İngilterede Yaşayan Türk Vatandaşları Yaklaşan Seçimlerde Nasıl Oy Kullanacak

Seçim

T.C. Londra Başkonsolosluğu yaklaşan seçimler hakkında duyuru yayınladı

T.C. Londra Başkonsolosluğu'ndan Avrupa Gazetesi'ne gönderilen bilgilerde Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı (YSK)'nın, 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerine ilişkin seçim takvimi yer almakadır:

 

1-      YSK, 2 Eylül 2015 tarihinde yurtdışı seçmen kütüğünü www.ysk.gov.tr adresinden ilân edecektir. (Türkiye saati ile 08.00)

 

2-      Yapacakları sorgulama sonucunda seçmen kütüğünde kaydını göremeyen vatandaşlarımızın 10 Eylül 2015 tarihine kadar (Türkiye saati ile 17:00’ye kadar) Başkonsolosluğumuza ŞAHSEN başvurarak itirazda bulunmaları gerekmektedir.

 

3-      Kesinleşen listelere göre 20 Eylül 2015 tarihinde yurtdışı seçmenlerin oy kullanacakları temsilcilik, tarih ve yer bilgisi www.ysk.gov.tr adresinden ilân edilecektir.

 

4-      Edinburg Başkonsolosluğumuzun göreve başlaması nedeniyle görev bölgesinde kalan İskoçya ve Kuzey İrlanda'nın tamamı ile İngiltere'nin Northumberland, Cumbria, Tyne and Wear, County Durham, Lancashire, North Yorkshire bölgeleri ve York şehrinde yaşayan vatandaşlarımız oylarını Edinburg Başkonsolosluğumuzun belirleyeceği bir yerde kullanacaktır.

 

5-      Yurtdışı temsilciliklerde oy verme işlemleri 8- 25 Ekim 2015 tarihlerinde gerçekleştirilecek olup, Birleşik Krallık’taki seçim tarihi ve yeri bilahare bildirilecektir.

 

6-      Gümrük kapılarında oy verme işlemi ise 8 Ekim- 1 Kasım 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

 

 

T.C. Londra Başkonsolosluğu Avrupa Gazetesi'ne gönderdiği bilgilerde vatandaşlara önemli uyarılarda da bulunmuştur:

 
 

Not 1:10 Eylül 2015 Perşembe günü adres beyanı itirazlarının son tarihi olduğu için lütfen 2 Eylül 2015 Çarşamba günü ilan edilecek seçmen kütüğünden kaydınızı kontrol ederek gerekmesi halinde bu tarihe kadar Başkonsolosluğumuza şahsen başvurmayı unutmayınız. İtiraz işlemi için randevu gerekmemekte olup vatandaşlarımız hafta içi 09:00-13:30 saatleri arasında Başkonsolosluğumuza başvurabilirler.

 

Not 2: Seçim günü oy kullanabilmek için üzerinde T.C. Kimlik numarası bulunan fotoğraflı ve geçerli bir T.C. kimlik belgesi ibraz edilmesi gerekmektedir. Kimlik belgelerinizi yenilemeniz gerekiyorsa en yakın zamanda Başkonsolosluğumuza başvurunuz. Randevu ve gerekli bilgiler için lütfen http://www.turkishconsulate.org.uk/tr/nufus.asp?PageID=1  adresini ziyaret ediniz.

 

 

 

Çarşı davasında kararın bugün açıklanması bekleniyor

Gezi olayları sırasında hükümete darbe girişiminde bulunduğu iddia edilen 35 sanığın yargılandığı Çarşı davasında mahkeme heyetinin kararı bugün açıklaması bekleniyor

Alman askerleri Türkiye'ye destek verecek

NATO öncülüğünde Alman AWACS uçakları Türkiye'ye yardım amacıyla gönderilecek

Japon deprem uzmanından Türkiye'ye uyarı

Japonya Yurt Dışı İnşaat Şirketleri Derneği Genel Sekreteri ve Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki, Türkiye'de banyo, tuvalet ve mutfak yapılarının zayıf olduğunu belirterek, bu nedenle deprem anında yatak odası ve salonların tercih edilmesi gerektiğini söyledi