7 Haziran Türkiye seçim güvenliğine ilişkin Milletvekili Atilla Kart uyardı

secim

Atilla Kart şunları söyledi. Hükümeti bir kez daha uyarıyoruz; seçim suçluları da, bu suçluları himaye edenler de, mukadder akıbetlerinden kurtulamayacaklar, hukuk ve demokrasi içinde hesap vermekten kaçamayacaklardır. Seçimlerin meşruiyeti tartışmasının başlaması, Türkiye’de rejimin dip yapması demektir.

Türkiye anamuhalfet partisi CHP'nin Konya Milletvekili Atilla Kart uyardı. Kart tarafından 1 Haziran  2015 tarihli Basın Duyurusu yapıldı. Duyuru şöyle: 

“7 Haziran’da da, Seçim var (I) 12 Eylül 2010 Anayasa Referandumunda ve  12 Haziran 2011 Genel Seçimlerinde; seçim suçlarına muhalefetten dolayı 2586 soruşturma dosyasının açıldığı, bu soruşturmalarda yargılanan Şüpheli sayısının onbin seviyesinde olduğu, Temmuz 2012’de AKP eliyle gece yarısı çıkartılan düzenlemeyle bu suçluların örtülü olarak affedildiği , bunun sonucunda da yargılama dosyalarının düşürüldüğü bilinmektedir. Bu dosyalarda yargılananlardan;  kaçının AKP üyesi, kaçının kamu görevlisi olduğuna dair Hükümete yöneltilen müteaddit önergelerimize, Hükümet cevap vermemiş-verememiştir. Hükümet, seçim suçlularının isimlerini gizlemiştir. (II) Hükümetin soru önergelerimizce cevap vermemesi ve yasama döneminin sona ermesi üzerine, bu kez Tarafımızdan, Bilgi Edinme Yasasına istinaden 29 Nisan 2015 tarihinde Başbakanlığa bir kez daha başvuruda bulunulmuş, Başbakanlık,  ilgili Kurumlara evrakın sevk edildiğini ve yasal gereğinin yapılacağını 04.05.2015 tarihli cevabında  bildirmiştir. 4982 sayılı Bilgi Edinme Yasasının 11.maddesinde sözü edilen süre, bugün itibariyle dolmuştur. “Kayıtları inceletiyorum, cevap vereceğim” diye açıklama yapan Başbakan, yasal zorunlulukların gereğini yine yapmamıştır.  Başbakan, AKP Üyelerinden ve kamu görevlilerinden oluşan onbin seçim suçlusunu açıklamak istememektedir, gizlemek istemektedir.Başbakan, Hükümetin,  kanunsuz emir ve talimat yoluyla suç işlettiği bu Kişilere sahip çıkmaktadır. (III) Başbakan eksik beyanda bulunmuştur. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı cevap veremez hale gelmiştir. Unutulmaması gereken ve kaygı veren gerçek şudur; seçim suçlularını yaratan ve koruyanlar, aslında  7 Haziran seçimlerinde de benzeri şekilde “yeni seçim suçlularını” himaye edecekleri mesajını vermişlerdir. “Merak etmeyin, Biz, yine arkanızda olacağız”mesajını vermişlerdir."

Duyuru şöyle sona erdi: "Hükümeti bir kez daha uyarıyoruz; seçim suçluları da, bu suçluları himaye edenler de, mukadder akıbetlerinden kurtulamayacaklar; hukuk ve demokrasi içinde hesap vermekten kaçamayacaklardır.  “Seçimlerin meşruiyeti”   tartışmasının başlaması; Türkiye’de rejimin dip yapması demektir. Kişisel ve siyasi kaygılar uğruna, rejimin ve toplumsal barışımızın sabote edilmesine  yol açmayınız. "                  

Atilla Kart

Konya Milletvekili

 

Çarşı davasında kararın bugün açıklanması bekleniyor

Gezi olayları sırasında hükümete darbe girişiminde bulunduğu iddia edilen 35 sanığın yargılandığı Çarşı davasında mahkeme heyetinin kararı bugün açıklaması bekleniyor

Alman askerleri Türkiye'ye destek verecek

NATO öncülüğünde Alman AWACS uçakları Türkiye'ye yardım amacıyla gönderilecek

Japon deprem uzmanından Türkiye'ye uyarı

Japonya Yurt Dışı İnşaat Şirketleri Derneği Genel Sekreteri ve Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki, Türkiye'de banyo, tuvalet ve mutfak yapılarının zayıf olduğunu belirterek, bu nedenle deprem anında yatak odası ve salonların tercih edilmesi gerektiğini söyledi