YSK’dan yayın yasağını delen kanallara ceza

YSK'dan ceza

Yüksek Seçim Kurulu, 7 Hazirandaki seçimlerde yayın yasağı kalkmadan sonuçları yayınlamaya başlayan kanallara ceza verdi

YSK’nın daha önceki yılların aksine yasağı kaldırmamasına rağmen seçim sonuçlarını ve seçim haberlerini yayınlamaya başlayarak, yasağı delen Habertürk, CNN Türk ve Halk TV  başta televizyon kanallarına seçim güvenliğinin tehlikeye atıldığı gerekçesiyle YSK ceza kesti. YSK, yayın yasağının delindiği saatten kalktığı saat olan 21.00’e kadar televizyon kanallarına ikişer kez program durdurma cezası uygulamayı kararlaştırdı. 

BELGESEL YAYINLAYACAKLAR

YSK’nın belirlediği bu saatte televizyonlar RTÜK’ün belirlediği belgesel programları yayınlayacaklar. CHP’nin YSK Temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu,   bu seçimlerde yasağının diğer yılların aksine yurtdışı oyların sayıldığı ATO’da yaşanan gergilik nedeniyle ve seçim güvenliğinin  tehlikeye düşürülmemesi için kaldırılmadığını belirterek, şöyle dedi:

“Siyasi parti temsilcileri olarak biz de seçim güvenliğinin tehlikeye düşürülmemesi için yasağın kaldırılmaması görüşündeydik. 7 Haziran Pazar günü yayın yasağı delen tüm televizyonlara YSK, yasağı deldikleri saatten yayın yasağının kalktığı 21.00’e kadar ikişer program durdurma cezası verdi. Örneğin bir televizyon kanalı yasağı 19.14’te deldiyse bu saatten yasağın kalktığı 21.00’e kadar iki gün belgesel yayınlayacak. Program durdurma cezası bu şekilde uygulanacak. YSK kararında televizyonların hangi gün ve saatlerde program durdurma aldıkları gösterildi. Bu saatlerde televizyon kanalları RTÜK’ün belirlediği belgeselleri ikişer gün olarak yayınlayacaklar” dedi.

SİYASİ PARTİLERİN İTİRAZLARIN RET

YSK bugün ayrıca siyasi partilerin kendisine ulaşan seçim sonuçlarına ve geçersiz oylara yaptıkları  itirazları da görüştü ve tümünü reddetti. AK Parti’nin Erzincan , AK Partinin Adana ve MHP’nin Amasya’da seçimlere itirazları reddedildi. Bir milletvekilliğinin yurtdışı oylardan sonra HDP’ye geçen Kocaeli’nin seçim sonucuna itirazın ise hafta başı görüşüleceği öğrenildi.

CHP’li Yakupoğlu itirazların tümünün 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 112. maddesine göre geçersiz oylara itirazların da tutanak defterine  kayıt edilmedikleri yani delillendirilemedikleri  gerekçesiyle reddedildiğini söyledi. Yakupoğlu seçim öncesi uyardığı gibi geçersiz oylara bu itirazların sandık başında yapılması ve tutanak defterine işlenmesi gerektiğini anımsattı.

HÜRRİYET

Çarşı davasında kararın bugün açıklanması bekleniyor

Gezi olayları sırasında hükümete darbe girişiminde bulunduğu iddia edilen 35 sanığın yargılandığı Çarşı davasında mahkeme heyetinin kararı bugün açıklaması bekleniyor

Alman askerleri Türkiye'ye destek verecek

NATO öncülüğünde Alman AWACS uçakları Türkiye'ye yardım amacıyla gönderilecek

Japon deprem uzmanından Türkiye'ye uyarı

Japonya Yurt Dışı İnşaat Şirketleri Derneği Genel Sekreteri ve Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki, Türkiye'de banyo, tuvalet ve mutfak yapılarının zayıf olduğunu belirterek, bu nedenle deprem anında yatak odası ve salonların tercih edilmesi gerektiğini söyledi