Oran, bazı ülkelerde oy kullanma süresinin kısa tutulması katılımı düşürecek

umut_oran_londra_ingiltere_chp

Oran, yurt dışındaki seçmenin oy verme işleminin çetrefilli hale getirildiğini savunarak, çeşitli ülkelerde oy kullanma sürelerinin kısaltılmasının vatandaşların oy vermesini güçleştirdiğini dile getirdi.

CHP eski milletvekili Umut Oran:"Türkiye'de 225 bin civarında sandık kuruluyor, sandık başına 300 oy düşüyor. Yurt dışında ise sandık başına seçmen ortalaması bini buluyor" Eski CHP milletvekili Umut Oran, bazı ülkelerde oy kullanma süresinin kısa tutulmasının yurt dışında yaşayan seçmenlerin seçime katılım oranını düşüreceğini iddia etti.Londra'da gazetecilerle bir araya gelen Oran, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının oy kullanma süreçleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Oran, "Türkiye'de 225 bin civarında sandık kuruluyor, sandık başına 300 oy düşüyor. Yurt dışında ise sandık başına seçmen ortalaması bini buluyor" diye konuştu.

 

 

Azerbaycan örneği üzerinde duran Oran, bu ülkede kurulan her sandığa ortalama bin seçmen düştüğünü, oy kullanma süresinin ise 1 günle sınırlı tutulduğunu kaydetti.

 

Oran, "Azerbaycan'da her 2 dakikada bir oy kullanılması gerekiyor. Bu yetmez. Japonya'da da 2951 seçmen için tek sandık kuruluyor. Süre yine 1 gün. Her seçmene aşağı yukarı 9 saniye düşüyor. Komik" diyerek hafta sonu tatilinin cuma gün yapıldığı İran, Cezayir, Katar, Ürdün gibi İslam ülkelerinde de oy kullanma gününün bu ülkelerde çalışma günü olan pazar'a konulmasının, seçime katılım oranını düşüreceğini savundu.

 

"54 ülke içinde AK Parti'nin yüzde 25'in altında oy aldığı ülkelerde oy kullanma süresi minimuma çekilmiş" ifadelerini kullanan  Oran, şunları kaydetti:

 

"Bir görünmez el buralarda tarife dışı engellemede bulunmuş gibi. AK Parti birinci çıktığı ülkelerde oy kullanma sürelerini uzun tutmuş. 54 ülkede bunun hesabını yapmış, birinci çıktığı ülkelerde oy kullanma süresini uzatmış.  KKTC’de oy oranı yüzde 40, buraya 18 gün süre tanınmış.  93 bin seçmenin bulunduğu ABD’de ise oy kullanma süresi 9 günle sınırlanmış. AK Parti'nin geçen seçimdeki oy oranının yüzde 35-36 olduğu İsviçre’de de oy kullana süresi 18 gün."

 

Irak, Libya ve Suriye’de sandık kurulmamasını da eleştiren Oran, bu ülkelerde halen yaşayan Türk vatandaşlarına oy kullandırılmamasının yanlış olduğunu ifade etti. LONDRA (AA) - 

Çarşı davasında kararın bugün açıklanması bekleniyor

Gezi olayları sırasında hükümete darbe girişiminde bulunduğu iddia edilen 35 sanığın yargılandığı Çarşı davasında mahkeme heyetinin kararı bugün açıklaması bekleniyor

Alman askerleri Türkiye'ye destek verecek

NATO öncülüğünde Alman AWACS uçakları Türkiye'ye yardım amacıyla gönderilecek

Japon deprem uzmanından Türkiye'ye uyarı

Japonya Yurt Dışı İnşaat Şirketleri Derneği Genel Sekreteri ve Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki, Türkiye'de banyo, tuvalet ve mutfak yapılarının zayıf olduğunu belirterek, bu nedenle deprem anında yatak odası ve salonların tercih edilmesi gerektiğini söyledi