Lahey'de Halepçe Soykırım Anıtı, Sessiz Tanık Fotoğrafı

Lahey'de Halepçe Soykırım Anıtı, Sessiz Tanık Fotoğrafı haberi

Gazeteci Ramazan Öztürk'ün Halepçe Katliamı'nın sembolü olan "Sessiz Tanık" fotoğrafı, Lahey'de "Halepçe Soykırımı Anıtı" olacak

Gazeteci Ramazan Öztürk'ün Halepçe Katliamı'nın sembolü olan "Sessiz Tanık" fotoğrafının, Lahey'de "Halepçe Soykırımı Anıtı" olacağı bildirildi. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Şehitler ve Enfal Bakanı Müşaviri Fuat Osman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hollanda'nın Lahey Belediyesi'nin, Halepçe Katliamı'nı sembolize edecek bir anıta yer verme yönünde karar aldığını belirtti. Halepçe Katliamı'nın, Avrupa Birliği ülkelerince soykırım olarak kabul edilmesi için Lahey Belediyesi Dış İlişkiler Komisyonunun bir program hazırladığını aktaran Osman, bu çerçevede Lahey'de ilk olarak Halepçe Katliamı'nı sembolize edecek bir anıta yer verilmesi kararının alındığını ifade etti.

"Bu anıt, Ramazan Öztürk'ün çektiği baba ve çocuğunun hayatını kaybettiği fotoğraf olacak" diyen Osman, şöyle devam etti: "Baas rejiminin 16 Mart 1988'deki kimyasal saldırısının ardından kente ilk giren gazetecilerin çektiği çok sayıda fotoğraf ve video kaydı var. Hepsi o gün Halepçe'de yaşanan vahşeti anlatıyor. Bunlar içinde hemen hemen tüm dünyada Halepçe'nin sembolü olarak dikkat çeken Türk gazeteci Ramazan Öztürk'ün çektiği Ömer Muhammed Salih'in kucağındaki çocuğuyla hayatını kaybettiği fotoğraftır. Biz de bu fotoğrafın, Lahey'de soykırım anıtı olarak sembolize edilmesini teklif ettik. Buradan Sayın Öztürk'e bir kez daha minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz." Osman, anıtın 29 Nisan 2014'te açılacağını bildirerek, inşallah bundan sonra ne burada ne de dünyanın başka bir bölgesinde buna benzer soykırımlar olmaz" temennisinde bulundu İngiltere, Yunanistan, İsveç ve Güney Kore'nin Halepçe Katliamı'nı soykırım olarak kabul ettiğini belirten Osman, "Irak Parlamentosu da daha önce aldığı bir kararla bunu kabul etmiş ve tazminat ödemeyi tahahhüt etmişti" diye konuştu.


comments powered by Disqus