'2023'e giderken millileşme hamlesi bir adım öteye taşıyoruz'


AK Parti Ankara aday tanıtım toplantısında konuşan Davutoğlu 2023'e giderken millileşme hamlelerini açıkladı

-2023'e giderken millileşme hamlesini bir adım öteye taşıyoruz.

-İlk sivil uçağımız 2019'da üretilecek 2021'de ilk test uçuşunu yapacağız.

-Türkiye'nin ilk milli muharip uçağının tasarım talimatını verdik. 2023’te ilk milli muharip uçağını göreceksiniz. Dün gece ilk bölgesel uçakla ilgili brifingi aldım. 2021'de test uçuşunu yapacak. Dünyada sivil ve askeri uçak üreten ülkeler arasına gireceğiz.

-Seçim sonrası adımını atacağımız ilk konu. Milli uzay ajansını kuracağız. Milli tankları üretiyoruz.

-Artık milli savunmada namerde muhtaç olan bir ülke olmayacağız.

-Kılıçdaroğlu, beyanname açıkladı baktılar uçuyorlar HDP daha da uçtu.

-Kılıçdaroğlu eğer dediklerini yapacak olsa, Türkiye'de 1 yılda 150 milyar lira ek bütçe yükü üstlenir.

 -Son açıklanan seçim beyannameleri iki farklı zihniyet ortaya koyuyor. Yapmayacağımız şeyi yapmıyoruz. Vaat ettiğimiz şeyi de mutlaka yapıyoruz.

-Kılıçdaroğlu aslı yok yaylasından türküler söylüyor.

-Kampanyamızın temel sloganlarından biri bu yüzden tam da CHP ve HDP'ye cevam gibi. Onlar konuşur, Ak Parti yapar.

MALİYE BAKANIMIZIN SINAVINDAN GEÇSİN 

-Ben Kılıçdaroğlu'na cevap vermeyeceğim. Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek'e meydan okudu. Maliye Bakanımız da kabul etti. Önce onun Maliye sınavından bir geçsin bakalım. Kılıçdaroğlu'nu Maliye Bakanımız ve Melih Gökçek'e havale ediyoruz.

-Bize eski Türkiye'den yüzde 10.8 bütçe açığı devretmişlerdi. Bu şu demek eğer Kılıçdaroğlu şu dediklerini yapsa bütçe açığı tekrar 10.8'e çıkıyor. Neden Kemal Derviş'le görüştü biliyor musunuz? Çünkü bu dediklerini yaparsa Türkiye tekrar IMF'ye muhtaç olacak.

-Bu ülkeyi IMF'ye teslim etmeyeceğiz. Kılıçdaroğlu bütün dengeleri sarsan paket açıklıyor. Bu paket Türkiye'yi IMF'ye mecbur eder.

-Eğer Türkiye'de biz 1. parti olmazsa ben bu emaneti devrederim. Aynı şeyi Kılıçdaroğlu söyleyebilir mi? Söyleyemez. Nasıl ekonomide palavra atıyorlarsa siyasette de hiçbir zaman sözlerinde durmadılar.

-Emeklilere zam yaptığımızda, çalışan kadınlarımıza bir takım haklar verdiğimiz, esnafımıza sıfır faizle kredi verdiğimizde, bugün bunları destekleyen medya, bütçe disiplini kayıp mı oluyor diye yaygara koparıyordu. Biz bütçe disiplininden taviz vermeden işçimize de, emeklimize de, çiftçimize de sahip çıkmaya devam edeceğiz. 

Çarşı davasında kararın bugün açıklanması bekleniyor

Gezi olayları sırasında hükümete darbe girişiminde bulunduğu iddia edilen 35 sanığın yargılandığı Çarşı davasında mahkeme heyetinin kararı bugün açıklaması bekleniyor

Alman askerleri Türkiye'ye destek verecek

NATO öncülüğünde Alman AWACS uçakları Türkiye'ye yardım amacıyla gönderilecek

Japon deprem uzmanından Türkiye'ye uyarı

Japonya Yurt Dışı İnşaat Şirketleri Derneği Genel Sekreteri ve Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki, Türkiye'de banyo, tuvalet ve mutfak yapılarının zayıf olduğunu belirterek, bu nedenle deprem anında yatak odası ve salonların tercih edilmesi gerektiğini söyledi