Ana Sayfa | ALMAN BASINI ÖZETLERİ

Alman basını özetleri, 13 Ocak 2016

Alman basını

Alman basınında haberlerin büyük bölümünü İstanbul’un tarihi Sultanahmet Meydanı'nda düzenlenen terör saldırısı oluşturuyor

Berlin’de yayımlanan Der Tagesspiegel’in yorum sütunlarında saldırıya ilişkin şu satırları okuyoruz:

"IŞİD ve El Kaide’nin kan izleri turistlerin kaldığı her yerde bulunabilir. İster Müslüman ister Hristiyan olsun, herkes terörün kurbanı olabilir. Terörün önceliği yoktur. Terör, yerlisini de yabancısını da, yaşlısını da gencini de vurabilir. Bu hedefsizlik radikal İslamcı şiddetin bir karakteristiğini oluşturuyor. Zira körükörüne stratejisi ile ulaşılmak istenen hedef, bomba ve intihar saldırılarının masum insanları öldürdüğü her yerde kamusal yapıların çökertilmesidir."

Ulusal çapta yayımlanan Frankfurter Allgemeine Zeitung’un konuya ilişkin yorumunda ilginç bir bağlantı dikkat çekiyor:

"İstanbul Sultanahmet’teki saldırının iki hedefi vardı: Türkiye ve Almanya. Alman Tornado keşif uçaklarının görevine başlamasından 4 gün sonra İstanbul’da bir grup Alman turistin öldürülmesi, bir tesadüf olmaz. Saldırının bir diğer hedefi de Türkiye. Çünkü Tornado uçakları İncirlik Hava Üssü’nden kalkıyor. Bununla birlikte Türkiye bir süredir kendini 'İslam Devleti' olarak adlandıran örgütün Suriye sınırından geçişlerine izin verilmeyeceği açıklamasını ciddiye alıyor. Türkiye’nin büyük kentlerinde terör, Güneydoğusunda savaş: Ülkedeki şiddet girdabı son altı aydır derinleşiyor…"

Frankfurter Rundschau gazetesinde ise Türkiye’nin yanlış Suriye politikasının bumerang gibi dönüp geldiği değerlendirmesi yapılıyor.

"İlk önce IŞİD’i destekleyen, mensuplarını Türkiye’deki hastanelerde tedavi eden ve Türkiye-Suriye sınırından geçişlerine göz yuman Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanlış Suriye politikası, bir bumerang gibi tüm gücüyle dönüp geri geliyor. Türkiye gerçi 2 milyon sığınmacıyı kabul etti ve bunun yol açtığı sorunlarda AB tarafından yalnız bırakıldı ve bırakılıyor. Ancak kendisinin de bu sığınmacıların ülkeye nasıl entegre edileceğine dair herhangi bir konsepti bulunmuyor. Mülteci kamplarında yaşamayanların çoğu kendi hallerine bırakılmış durumda. Tüm bunlara bir de ülkenin Güneydoğusunda yeniden iç savaş benzeri bir duruma bürünen PKK terör örgütü ile çatışmalar ekleniyor. Kendi hatasından dolayı oluşan bu istikrarsızlık ortamında terör özellikle daha kolay yol alabilir."

Basın turumuzu Magdeburg’da yayımlanan Volksstimme adlı gazetenin turizme ilişkin yorumu ile noktalıyoruz.

"İstanbul’daki korkunç saldırı, Türkiye’yi tam kalbinden vurdu. Boğaziçi metropolünün tarihi incileri artık güvende değil. Alman Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan uyarıda kalabalık mekanlardan kaçınılması tavsiye edildi. Saldırının turizme çok yıkıcı etkileri olacak. Bir Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından Rusya’da birçok turizm şirketi Türkiye’ye seyahat paketi satışını durdurmuştu. IŞİD’in bu yeni saldırısı ise şimdi de Almanları ve diğer Avrupalıları Türkiye’ye seyahat etmekten alıkoyacak. AB’nin mülteci krizinde vazgeçilmez ortağı olarak övdüğü ülkenin istikrarı tehlikede. Güneydoğu’da PKK ile savaş azgınlaşırken, buna bir de sınır komşusundan gelen radikal İslamcı şiddet eklendi. Terör eğer turizmin ekonomiye olan etkisini çökertirse, ülkenin üstüne daha fazla karanlık çöker."

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

Alman basını özetleri 28 Nisan 2017

Alman basınında bugün ABD Başkanı Donald Trump'ın bugün makamında 100. gününü dolduracak olması yer alıyor

Alman basını özetleri 27 Nisan 2017

Alman basınında öne çıkan başlıca haberler arasında Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütünün 2016 dünya basın özgürlüğü raporu yer alıyor

Alman basını özetleri 26 Nisan 2017

Alman basınında bugün İsrail Başbakanı Netanyahu’nun Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel ile görüşmesini iptal etmesi ve Ivanka Trump'ın Berlin ziyareti ön plana çıkıyor