Selahattin Demirtaş'tan sürpriz anayasa çıkışı

Selahattin Demirtaş konuştu

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, seçim öncesinde partisinin mitinglerinde konuşmaya devam ediyor

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Sakarya Caddesi'nde partisince düzenlenen mitingde, herkesin yüreğinin kıpır kıpır olduğunu ve sabırsızlıkla 7 Haziran seçimlerini beklediğini söyledi.HDP'yi engellemek için üzerilerine bir takım baskılar kurulmaya çalışıldığını savunan Demirtaş, engellenme ve haksız rekabete rağmen seçim barajını aşacaklarını ifade etti.Seçim yarışının adil olmadığını öne süren Demirtaş, "Seçim yarışı eşit gitmiyor. Bir defa devlet imkanlarıyla. yani milletin paralarıyla seçim kampanyası yürütmek. başlı başına bir anayasal suçtur. Günahtır aynı zamanda. Bunu en fazla yapan da tarafsız olması gereken cumhurbaşkanıdır. Kendisi öyle tarafsız ki, bugüne kadar oy istediği partinin ismini açıklamıyor. O kadar hassas ve o kadar tarafsız. Sadece beyefendinin gönlünde bir aslan yatıyormuş ama onu kimseye söylemiyormuş. Bak 7 Haziran'da senin o gönlündeki aslanı kediye çevirmezsek bize de HDP demesinler" diye konuştu.

"CUMHURBAŞKANI SALDIRIYI HALEN KINAMADI"

Adana ve Mersin'deki parti binalarına yönelik saldırılara değinen Demirtaş, parti teşkilatlarının bombalandığını, adaylarının o saatte orada olması durumunda çok sayıda milletvekilinin ha atını kaybedeceğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın saldırıyı kınamadığını belirten Demirtaş, "Cuhmurbaşkanı halen saldırıyı kınamış değil. Daha geçmiş olsun demiş değil. Saldırının üzerinden 24 saat geçmiş, daha cumhurbaşkanından geçmiş olsun lafını duyamadık. Daha HDP'ye yönelik bombalı saldırıları kınıyorum diyememiş" dedi.

"İLK İŞİMİZ ANAYASA YAPMAK"

HDP'nin öncelikli hedefinin darbe anayasasını değiştirmek olduğunu vurgulayan Demirtaş, şunları kaydetti:

"HDP, Kenan Evren anayasasını değiştirmeyi görev olarak önüne koymuştur. Gücümüz olur, halk destek verirse parlamentodaki ilk işimiz, yeni bir anayasa yapmak olacak. O anayasada hepiniz olacaksınız. Genç arkadaşlarım, mevcut anayasada maalesef sizler yoksunuz. Bugün 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı, bu vesileyle bütün genç arkadaşlarıma şunu söylemek istiyorum, bütün cumhuriyet tarihi boyunca gençlik tehdit olarak görüldü. Gençleri her zaman bu ülkede potansiyel suçlu ve tehdit olarak gördüler. Biz bu algıyı değiştirmek istiyoruz. Öncelikle sadece gençlerle ilgilenecek bir Gençlik Bakanlığı kuracağız"

Çiftçinin pamuk desteklemelerinin halen yatırılmadığını belirten Demirtaş, elektrik dağıtım şirketinin bakanlar kuruluna destekleme ödenirken elektrik borcunun bu ödemelerden kesilmesi yönünde baskı yaptığını iddia ederek bu yüzden de ödemelerin geciktiğini savundu.Demirtaş, HDP'nin Türkiye'de ezilenlerin umudu olduğunu dile getirerek, partililerden 7 Haziran'a kadar tempolarını düşürmeden çalışmalarını istedi.

Çarşı davasında kararın bugün açıklanması bekleniyor

Gezi olayları sırasında hükümete darbe girişiminde bulunduğu iddia edilen 35 sanığın yargılandığı Çarşı davasında mahkeme heyetinin kararı bugün açıklaması bekleniyor

Alman askerleri Türkiye'ye destek verecek

NATO öncülüğünde Alman AWACS uçakları Türkiye'ye yardım amacıyla gönderilecek

Japon deprem uzmanından Türkiye'ye uyarı

Japonya Yurt Dışı İnşaat Şirketleri Derneği Genel Sekreteri ve Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki, Türkiye'de banyo, tuvalet ve mutfak yapılarının zayıf olduğunu belirterek, bu nedenle deprem anında yatak odası ve salonların tercih edilmesi gerektiğini söyledi