Ana Sayfa | YAŞAM

Facebook'ta Yeni Dolandırıcılık Vurgunu


Facebook

Facebook'ta site kuran dolandırıcılar, gazilere yardım topladıklarını belirterek paylaşımcılardan 'JP83' yazıp 5685'e mesaj atmasını istiyor...

Facebook’ta site kuran dolandırıcılar, gazilere yardım topladıklarını belirterek paylaşımcılardan ‘JP83’ yazıp 5685’e mesaj atmasını istedi. Şikayet üzerine polis soruşturma başlattı ama sosyal paylaşım sitesi IP adreslerini vermedi. Dolandırıcılar vatandaşları tuzağa düşürmek için akla hayale gelmeyecek yöntemlere başvuruyor. Bu kez de sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta sayfa açan dolandırıcılar, AK Parti ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğraflarını paylaşarak geniş bir kitleye ulaştı. Karanlık kişiler, ‘sevdası ak’ adıyla açtıkları sayfadan arkadaşlık isteğini kabul edenlere gazilere yardım toplandıklarını belirterek ‘JP83’ yazıp 5685’e mesaj göndermelerini istedi. Facebook’taki çok sayıda vatandaş, vurguncuları ciddiye alıp belirtilen numaraya kısa mesaj gönderdi.
SELAM VEREN BORÇLU ÇIKIYOR
Arkadaşlık teklifini kabul eden vatandaşlarla yazışmaya başlayan vurguncular, gaziler için bağış kampanyası başlattıklarını belirterek herkesten SMS atmasını istiyor. Bazı Facebook adreslerinin şifrelerini de kıran çete üyelerinin herkese mesaj atarak tuzağa düşürdüğü ortaya çıktı. Dolandırıcıların bu yöntemle milyonlarca lira haksız kazanç elde ettiği saptandı. Vurgun ise dolandırıldığını anlayan bazı vatandaşların polise başvurmasıyla ortaya çıktı. Vatandaşların şikayet üzerine polis soruşturma başlattı. Ancak Facebook’un serverlarının yurt dışında olması ve anlık IP adresi paylaşmamaları nedeniyle İnternet dolandırıcılarının tespit edilemediği, sosyal paylaşım sitesinin de bu nedenle vurguncuların IP adreslerini vermediği kaydedildi. Yetkililer vatandaşlardan tanımadıkları kişilere SMS ve kontör göndermemelerini istedi. Dolandırıcıların ünlü ve tanınmış kişilerin isimlerini kullandığını belirten siber polis yetkilileri bunların taleplerine de itibar edilmemesi gerektiğini ifade etti.

Dans Zengin Hissettirir Mutluluk İse Kaç Para Eder

İngiltere'de yapılan araştırmaya göre en sengin hissettrien etkin lik dans, mutluluğa ise ilk kez 'maddi değer' biçildi, mutluluk kaç para eder

Şans Topu çekildi

Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğünce düzenlenen Şans Topu oyununun çekilişinde, 5+1 bilen bir kişi, 596 bin 386 lira 40 kuruş kazandı.

2. el otomobil satışı artıyor

İkinci el otomotiv sektöründe şubat ayında toplam 397 bin 99 araç el değiştirdi. Yılın ilk iki ayında satılan ikinci el otomobil sayısı yüzde 8 artarak 271 bin 395 adet, hafif ticari araç sayısı yüzde 4 artarak 76 bin 81 adet oldu.

comments powered by Disqus