Gök, İktidar, sandık güvenliğini sağlayamıyor, yapamayacaklarsa derhal bırakıp gitsinler

secimler

CHP Grup Başkanvekili Gök, İktidar, sandık güvenliğini sağlayamıyor, seçimleri yaptıramıyorsa derhal bırakıp gitsinler. CHP, sandıkların taşınmasına karşıdır. Zaten YSK'nın böyle bir karar verme yetkisi bulunmamaktadır. Böyle bir karar çok zorlama bir karar olabilir. Bunun ama siyasi faturası çok ağır olur.

AVRUPA (AVA) - CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, "İktidar, sandık güvenliğini sağlayamıyor, seçimleri yaptıramıyorsa derhal bırakıp gitsinler. CHP, sandıkların taşınmasına karşıdır. Zaten YSK'nın böyle bir karar verme yetkisi bulunmamaktadır. Böyle bir karar çok zorlama bir karar olabilir. Bunun ama siyasi faturası çok ağır olur" dedi. Gök, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, terörün acımasız yüzünü bayram günlerinde de gösterdiğini belirterek, şehitlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi. Yeni eğitim-öğretim yılının bugün başladığını hatırlatan Gök, hükümetin eğitim alanındaki uygulamalarını eleştirdi.

 

-"CHP, 1 Ekim'de Mecliste olması gerektiği gibi, Meclisin saygınlığına ve güvenine uygun olarak davranacaktır. Bizim farklı bir düşüncemiz söz konusu değildir"

-"Sanki TOKİ'ye iş yaptırır gibi, ihale verecekler, 'Git Suriye'de üç şehir kur.' Konu bu kadar basit değil ki. Siyasi çözüm olmadan, Suriye'de bu uygulamaların gerçekçi olması söz konusu değildir"

 

AK Parti'nin 13 yıllık iktidarı süresince en çok tahribat yaşanan alanlardan birinin eğitim olduğunu savunan Gök, Türkiye'nin eğitimde uluslararası değerlendirmeler açısında da çok gerilerde kaldığını bildirdi. "Bu iktidarın Türkiye'yi eğitimde getirdiği nokta, en sonlara itmek olmuştur" diyen Gök, 4+4+4 eğitim sistemini de eleştirdi. 

 

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gök, Meclisin açılacağı 1 Ekim'deki Genel Kurul'da CHP Grubu olarak herhangi bir protestoda bulunup bulunmayacaklarının sorulması üzerine, şöyle dedi:

 

"1 Ekim'de Meclis'in açılması Anayasa hükmüdür. Biz 1 Ekim'de Mecliste Meclisin saygınlığı neyi gerektiriyorsa, şu anda korunması ve ülkeye güven vermesi gereken kurumların başında gelen Meclisimizin güven duyulacak ve saygınlığını koruyacak bir anlayışla 1 Ekim'de Mecliste yerimizi alacağız.

 

Biz Meclisin üzerinde bir vesayet kurulmasına karşıyız. Dolayısıyla herkes kendi sınırları içinde hareket etmelidir. CHP, 1 Ekim'de Mecliste olması gerektiği gibi davranacaktır. Meclisin saygınlığına ve güvenine uygun olarak davranacaktır. Bizim farklı bir düşüncemiz söz konusu değildir."

 

-"Eğer CHP'nin karar alacak çoğunluğu olsaydı, bu Meclis çalışırdı"

 

Meclisin 1 Ekim'den sonra da çalışması gerektiği yönünde görüşler olduğunun ifade edilmesi üzerine Gök, CHP'nin Genel Kurulu 29 Temmuz'da  terör konusu gündemiyle olağanüstü toplantıya çağırdığını hatırlattı. CHP'nin çağrı yapacak çoğunluğu olduğunu ancak toplantıda karar alınabilmesi için diğer partilere de görev düştüğünün altını çizen Gök, "Eğer CHP'nin Mecliste karar alacak bir çoğunluğu olsaydı, hiç kuşkunuz olmasın bu Meclis çalışır, komisyonlar kurulur ve gerekli olan her türlü konu üzerine gidilirdi" diye konuştu. 

 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Başkan Yardımcılığına seçilen Işıl Karakaş'ın Türkiye'deki basın özgürlüğüne ilişkin açıklamalarının da sorulduğu Gök, medya kuruluşları ve gazetecilere yönelik baskının Türkiye'ye yakışmayan bir noktaya ulaştığını söyledi. İktidarın muhalif basını susturarak yaptıklarının vatandaşlar ve diğer ülkeler tarafından görülür olmasının önüne geçmeye çalıştığını ileri süren Gök, sözlerine şöyle devam etti:

 

"Türk halkı 7 Haziran'da AKP'ye önemli bir ders vermiştir. 1 Kasım'da onu pekiştirecektir. 1 Kasım'da ne medyanın, ne muhalefetin üzerindeki baskılar ne de toplum üzerindeki baskılar, hiçbiri para etmeyecektir. AKP iktidarı ne yaparsa yapsın artık barajın kapağı devrilmiştir. İktidarın haksız uygulamalarına karşı halkımız 1 Kasım'da haklı bir tepkiyi sandıklarda gösterecektir. Ve bu iktidara haddini bildirecektir. AKP iktidarının artık paçası tutuşmuştur. Son kozlarını oynuyor."

 

CHP'nin seçime hazır olduğuna işaret eden Gök, "Biz çizmelerimizi çektik. Çarşamba günü Genel Başkanımızın öncülüğünde seçim bildirgemizi açıklıyoruz. Ve ondan sonra dağ, tepe, taş demeden dolaşmaya başlıyoruz. CHP hem bütün vatandaşlara ulaşacak hem de sandık güvenliğini sağlayacaktır. Sandık güvenliğini AKP'nin görevlendirdiği kişilere bırakmayacağız" dedi.

 

-"CHP, sandıkların taşınmasına karşıdır"

 

Gök, "HDP Sözcüsünün bir açıklaması oldu, 'YSK sandıkların birleştirilmesi yönünde karar verirse, seçimi boykotu tartışabiliriz' diye. Bu açıklamayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizin YSK'dan beklentiniz nedir?" sorusuna da şu yanıtı verdi:

 

"Ben HDP sözcüsünün yorumuna yorum katmayayım, partimin bu konudaki düşüncesini ifade edeyim. Tartışılan konu, sandıkların birleştirilmesi değil, sandıkların taşınmasıdır. Her ikisi birbirinden çok farklı kavramlar. Sandıkların taşınması hem Siyasi Partiler Kanunu'na aykırıdır hem de YSK'da önceki yıllarda bu şekildeki taşınma taleplerini reddetmiştir. Çünkü hukuk sistemimiz içinde yeri olan bir konu değildir. Sandıkların taşınmasıyla ilgili bir süreç 'terörün belini kırdık' diye bugünlerde nutuk atan iktidar sözcülerinin cevaplaması gereken bir sorudur. Siz nasıl oluyor da terörün belini kırıyorsunuz da bir yandan da sandık güvenliğini sağlayamıyorsunuz? Devlet sandık güvenliğini sağlayamıyor, seçimleri yaptıramıyorsa, devlet derken iktidarı kast ediyorum, derhal bırakıp gitsinler. CHP, sandıkların taşınmasına karşıdır. Zaten YSK'nın böyle bir karar verme yetkisi bulunmamaktadır. Böyle bir karar çok zorlama bir karar olabilir. Bunun ama siyasi faturası çok ağır olur."

 

Devletin görevinin sandıkları kaçırmak değil, seçim güvenliğini sağlamak olduğunu söyleyen ve güvenliğin sağlanamamasının seçimi şaibeli bir hale getireceğini ifade eden Gök, CHP olarak böyle bir seçeneğin tartılmasını bile doğru bulmadıklarını vurguladı. 

 

Çarşı davasında kararın bugün açıklanması bekleniyor

Gezi olayları sırasında hükümete darbe girişiminde bulunduğu iddia edilen 35 sanığın yargılandığı Çarşı davasında mahkeme heyetinin kararı bugün açıklaması bekleniyor

Alman askerleri Türkiye'ye destek verecek

NATO öncülüğünde Alman AWACS uçakları Türkiye'ye yardım amacıyla gönderilecek

Japon deprem uzmanından Türkiye'ye uyarı

Japonya Yurt Dışı İnşaat Şirketleri Derneği Genel Sekreteri ve Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki, Türkiye'de banyo, tuvalet ve mutfak yapılarının zayıf olduğunu belirterek, bu nedenle deprem anında yatak odası ve salonların tercih edilmesi gerektiğini söyledi