'Yüzde 25 oyla bayram yapıyorlar'

Veysel Eroğlu'ndan açıklamalar

Orman ve Su İşleri Bakanı ve Ak Parti İzmir milletvekili Veysel Eroğlu, İzmir'de CHP'nin 10 puan gerisinde kalmalarında muhalefetin yaşam tarzına müdahale yapılacağı algısı yaratması gibi nedenlerin etkin olduğunu söyledi

Eroğlu, seçimlerde Ak Parti'ye karşı yedi düvelin, tüm partilerin ve paralel yapının, yurtdışındaki bazı sivil toplum kuruluşlarının birleştiğini söyledi. Bu tablodan milletin memnun olmadığını belirten Eroğlu, gittiği yerlerde "Biz ne yaptık?" diyen kişilerle karşılaştığını, bugün seçim olsa Ak Parti'nin iktidar olacak güçte olduğunu dile getirdi. Eroğlu, "Demokrasi gereği çözüm arayışlarına giriyoruz. Gereğini yapıyoruz. Ancak tutarsız mantıksız, kendilerini birinci parti gibi kabul eden muhalefet partilerinin talepleri kabul edilemez tabii. Bunlar görüşülür. Bir şey söylemek için erken" dedi.

İZMİR'E NE YAPILDIYSA BİZ YAPTIK

İzmir'de seçim öncesi verdikleri sözleri tutacaklarını, projeleri gerçekleştireceklerini, devam eden yatırımların tamamlanacağını belirten Eroğlu, "Ne yapıldıysa İzmir'e biz yaptık. İzmirlilir bunu iyi bilsin. İzmir'de şöyle bir algı var. Bu yatırımları merkezi hükümet yapmadı. Belediyeler yaptı algısı var. Hayır. Baraj, gölet, sulama tesisleri, Milli Eğitim ile ilgili çalaşmalar, hastane yatırımları, yollar, bölünmüş yollar, çevre yolları, Konak tüneli, 30 Ağustos'ta açılması planlanan Belkahve tüneli hep merkezi hükümet tarafından yapılmıştır. Başbakanlık ofisi bu yatırımların daha da artması, takip edilmesi için açıldı. Turistlerin Başbakanlık Ofisi önünde fotoğraf çektirdiğini söylediler. Gurur duydum. Genel İdare ve belediyelerin birlikte çözmesi gereken konular var. Bir araya gelinmesi için talimat verdim. Biz Büyükşehir Belediyesi'nin çözmesi gereken konulara mühendis gibi de katkı vermeye hazırız" dedi.

YÜZDE 13, 18 ve 25 OYLA BAYRAM YAPIYORLAR

Seçim sonrası koalisyon arayışlarında ülkeyi ve ekonomiyi sıkıntıya sokmayacak her türlü alternatifi deneyeceklerini çünkü birinci parti olduklarına dikkat çeken Eroğlu, "Bazıları başka şekilde değerlendiriyor. Yüzde 25'i alanlar sanki kendisi büyük başarı kazanmış gibi gösteriyor. Başarı nerde? Ak Parti yüzde 41'le tatmin olmayan büyük bir parti. Diğerleri yüzde 13'le, 18 ile yüzde 25 ile bayram yapıyor. Üç dönem iktidarda olup tekrar birinci olan başka parti yok. Bu partimizin başarısıdır. Birinci parti Ak Parti'dir. Koalisyon gerekiryorsa koalisyon, netice alınamazsa yapılacak şey yeniden seçimdir" dedi.

CHP KENDİ MUHASEBESİNİ YAPSIN

Eroğlu, İzmir'de birinci parti olan CHP'ile yüzde 10'luk fark olmasının nedenlerini soran basın mensuplarına, tek parti olarak tüm cephelere karşı mücadele ettikleri yanıtını verdi. Karşılarında CHP, MHP, HDP, paralel yapı ve dışardan gelen algı yönetimi, dış basın olduğunu belirten Eroğlu, "Ancak İzmirli bunun farkına vardı. Bazı görüşmelerde iş çevrelerinin, sanayicilerin, işçilerin, memurların dahi bu durumdan memnun olmadığını söylediler. İzmir'de çalıştık, gayret ettik. Sekiz milletvekili çıkarttık. CHP milletvekili sayısı Genel Başkanlarının olduğu bölgeden bir milletvekili azaldı. Onlar kendi muhasebelerini yapsınlar" dedi.

ANLATACAK YETERLİ ZAMAN OLMADI

Ak Parti'nin İzmir'deki seçim sonuçlarıyla ilgili özeleştirisi olup olmadığı sorusuna "Vatandaşa küsecek halimiz yok" yanıtı veren Eroğlu, "Eksiklerimiz mutlaka vardır. İzmirlileri yaptıklarımızı, yapacaklarımızı anlatmak için yeterli zaman da olmadı. Yoksa teşkilat gece gündüz sahada çalıştı. Sahada çalışan tek parti Ak Parti'ydi. Şunu hazmedemiyorum doğrusu. CHP'nin kalkıp, kim söyledi, doğru mu yanlış mı bilemiyorum ama 'patates çuvalı koysak kazanırız' anlayışını kabul edemeyiz. Biz İzmirlileri kucakladık. 2019 yılına kadar ne yapacağımızı anlattık. Basın mensupalrına broşürleri, kitapcıkları dağıttık. CHP Genel Başkanı İzmir 2'nci Bölge'den adaydı. İzmir'le ilgili bir proje duydunuz mu? Biz onlarca projelerle ilgili broşür, kitap dağıttık. 13 yılda İzmir'e ne yapıldığını anlattık. CHP İzmir'e ne vaadetti? İzmirli bunu değerlendirmeli" dedi.

Ak Parti olarak İzmir'in özü olduklarını belirten Eroğlu, bunu anlatmaya devam edeceklerini ve İzmirlilerin gönlünü mutlaka kazanacaklarını söyledi. Eroğlu muhalefetin "Bir de bunlar gelirse İzmirlinin yaşam tarzına müdahale eder" algısı yaratılmaya çalıştığını belirterek "İstanbul, Antalya, Ankara gibi büyükşehirler bizde. İsteyen istediği gibi yaşıyor. Biz bunun mücadelesi için geldik. İzmir'de böyle bir şey yapmak olur mu? Herkesi kucaklıyoruz. Başı açık da var başı kapalı da var. Her meslekten kişi Ak Parti'de var. Biz de İzmirliler de bunun muhasebesini yapacak. Biz de de eksiklik var. İzmirliler de yanlış algıyla ilgili uyarılarımızı yapağız" dedi.

Teşkilatın ayakta olduğunu, istişare yapacaklarını belirten Eroğlu, tespit edilecek eksiklikleri mahalle bazında gidermeye çalışacaklarını söyledi. Oluştrulan algılara karşı tedbir alacaklarını belirtti. İl Başkan Bülent Delican, istişare toplantısı yapacaklarını ifade ederek teşkilat motivasyonunun iyi durumda olduğu söyledi. Delican "Belki koalisyon hükümeti kurulur. Uzun yıllar seçim olmayabilir ama seçim olacakmış gibi çalışacağız" dedi. Delican, Bakan Eroğlu'nun Ramazan boyunca da İzmir'de iftarlara katılmak için geleceğini belirtti.

DHA

Çarşı davasında kararın bugün açıklanması bekleniyor

Gezi olayları sırasında hükümete darbe girişiminde bulunduğu iddia edilen 35 sanığın yargılandığı Çarşı davasında mahkeme heyetinin kararı bugün açıklaması bekleniyor

Alman askerleri Türkiye'ye destek verecek

NATO öncülüğünde Alman AWACS uçakları Türkiye'ye yardım amacıyla gönderilecek

Japon deprem uzmanından Türkiye'ye uyarı

Japonya Yurt Dışı İnşaat Şirketleri Derneği Genel Sekreteri ve Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki, Türkiye'de banyo, tuvalet ve mutfak yapılarının zayıf olduğunu belirterek, bu nedenle deprem anında yatak odası ve salonların tercih edilmesi gerektiğini söyledi