklamıştı. Bu anketlerde 3 büyük ilde AKP'nin seçmenini ikna çabaları yerini bulurken AKP'nin oyları düşse de 2009'daki seçimlerdeki o oranını korumuştu

AKP Özellikle Ankara ve İstanbul'da Şubat Ayında yapılan anketlerin sonuçlarıyla rahatlamıştı.

Nasıl oy kullanacağım Oy verme işlemleri 30 Mart 2014 (www.ysk.gov.tr) Oy verme işlemlerinde nasıl yol izlenecek, Oy verme saatleri, YSK seçim açıklaması, nasıl oy kullanacağım, 30 Mart 2014 Yerel Seçimler oy verme işlemleri neler, oy verme sıralaması nedir, Nasıl oy kullanacağım, YSK 30 Mart 2014 yerel seçimler oy verme işlemleri ile ilgili açıklama yaptı, oy verme işlemlerinde kaç renk zarf var, nasıl oy kullanacağım, hangi renk zarflar hangi seçim için, 30 Mart 2014 yerel seçim YSK açıklaması

ORC'nin Türkiye Geneli Son Seçim Anketine göre. Yapılan son araştırmanın sonucuna göre; AK Parti yüzde 45.7, CHP ise yüzde 28.3'lük kesim tarafından desteklendi. MHP'ye destek ise yüzde 16.

Yerel seçimler öncesi nefesler tutulurken anket şirketleri de yaptıkları araştırmaların sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmaya devam ediyor. Seçim dönemlerinde vatandaşın nabzını tutan ve isabetli tahminleriyle dikkatleri üzerine çeken ORC Araştırma Şirketi, 30 Mart seçimlerine 30 gün kala yaptığı anketin sonuçlarını açıkladı.

AK PARTİ YÜZDE 45'LERDE

AK Parti'nin yüzde 45.7'lik kesimin desteğini aldığı araştırmada, CHP yüzde 28.3 ile ikinci sırada yer aldı. Seçimlerde oy oranını artıracağına kesin gözüyle bakılan MHP ise yüzde 16 ile üçüncü sırada yer aldı. Araştırmada BDP'ye destek verenlerin oranı da yüzde 6 olarak belirlendi.

İSTANBUL'DA FARK 9 PUAN

Araştırmada dikkat çeken bir diğer noktada İstanbul rakamları. Kadir Topbaş ile Mustafa Sarıgül arasında geçen yarışta son dönemece girilirken aradaki fark 9 puan olarak belirlendi.

A&G Araştırma Başkanı Adil Gür, son anketin sonuçlarını açıkladı. AK Parti oylarının 2009'a göre 5-7 puan arttığını söyleyen Gür, 'Paralel saldırılar oyları düşürmedi' dedi. Gür, AK Parti mevcut belediyelerinin üzerine yeni belediyeler ekleyeceğini de söyledi.

 

 

 

AK PARTİ OYLARINI ARTIRDI 

 

Bugün sandığa gidilse, AK Parti 2009'daki yerel seçimler ile 2011'deki genel seçimin ortalaması kadar oy alacak. AK Parti, 2009'daki yerel seçimde yüzde 38.4 oy almıştı. Ona göre oylarını önemli oranda artırıyor. 2011'deki genel seçimde ise yüzde 49.9 aldı. Bugün itibarıyla 43-45 aralığında görünüyor. 

 

 

BELEDİYE SAYISI ARTAR 

 

AK Parti'nin 2009'da kazandığı 45 belediye vardı. Kaybedeceği bazı yerler olabilir ama kazandığı belediyelerin çok daha fazla olacağını düşünüyorum. 

 

 

SON GÜNLERDE TOPARLADI 

AK Parti, 17 Aralık operasyonu ve sonraki süreçte peş peşe yayınlanan ses kayıtlarının etkisinden kurtulup toparlanma içine girdi. Özellikle son 10 gündür bunun etkisi görülüyor. Meydanlardaki kalabalık da bunun işareti. Genel seçime göre birkaç puan oy kaybı oldu ama bunu cemaat oylarına bağlamak mümkün değil. Operasyonlar sonrasında AK Parti tabanı daha da kenetlendi. 

 

 31 MART'TA İSTİFA OLMAZ

Gür,  "Bu seçim sonrası bazı yeni arayışlar başlayabilir. Ancak ne iktidarda ne muhalefette radikal oy değişiklikleri olmayacağı için '31 Mart'ta istifa eden lider çıkar' demek hayalcilik olur" diye konuştu. 

Yaptığımız araştırmaları analiz ettiğimizde muhalefetteki partilerle ilgili de şu tablo çıkıyor: 

- CHP 2011'deki oyu mertebesinde bir sonuç alacak. Yüzde 26-27 civarında bir orana ulaşabilir. 

- MHP'nin yüzde 14-16 bandında olduğu görünüyor. Anadolu'da MHP rüzgarı olduğu doğru ama büyükşehirlerde kamuoyunca pek tanınmayan adayları var. Bu da, o rüzgarı kesen başlıca etken. 

- BDP'yi ölçmek zor. Çünkü Doğu ve Güneydoğu'da "BDP", batıda ise "HDP" çatısı altında seçime giriyor. Ancak, göreceli olarak oyları yükselecek. Yüzde 8-11 aralığında oy çıkabilir.     

Ben İstanbul, İzmir ve Diyarbakır'la ilgili herhangi bir sürpriz değişiklik beklemiyorum. Partilerin bu illerdeki oy oranlarıyla ilgili tabloyu, seçimlere birkaç gün kala yayınlayacağım. Ankara'da ise kentin 20 yıllık son derece başarılı bir belediye başkanı var. Karşısında da sakin, TV programlarında puan toplayan ana muhalefet partisinin adayı bulunuyor. Buradaki yarışla ilgili sonucu, hafta sonu gerçekleştireceğimiz son araştırmayla ortaya koyacağız. 

Türkiye seçmeninin yüzde 75'i, 30 büyükşehirde yaşıyor. İlçelerin oyları da büyükşehirlerde değerlendirilecek ve adaylar oy oranlarında çok etkili olacak. AK Parti, Balıkesir, Ordu gibi yerlerde bu kez daha da güçlü. Antalya, Manisa gibi yerlerde iddialı. Bazı yerlerde ise adaylar, kendi partilerinden fazla oy alıyor. Kocaeli, Eskişehir gibi büyükşehirler buna örnek. Buralarda adaya, icraata bakılarak da oy veriliyor. Ayrıca; şehrin siyasi coğrafyası, nereden göç aldığı, etnik ve mezhepsel yapısı bazı yerlerde değişiklikleri beraberinde getirecektir. 

comments powered by Disqus