Ana Sayfa | Haberler

İsrail'in Başkent'i tartışması büyüyor

İsrail'in Başkenti Telaviv mi Kudüs mü

İngiliz basınına yapılan baskıdan sonra Türk Basınının tutumu merak ediliyor

AVRUPA Ajansı (AVA) Mahir Tan / Londra-Geçtiğimiz haftalarda haberleştirdiğimiz "İsrail'in başkenti neresidir?" tartışması büyüyerek sürüyor. Bu yıl içinde İngiliz The Guardian gazetesinin "İsrail'in başkenti Tel Aviv’dir" ibaresinin geçtiği bir yazısı için gazete hakkında İsrail lobi kuruluşları İngiltere'de Press Complaint Comission (PCC) şikayette bulunmuştu. 

HR adlı İsrail Medya takip kuruluşu, PCC’ye şikayetten başka "İsrail'in Başkenti Telaviv" diyen gazetelere dava açacağı tehdidinde bulunmuştu. Geçtiğimiz ay içinde PCC verdiği kararda "İsrail'in başkenti Telaviv demekte basın yasaları açısından bir problem yoktur. Çünkü İsrail'in başkenti Telaviv olarak bilinmekte ve başta İngiltere olmak üzere büyükelçiliklerin çoğunluğu  bu kentte bulunmaktadır" denildi. Ancak İsrail lobi kuruluşları ve Dışişleri bakanlığının yaptığı baskılar sonuç vermiş olmalı ki ,Press Complaint Comission (PCC) aynı konuda farklı bir karar daha üretti. 

Yeni kararda şu ifadeler kullanılıyor; "İsrail'in başkenti Telaviv ifadesi, 'potansiyel olarak' okuyucuyu yanlış bilgilendirme riski taşımaktadır. 'Editörler çalışma kanunu'nun 1. maddesine aykırı bu durum düzeltilmelidir". Editors Code of Practise 1. maddesi ise "Basın, geçersiz ve yanlış yönlendirmeye neden olacak bilgi ve resimleri yayınlamamaya dikkat gösterir" biçiminde düzenlemiş.   Kısaca "İsrail'in başkenti Telaviv" derseniz İsrail lobi şirketleri ve avukatlık firmaları peşinize düşerek gazetenizi onbinlerce sterlin cezaya mahkum ettirebilecek.

İngiltere'de İsrail lehine medya izleme görevi yürüten lobi kuruluşu  HR (honest Reporting) bu karar değişikliğinden cesaretlenerek The Guardian gazetesinin aşağıdaki ibareyi kullanan bir yazı yazmasını, yani özür dilemesini istiyor; "we accept that it is wrong to state that Tel Aviv – the country’s financial and diplomatic centre – is the capital" (Telaviv -ülkenin finansal ve diplomatik merkezi- başkenttir demenin yanlış olduğunu kabul ediyoruz.)

Kuşkusuz dava tehdidi ile. Guardian'ın böyle onur kırıcı bir duruma düşüp düşmeyeceğinin henüz belli olmadığı bir sırada ingiliz medyasının baskıya boyun eğmeyeceği merakla bekleniyor. İngiltere ve Dünya ülkelerinin ezici çoğunluğunun büyükelçilikleri Telaviv'de iken "Başkent Telavivdir" savunması ile The Guardian kendini savunacak.

İsrail Lobi kuruluşlarına bu konuda yardım eden kuruluşun Asserson Law office adlı avukatlık firması olduğu belirtildi. PCC Press Complaint Commission"un 'fikir değiştirmesini" bu firmanın sağladığını ileri süren HR adlı İsrail Lobi kuruluşu muhtemelen bu firmayı "İsrail'in başkenti Telaviv" diye yazan gazetelerin peşine salacak.  İsrail şirketleri ve Dışişleri bakanlığı yeni duruma göre sadece "Başkent Telaviv değildir" demekle de yetinmiyor. Başkent Kudüs’tür denmesini istiyor. Bunuilk kabul eden gazetenin The Daily Mail olduğu belirtildi.

Filistin halkının elinden gaspedilmiş ve BM kararlarıyla işgal altında olduğu kabul edilen Kudüs kentinin İsrail'e başkent olarak ilan edilmesi kabul edilir değildir. Bunun en büyük kanıtı Telaviv'de bulunan yabancı elçiliklerdir.  

Son Çıkan Filmleri İnternetten Bedava İzle

En yeni filmlere nasıl ulaşacağınız hakkında bilgilere bu konumuzda yer verdik.' Sinemalar da 5 tane 10 tane film varken. Film izleme sitelerin de binlerce film bulunmakta.

Rephair Losyon ve Şampuan Kullanıcı Yorumları

Saç dökülmeleri kadınlardan çok erkeklerin genel bir sorunu halini almıştır. Çünkü çevresel faktörler daha çok erkekler üzerinde etki göstermektedir.

Süper Anne'den Balık Tarifleri

Türkiye’nin üç tarafının denizlerle çevrili olması ve akarsuların, nehirlerin, derelerin çokluğu balık çeşidi yönünden zengin bir mutfağa sahip olmamızı sağlar.

comments powered by Disqus