Mustafa Balbay ve Umut Oran, Londra`dan Ak Partiyi çok sert vurdu

Mustafa Balbay ve Umut Oran Londra`ya geliyor

Balbay, Biz Avrupa’da ve dünyada güçlü bir Türkiye için soğuk savaşları bitirip dünya ile kucaklaşan bir Türkiye iktidarı için seçimlere giriyoruz, iktidara yürüyoruz. Oran, Türkiye’de sandıklara sahip çıkacağız. Sandıkta hile hırsızlık olmuyordu. 2002 yılına kadar hiçbir zaman sandıklar bir parti devletine teslim edilmemişti.

Avrupa Ajansı (AVA) Mehmet Gaygusuz/Londra-Türkiye’de yapılacak olan ve  hayati denilebilecek 7 haziran seçimlerine günler kaldı. Türkiye ana muhalefet partisi olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) İngiltere Birliği ardı ardına ataklar yaparak İngiltere’de CHP rüzgarı estirdi. Cumhuriyet Gazetesi Yazarı, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay ve Dünya Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı,  CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Londra`ya gelerek bir dizi panel, konferans, ziyaretler yaptı.  

 

İngiltere’de ve İskoçya’da yapılacak olan 30-31 Mayıs tarihlerinde Türkiye milletvekili genel seçimleri için oy kullanımının yapılacağı Londra ve Edinburg şehirlerini seçim heyecanı sardı.   Seçim çalışmalarına yoğun bir şekilde devam eden CHP İngiltere Birliği partinin iki önemli ismini ağırladı

 

 

Balbay: “Cumhuriyet Halk Partisi olarak hiçbir zaman kendimizi iktidara bu kadar hazır ve yakın hissetmemiştik”

Balbay: “Biz Avrupa’da ve dünyada güçlü bir Türkiye için soğuk savaşları bitirip dünya ile kucaklaşan bir Türkiye iktidarı için seçimlere giriyoruz, iktidara yürüyoruz.”

Oran: Türkiye’de  sandıklara sahip çıkacağız. Sandıkta hile hırsızlık olmuyordu. 2002 yılına kadar hiçbir zaman sandıklar bir parti devletine teslim edilmemişti.”

Oran: “Yurtdışında seçme seçilme ne zaman başladı? Geçen sene. 2014’te. 2010 yılından beri yakalarına CHP olarak yapıştık. Mücadele ettik yurtdışı seçmenler için sizler için. Seçme seçilme hakkını verin dedik. İngiltere’de Almanya’da seçim sandıkları geldiyse bu CHP sayesinde oldu. ”

 

 

 

CHP İngiltere Birliği, 22 Mayıs Cuma günü CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, 24 Mayıs Pazar günü ise CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran Londra`da yurttaşlarımızla buluşturdu. Yine Pazar günü sevilen Türk Halk Müziği sanatçısı Onur Akın`ın katılacağı bir konser düzenlendi.

 

Mustafa Balbay Avrupa Gazetesi ofisine geldi


(Fotoğraf: Vehbi Koca)

 

Cumhuriyet Gazetesi Yazarı, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Avrupa Gazetesi ofisine geldi. Avrupa Gazetesi genel yayın yönetmeni Vatan Öz tarafından karşılanan Balbay, ÖZ’ü ilkeli ve özverili duruşundan dolayı tebrik etti.

Balbay şunları söyledi:

“Avrupa Gazetesi’ne hoşbulduk, hoş gördük. Yıllarca haksız yere hapiste yattıktan sonra bir diğer deyişle özgürlükten sonra yani milattan sonra ilk defa Londra’ya geldim. Ama yıllar once Hikmet Çetin dışişleri bakanıydı. O zaman onunla gelmiştim. Cumhuriyet Halk Partisi olarak hiçbir zaman kendimizi iktidara bu kadar hazır ve yakın hissetmemiştik. Bunu toplumla paylaşıyoruz ve toplumdan güzelde bir karşılık alıyoruz. Bu önümüzdeki kalan 10 günlük zamanda bu ilginin dahada artacağını umuyoruz bekliyoruz. CHP’nin Türkiye seçimleriyle ilgili genel seyiri budur. Tabi 7 Haziran seçimleri Türkiye için çok önemli. Çok önemli bir dönemeç. Türkiye siyasetinde şu an gerilim var. Dünyada soğuk savaş bitti ve Türkiye’de 7 Haziran seçiminde bu soğuk savaş bitecek diyorum. Biz Avrupa’da ve dünyada güçlü bir Türkiye için soğuk savaşları bitirip dünya ile kucaklaşan bir Türkiye iktidarı için seçimlere giriyoruz, iktidara yürüyoruz. Ben sürekli sahadayım. İzmir’de çok yoğun çalışıyorum. Ama geçen haftanın başında Çorum’daydım, Samsun’daydım. Pazar günü ise Londra’dan Eskişehir’e geçiyorum.”

 

 

 

Cumhuriyet Gazetesi Yazarı, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Avrupa Gazetesi ofisinde sözlerine şöyle devam etti: 

“Toplumda ‘Akp Gitmeli’ görüşü yaygın. Biz geçmişte yüzde 27-28 oy aldığımıza gore bunun üzerine 3-4 puan daha eklediğimiz düşünüyorum. Dolayısıyla yüzde 30’ları çoktan geçtiğimizi düşünüyorum. Sandıklara ve oylara sahip çıkacağız tabiki. Ama bu konuyu Avrupa ülkelerindeki siyasetçilere sorsak herhalde gülerlerdi.   Sandık güvenliği diye bir şey mi olur diye bizlere gülerlerdi. Bu Türkiye’de ciddi bir sorun. Sandığa giren oy aynı şekilde sandıktan çıkacak mı ? Türkiye’de demokrasinin ne hale geldiğini oy hırsızlığı ile çok rahat görüyoruz. Artık Akp’yi sandığa gömüp Akp’nin yaptıklarını sorgulama sürecinin başlatma zamanıdır. Biz hazırız. Topluma sorunları ve çözümleri anlattığımızda iyi bir kabul görüyoruz.”

 

 

Balbay sözlerine şöyle son verdi:

“ Londra’da İngiltere’de herkesi CHP ile kucaklaşmaya, CHP’yi güçlendirmeye çağırıyoruz. Yurtdışının seçim bölgesi olacağını ilan eden tek parti CHP’dir. Gurbetçi göçmenlerimiz CHP’nin bu vaadine sahip çıksın. Dünyanın en pahalı pasaportunu Türkler alıyor. Türkiye’de iktidarlar Avrupalı vatandaşlarımıza bir döviz getirisi olarak bakmışlardır. Biz insan gözüyle bakacağız. Söz veriyoruz. Hem yaşadıkları ülkede rahat yaşamalarını hemde Türkiye ile bağlarını koparmamalarını sağlayacağız. Yurtdışından milletvekilinin seçilmesini ve TBMM’de söz sahibi olmasını sağlayacağız. Devletin pahalı pasaport vermesi yanlıştır. Ücretsiz vermesi gereken pasaportu pahalıya vermesi kabul edilemez. Bakın vatandaş iktidarı sürdürmenin bir parçası değildir. Vatandaşlarımızı devletin bir parçası yapacağız. Daha güzel günlerde görüşeceğiz."

 

 

"Avrupa Gazetesi’ni, Avrupa Haber Ajansı’nı ve Avrupa radyosunu kutluyorum. Atatürk fotoğrafının bulunduğu bir gazete ofisinde bulunmaktan onur duydum. Bu tabloyu görmek beni çok mutlu etti. Çanakkale Savaşı’nın 100.yılını o kadar güzel anlatmış ve gazetenizde yer 8 haftalık bir yazı dizisi yaparak aktarmışssınız. Çanakkale’de bizim karşımızda İngilizler vardı. İngilizleri dize getiren büyük komutan Mustafa Kemal Atatürk’ü yine İngiltere’nin başkenti Londra’da anımsatmak çift katlı Türkiye diliyle çifte kavrulmuş derler. Tatlı dil ile anımsatmak gerekirse kaymaklı ekmek kadayıfı derler. Çanakkale zaferini çok güzel anlatmışsınız. Tekrar kutluyorum. Avrupa Medya gurubunu daha güçlü Türkiye ile ilişkileri daha yoğunlaşmış ve her gelişimizde daha iyi, İngiltere’de daha kabul görmüş olarak görmek isteriz.”

 

 

(Fotoğraf: Vehbi Koca)

 

Editör Vatan Öz’ün notu: “Sayın Mustafa Balbay Avrupa Gazete ve Avrupa Radyo röportajında hayatını-içeride geçirdiği günlere yönelik- milattan önce ve milattan sonra diye tanımlıyor. Müthiş bir enerji mükemmel bir söyleme sahip olan Balbay CHP için büyük kazanç olarak takdir topluyor”

 

Mustafa Balbay Konferansı Bozcader Derneği’nde 22 Mayıs günü yapıldı.  

Onur Akın Konseri ve Umut Oran buluşması ise Hackney Round Chapel’da  24 Mayıs akşamı gerçekleşti. 

 

 

Umut Oran: “Benim sizlerden ricam, katılımı teşvik edin. Kararsız seçmeni ikna edin. Türkiye’deki akrabalarınız yakınlarınızı da CHP’ye yönlendirin”

 

Dünya Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı,  CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Londra`ya gelerek halka buluştu. CHP İngiltere Birliği Başkanı Suna Akartuna’nı yönettiği panelde Umut Oran şunları söyledi: Türkiye’de  sandıklara sahip çıkacağız. Aslında sorun 2002’ye kadardı. Sandıkta hile hırsızlık olmuyordu. 2002 yılına kadar hiçbir zaman sandıklar bir parti devletine teslim edilmemiş. Yani devlet vardı. Devletin valileri kaymakamları kamu görevlileri vardı. Bunlar devletin namusu şerefi için çalışırlar, görevlerini yaparlardı. Akp bunları değiştirdi. Kamu Akp’nin militanı gibi çalışır hale geldi. Türkiye 17-25 Aralık rüşvet, hırsızlıkların dışında seçim hırsızlığınıda görmüş oldu. Birde sandık hırsızlığınıda gördük. Biz CHP olarak daha önce böyle sandık oy hırsızlıkları yaşanmadığı için hakikaten bizde şaşırdık. Akp Türkiye’de bunuda yaptı. Sandığı sahip çıkacağız. Kontrol edeceğiz. Islak imzalı tutanaklara sahip çıkacağız. Islak imzalaı tutanaklar önemli. 48 içinde itiraz etme hakkımız var. İstedikleri kadar oy çalsınlar. İstedikleri kadar bilgisayarlada değiştirsinler. Biz ıslak imzalı tutanaklara sahip çıkacağız. Ankara bu sorunu yaşadık yerel seçimlerde. Ankara Belediye Başkanlığı’nda sandık başlarına sahip olamadık. Gözlemci yoktu CHP’den. Sandık güvenliği esastı Ankara’da. Şimdi sandıklara ve ıslak imzalı tutanaklara sahip çıkacağız.”

 

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran konuşmasına şöyle devam etti: 

“AKP iktidarında CHP’yi kapatmaya çalıştılar, CHP’nin devlet  gelirine el koymaya çalıştılar. Etkili milletvekillerini etkisiz hale getirmeye çalıştılar. Çamur havuz yandaş medya bile denemeyecek işbirlikçi basını kullandılar. Kara propaganda yaptılar. Herşeyi yanlış yaparak mantıksız hukuksuz üzerime saldırdılar. Beni Gülen Cemaatine yakın diye bertaraf etmeye çalıştılar. Benim Atatürkçülüğüm, 6 ok ideolojisine bağlılığım, Cumhuriyet değerlerine tartışmasız inancım varken böyle itham etmeleri karşısında 50 tane dava açtım. Mücadele ettim. Sustular. Benim alnım açık başım açık. Korkum yok kimseden. Kendi kurdukları tuzağa kendileri düştü. Bana Çamur atmaya çalıştılar bu çamur ellerine gözlerine bulaştı.”

 

 

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran konuşmasına şöyle sona erdirdi: 

 

Amaçları seçim sürecince 17 - 25 Aralık yolsuzluk soruşturmasını unutturmaktı. Çünkü biz CHP olarak 17 - 25 Aralık yolsuzluk soruşturmasını soruşturduk, sorguladık. Başbakan’a sorduk açıkla dedik, TBBMM’ye taşıdık. Dolayısıyla bunların karşılığı olarak bizim yani benim üstüme gelindi. Ama bu çamur onların ellerine yüzlerine gözlerine bulaştı. Chp olarka biz iddialıyız. Azimliyiz. CHP iktidara yürüyor. Türkiye’deki bu gidişi, durdurmamız lazım. Bunun sigortası CHP’dir. CHP’yi ileriye taşımamız lazım. Ben 1946’da kurulan 190 ülkenin oluşturduğu bir çatı olan, Türkiye’nin 1976’da Bülent Ecevit ile katıldığımız Dünya Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısıyım.  AKP 14 yıldır iktidar. Yurtdışında seçme seçilme ne zaman başladı? Geçen sene. 2014’te. 2010 yılından beri yakalrına yapıştık. Mücadele ettik yurtdışı seçmenler için sizler için. Seçme seçilme hakkını verin dedik. CHP sayesinde oldu.  ”

 

Chp İngiltere ve Mustafa Balbay Londra'da Tulip Holidays sahibi Kadri Sökmen'i ziyaret etti.  


CHP İngiltere Birliği Başkanı Suna Akartuna şunları söyledi: “Seçimlere günler kala çok yoğun programları olmasına rağmen, milletvekillerimiz Mustafa Balbay ve Umut Oran davetimizi kabul ettiler ve bu hafta yurttaşlarımızla buluşmak üzere Londra`ya geldiler. Hakkındaki asılsız iddialar ve düzmece delillerle  yıllarca haksız yere hapiste yatan sayın Mustafa Balbay ve partinin genç, dinamik ve cesur milletvekillerinden Umut Oran`ı ağırlamaktan dolayı çok mutluyuz. İngiltere`de oy kullanılmasına çok az bir süre kaldı. Seçim çalışmalarımıza çok daha yoğun bir şekilde devam edeceğiz. Halkımız bu iktidarın gitmesi konusunda hem fikirdir. Toplumda genel istek ve kanı budur. Halk istiyor, öyleyse gidecekler. Hangi siyasi fikirden olursa olsun, istisnasız herkesi, nefret dolu siyasi iktidara karşı CHP`de birleşmeye davet ediyorum”

 

Chp İngiltere ve Mustafa Balbay İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi'ni ziyaret etti. 

 
 
 
CHP İngiltere Birliği, 22 Mayıs Cuma günü CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, 24 Mayıs Pazar günü ise CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran Londra`da yurttaşlarımızla buluşturdu. Yine Pazar günü sevilen Türk Halk Müziği sanatçısı Onur Akın`ın katılacağı bir konser düzenlendi.
 

Çarşı davasında kararın bugün açıklanması bekleniyor

Gezi olayları sırasında hükümete darbe girişiminde bulunduğu iddia edilen 35 sanığın yargılandığı Çarşı davasında mahkeme heyetinin kararı bugün açıklaması bekleniyor

Alman askerleri Türkiye'ye destek verecek

NATO öncülüğünde Alman AWACS uçakları Türkiye'ye yardım amacıyla gönderilecek

Japon deprem uzmanından Türkiye'ye uyarı

Japonya Yurt Dışı İnşaat Şirketleri Derneği Genel Sekreteri ve Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki, Türkiye'de banyo, tuvalet ve mutfak yapılarının zayıf olduğunu belirterek, bu nedenle deprem anında yatak odası ve salonların tercih edilmesi gerektiğini söyledi