YSK CHP'li Atilla Sertel'in adaylığını düşürdü


YSK'nın Atilla Sertel'in adaylığını düşürme gerekçesi "Basın İlan Kurumu"

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), milletvekili geçici aday listesinde İzmir 2. bölgeden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 6. sıra adayı olarak yer alan gazeteci Atilla Sertel'in adaylığını, "Basın İlan Kurumu'ndaki görevinden süresi içinde istifa etmediği" gerekçesiyle yapılan itiraz sonucu düşürdü. 

"Basın İlan Kurumu'ndaki görevinden süresi içinde istifa etmediği" gerekçesiyle yapılan itirazı haklı bulan YSK, Sertel'in adaylığını iptal etti. 

Sertel, Twitter hesabından YSK’ya başvurunun CHP’li adaylar tarafından yapıldığını ifade etti. AA da haberinde iki CHP üyesinin itirazıyla YSK’nin konuyu görüştüğünü yazdı. 

Sertel İzmir Gazeteciler Cemiyeti’ni temsilen Basın İlan Kurumu’nun genel kuruluna katıldığını ama denetim ve yönetim kurullarında yerel almadığını söyledi. Sertel Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkını kullanacağını açıkladı. 

Yeni liste

Sertel, CHP’nin önseçiminde İzmir’den 12 bin 268 oy almış ve İzmir 2. Bölge, 6. Sıra’dan aday gösterilmişti.

Sertel'in adaylığının düşmesinden sonra İzmir CHP 2. Bölge adaylık sırası şu şekilde oluştu:

1.Zeynep Altıok

2. Kemal Kılıçdaroğlu

3. Zekeriya Temizel

4. Mustafa Ali Balbay

5. Aytun Çıray

6. Kamil Okyay Sındır

7. Ali Engin

8. Hüseyin Sezer

9. Ülkümen Rodoplu

10. Ali Kemal Elitaş

11. Taha Okan

12. Nurgül Uçar

13. Nevzat Kavalar 

Çarşı davasında kararın bugün açıklanması bekleniyor

Gezi olayları sırasında hükümete darbe girişiminde bulunduğu iddia edilen 35 sanığın yargılandığı Çarşı davasında mahkeme heyetinin kararı bugün açıklaması bekleniyor

Alman askerleri Türkiye'ye destek verecek

NATO öncülüğünde Alman AWACS uçakları Türkiye'ye yardım amacıyla gönderilecek

Japon deprem uzmanından Türkiye'ye uyarı

Japonya Yurt Dışı İnşaat Şirketleri Derneği Genel Sekreteri ve Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki, Türkiye'de banyo, tuvalet ve mutfak yapılarının zayıf olduğunu belirterek, bu nedenle deprem anında yatak odası ve salonların tercih edilmesi gerektiğini söyledi