Dünya basını 7 Haziran genel seçim sonuçlarını nasıl duyurdu

Dünya basınında seçim

7 Haziran genel seçimlerini yakından takip eden dünya basını sonuçları duyurdu

CNN: TÜRKİYE'DEKİ PARLAMENTO SEÇİMLERİNDE OYUNUN KURALLARINI DEĞİŞTİREN OYLAMA

Türkiye'de oyların yüzde 98'inin sayıldığı seçimde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın partisi Adalet ve Kalkınma Partisi AKP seçimi yüzde 41 oy oranıyla kazandı. 550 sandalyeli parlamentoda AKP 259 milletvekili kazandı. Bu sonuç iktidar partisinin koalisyon olmadan hükümet kurmasına izin vermiyor.

DER SPIEGEL: TÜRKİYE'DE PARLAMENTO SEÇİMİ: KÜRT COŞKUSU

Alman Der Spiegel dergisi internet sayfasınd Türkiye'deki seçim sonuçlarını "Türkiye'de Parlamento seçimi: Kürt coşkusu" başlığıyla verdi. Kürt kökenli HDP'nin tarihi bir seçim zaferiyle Türk Parlementosu'na girdiğini belirten Der Spiegel, bu sonuçla AKP'nin iktidar çoğunluğunu yitirdiğini vurguladı. Haberde, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için şimdi demokrasinin nasıl işlediğini gösterme zamanı" yorumu yapıldı.

DIE WELT: HDP MECLİSE GİRDİ, AKP TEK BAŞINA İKTİDARI YİTİRDİ

Türkiye'de iktidarda olan AKP 10 yıldan fazladır seçimlerde zaferden zafere koştu. Ancak son seçimde iktidar çoğunluğunu yitirdi. Kürt yanlısı parti HDP ise parlamentoya girmeyi başardı.

BILD: ERDOĞAN'A FREN

2011 seçimlerinde yüzde 50'ye yakın oy alan AKP, Türkiye'deki seçimlerde en güçlü parti olarak çıktı ancak oy oranı yüzde 40'ın biraz üzerinde yer aldı. Erdoğan'ın partisi AKP parlamentodaki çoğunluğunu yitirerek 12 yıllık iktidarını kaybetti. Bu sonuç "Erdoğan'a fren" anlamı taşıyor.

THE GUARDIAN: YANİ ANAYASA YAPMA İSTEĞİ SEÇMEN TARAFINDAN REDDEDİLDİ

AK Parti'nin TBMM'deki çoğunluğunu kaybettiğinin altını çizen İngiliz The Guardian gazetesi seçim sonuçlarını, "Sonuçlar, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin yeni bir anayasa yapma isteğinin seçmen tarafından reddedildiğini işaret ediyor" ifadeleriyle okurlarına duyurdu. Gazete, seçim barajını geçen HDP'yi "Seçimin sürpriz yıldızı" olarak nitelendirdi.

Çarşı davasında kararın bugün açıklanması bekleniyor

Gezi olayları sırasında hükümete darbe girişiminde bulunduğu iddia edilen 35 sanığın yargılandığı Çarşı davasında mahkeme heyetinin kararı bugün açıklaması bekleniyor

Alman askerleri Türkiye'ye destek verecek

NATO öncülüğünde Alman AWACS uçakları Türkiye'ye yardım amacıyla gönderilecek

Japon deprem uzmanından Türkiye'ye uyarı

Japonya Yurt Dışı İnşaat Şirketleri Derneği Genel Sekreteri ve Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki, Türkiye'de banyo, tuvalet ve mutfak yapılarının zayıf olduğunu belirterek, bu nedenle deprem anında yatak odası ve salonların tercih edilmesi gerektiğini söyledi