Son seçim anketinde dengeler değişti

seçim anketi

Genel seçimler öncesi Gezici Araştırma Şirketi tarafından yapılan son anket sonuçlarına göre siyasi partilerde dengeler değişti

Gezici Araştırma Şirketi, 20-26 Nisan tarihleri arasında yaptığı anketin sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Verilerden elde edilen sonuca göre AK Parti'nin oyları yüzde 38'e düşerken CHP'nin oyu 28'e yükseldi HDP'nin ise yüzde 11 ile barajı aştığı görülüyor.

HAKAN ŞÜKÜR, MECLİS'E
Kamuoyu araştırması, 36 ilde toplam 4 bin 860 katılımcıyla yapıldı. Buna göre partilerin oy oranı şöyle: AK Parti: 38,1, CHP: 28,5, MHP: 18, HDP: 11, Milli İttifak (SP ve BBP) 4,1, Diğerleri 0,3. Bağımsız adaylar arasında ise Ağrı'dan Cemal Kaya ve İstanbul'dan Hakan Şükür'ün Meclis'e girme ihtimali oldukça yüksek.

KÜRT SEÇMEN AK PARTİ'YE OY VERİYOR
Hata payını güven aralığı sınırları içerisinde yüzde 1,5 olarak açıklayan firmanın araştırmasında HDP'nin barajı aştığı görülüyor. Bu partiye giden oyların yüzde 80'i AK Parti'den. Türkiye'deki seçmenin yüzde 18-19'u Kürt seçmenlerden oluşuyor. 2011'de Kürtlerin yüzde 50- 55'i AK Parti'ye, yüzde 35-37'si BDP/HDP'ye oy verdi. Türkiye'deki Kürt seçmenin yüzde 75-78'i "Ben dindarım" diyor. AK Parti'ye oy veren Kürtlerin ise yüzde 85'i 'Ben dindarım' diyor. HDP'de karar kılan yeni oyların yüzde 87-90'ı Kürt vatandaşlarından geliyor. CHP'nin ön seçim yapmış olması, bu partiden HDP'ye gidecek oyları engelliyor.

"HALKIN YÜZDE 72'Sİ HÜKÜMETİN YARGIYA..."
Araştırmada yargı bağımsızlığıyla ilgili de çarpıcı sonuçlar çıktı. Halkın büyük bir bölümü yargıya müdahale edildiğini düşünüyor. 'Sizce yargıya Cumhurbaşkanı ve hükümet tarafından müdahale ediliyor mu?' sorusuna vatandaşların yüzde 71,7'si 'evet' cevabını verdi. "Türkiye'de bir mahkemeye düşseniz adil yargılanacağınıza inanıyor musunuz?" sorusuna da katılımcıların yüzde 71,6'sının cevabı 'hayır' oldu.

MEDYAYA BASKI
Yine "Sizce Türkiye'de medyaya planlı bir baskı uygulanıyor mu?" sorusuna halkın yüzde 65,2'sı 'Medyaya planlı bir baskı uygulandığını düşünüyorum' karşılığını verdi. Hayır diyenlerin oranı yüzde 34,8'de kaldı. "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın giderek daha otoriterleştiğini/baskıcı olduğunu düşünüyor musunuz?" sorusuna karşılık yüzde 65,2 'evet' çıktı.

Çarşı davasında kararın bugün açıklanması bekleniyor

Gezi olayları sırasında hükümete darbe girişiminde bulunduğu iddia edilen 35 sanığın yargılandığı Çarşı davasında mahkeme heyetinin kararı bugün açıklaması bekleniyor

Alman askerleri Türkiye'ye destek verecek

NATO öncülüğünde Alman AWACS uçakları Türkiye'ye yardım amacıyla gönderilecek

Japon deprem uzmanından Türkiye'ye uyarı

Japonya Yurt Dışı İnşaat Şirketleri Derneği Genel Sekreteri ve Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki, Türkiye'de banyo, tuvalet ve mutfak yapılarının zayıf olduğunu belirterek, bu nedenle deprem anında yatak odası ve salonların tercih edilmesi gerektiğini söyledi