Ana Sayfa | ALMAN BASINI ÖZETLERİ

Alman basını özetleri, 24 Mart 2016

Alman basını

Alman basınında bugün Brüksel'deki terör saldırıları önplana çıkan haberler arasında yer alıyor

Nürnberger Nachrichten gazetesi, Brüksel'deki saldırıların ardından tüm Müslümanların zan altında bırakılması tehlikesine dikkat çekiyor:

"Teröristler eylemleriyle Avrupa’daki Müslümanlara karşı düşmanlık ve güvensizlik yaratıyor. Bazıları tarafından İslam dininin ve Müslümanların genel zan altında bırakılması da yine teröristlerin ekmeğine yağ sürüyor. Örneğin Almanya’daki sağ popülist Almanya İçin Alternatif partisinin genç isimleri Brüksel saldırılarının ardından genel olarak tüm Müslümanlara Avrupa’ya girişin yasaklanması talebinde bulundu. Çoğu Müslümanın sözde din kardeşlerinin teröründen kaçtığı için sığınmacı konumuna düştüğü gerçeği ise görmezden geliniyor. Ayrıca Paris veya Brüksel’deki çoğu saldırganın son sığınmacı akınıyla Avrupa’ya gelmediği, aksine Fransa’da, Belçika’da büyüdüğü, hatta bu ülkelerin vatandaşı olduğu gerçeğini de unutmamak gerek.”

Bielefeld’de yayımlanan Neue Westfälische adlı gazete de şu yorumu sunuyor okurlarına:

"Avrupa Birliği üyesi ülkelerin hükümetleri, sığınmacı krizinde olsun, mali ve ekonomik krizde olsun daha fazla ortak hareket etmeye kafa yormalı. Saldırılar ne kadar korkunç olursa olsun, bu yüreksiz cinayetler Avrupa’yı uyandırıp harekete geçirecek bir çağrı olabilir. Bu, işlenen suçlara verilecek doğru yanıt olacaktır.”

Brüksel’deki saldırıların ardından alınacak güvenlik önlemleri de tartışmaların odağında. Frankfurter Allgemeine Zeitung istihbarat teşkilatlarının işbirliğine ilişkin şu satırlara yer veriyor yorum sütununda:

"İstihbarat birimlerinin sınır ötesi işbirliğini iyileştirmesi ve terör ile mücadelede önemli bilgilerin değiş tokuşunun rutin hale getirilmesi yönündeki çağrı gayet makul. Hatta zorunlu. Her kim bu işbirliğine yanaşmazsa, şu anki terör tehdidi karşısında ihmalkar davranmış olur, hatta en kötü durumda pratikte katillere destek vermiş sayılır. Avrupa çapında konulması gereken hedefler, ülkelerin ulusal sınırları içinde de tabu olarak görülemez. Güvenlik ve istihbarat birimlerini birbirinden ayıran bürokratik duvarlar, sonuçta bu suçluların işine yarıyor. Ortalıkta bu kadar cihatçı dolaşırken güvenlik yetkililerinin birbirini karanlıkta bırakması kabul edilemez.”

Başkent Berlin’de yayımlanan Der Tagesspiegel gazetesinin yorumu da şöyle:

"Yanlışlar gün ışığına çıkıyor. Avrupa ülkeleri güçlerini birleştirerek buna reaksiyon gösterebilir. Tüm istihbarat teşkilatları, polis güçleri partnerlerine destek olabilir, 28 ülke bu alanda birlikte gelişebilir. Hem olayların önlenmesinde, hem de suçların aydınlatılmasında. Peki, vereceğimiz cevap ne olacak? Tabii ki, gurur duyduğumuz özgürlüklerin kısıtlanmasına izin vermeyeceğiz. Aksine, bu özgürlükleri kararlı bir şekilde dünyaya taşıyacağız. Ama kibirli bir şekilde değil, ağırbaşlı ve olgun bir tavırla. Bu da, bir anlamda kalkınma alanında işbirliği hamlesi anlamına geliyor. Tam da barışçıl ve demokratik kalkınmanın Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

Alman basını özetleri 28 Nisan 2017

Alman basınında bugün ABD Başkanı Donald Trump'ın bugün makamında 100. gününü dolduracak olması yer alıyor

Alman basını özetleri 27 Nisan 2017

Alman basınında öne çıkan başlıca haberler arasında Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütünün 2016 dünya basın özgürlüğü raporu yer alıyor

Alman basını özetleri 26 Nisan 2017

Alman basınında bugün İsrail Başbakanı Netanyahu’nun Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel ile görüşmesini iptal etmesi ve Ivanka Trump'ın Berlin ziyareti ön plana çıkıyor