Kıbrıs'ta önemli gelişmeler var

mustafa akıncı ve nikos

Kıbrıs'ta Türk ve Rum liderler Mustafa Akıncı ile Nikos Anastasiadis arasında 3 aydır devam eden müzakerelerde ciddi gelişmeler olduğu, ancak tarafların gizlilik kararı nedeniyle kamuoyuna açıklamadığı belirtildi

BM temsilcisi Eide, Türk ve Rum halklarının çözüm hazırlanması için yakın bir gelecekte şeffaflık politikasına geçmeleri gerektiğini açıkladı. Ancak genel olarak hangi konularda ilerlemeler olduğu biliniyor.

BİLİNEN SOMUT İLERLEMELER

Rum medyasının haberlerine göre, taraflar özellikle mülkiyet, AB, ekonomi ve yönetim korularında önemli anlaşmalara vardı. Yeni Federal Kıbrıs konusunda iddia edilen anlaşma noktaları şöyle:

Parlamento iki parçalı olacak. Parlamentonun üst kanadını Türk ve Rumlar yarı yarıya paylaşacak. Alt kanatta ise yüzde 30 Türk, yüzde 70 Rum olacak. 

Kıbrıslı Türkler, liderlerin seçiminde her iki toplumun da oy vermesini öngören çapraz oy sistemi ve dönüşümlü başkanlık konusunda ısrarlı. Rum tarafı ise Türk vatandaşlarına dört özgürlüğü de veren (serbest giriş, dolaşım, yatırım, yerleşim) öneriye soğuk. 

Yüksek mahkeme 4 Rum ve 4 Türk’ten oluşacak. Anlaşmazlık durumunda oy hakkı bulunan bir yabancı üye yer alacak. 

Çözümün uygulanması AB’nin oluşturacağı özel bir kurul denetleyecek ve garanti edecek. 

Mülkiyet konusunda Türk tarafı, Rumların 1974 öncesindeki haklarını kabul ediyor. Sorunun aşılması için iade, tazminat ve takas yöntemlerinin hangi oranlarda uygulanacağı görüşülüyor. 

Kıbrıs sorununun iç konularında ilerleme sağlandıktan sonra garantörlük konusunda, Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin de katılacağı uluslararası bir konferans düzenlenecek. Eylül ayı için düşünülen garantörler zirvesinin bir ay gecikmeyle ekimde yapılabileceği belirtiliyor.

Çarşı davasında kararın bugün açıklanması bekleniyor

Gezi olayları sırasında hükümete darbe girişiminde bulunduğu iddia edilen 35 sanığın yargılandığı Çarşı davasında mahkeme heyetinin kararı bugün açıklaması bekleniyor

Alman askerleri Türkiye'ye destek verecek

NATO öncülüğünde Alman AWACS uçakları Türkiye'ye yardım amacıyla gönderilecek

Japon deprem uzmanından Türkiye'ye uyarı

Japonya Yurt Dışı İnşaat Şirketleri Derneği Genel Sekreteri ve Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki, Türkiye'de banyo, tuvalet ve mutfak yapılarının zayıf olduğunu belirterek, bu nedenle deprem anında yatak odası ve salonların tercih edilmesi gerektiğini söyledi