Ana Sayfa | ALMAN BASINI ÖZETLERİ

Alman basını özetleri, 18 Nisan 2016

Alman basını

Alman basınında Alman hükümetinin, Erdoğan'a hakaret ettiği suçlamasıyla komedyen Jan Böhmermann hakkında dava açılabilmesi için savcılığa yetki vermesi ön plana çıkıyor

Die Welt gazetesinde yayımlanan Stefan Aust imzalı yorumda Merkel'in 'nabza göre şerbet verdiği', ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hoş tutmanın kolay olmadığı kaydediliyor:

"Başbakan Merkel alışıldık bir kurnazlıkla ihtilaflı tarafların her birinin işine gelecek bir taktik hamle yaptı: Erdoğan'a majestelerine yapılan hakaretleri hoş görmediğinin sinyalini vererek, kara koyunu çok yüksek bir ceza almayacağına emin bir şekilde adalete teslim etti. Keza bir karar çıkana dek Boğaz Köprüsü'nün altından daha çok sular akmış olacak. Merkel bu şekilde zalimin keyfini elden geldiğince yerinde tutuyor, zira mülteci politikası için; çirkin fotoğraflar Almanya'nın kapısının önünde değil başka yerlerde çekilsin diye ona ihtiyacı var… Sultan da işinin ehli. Ne kadar baskı yaratmak isterse ona göre kimi zaman az, kimi zaman daha çok şişme botu Ege'ye salıyor... Bir bakmışsınız Almanlar yüce Türklere bağımlı, onun keyfini yerinde tutmak için ne isterse yapar hale gelmiş. Bu güç sahibi isterik (Dikkat: Majestelerine hakaret suçlaması tehlikesi içerir!) göz önünde bulundurulduğunda hiç de kolay bir taahhüt değil. Zira Extra-3'ın oldukça komik şarkısı bile Alman Büyükelçisini Dışişlerine çağıracak kadar tepesini attırmaya yetti."

Süddeutsche Zeitung'un Heribert Prantl imzalı aynı konudaki yorumu ise bağlamı tartışıyor:

"Böhmermann'ın yaptığı hiciv başarısızlığa uğradı. Ancak bu doğrudan suç sayılacağı anlamına gelmiyor. Şüphesiz söz konusu sövgü şiiri bir Pegida gösterisinde okunmuş olsa, halkı şiddete teşvik ettiği gerekçesiyle suç sayılırdı. Ancak buradaki bağlam daha farklıydı. Böhmermann bir tokmakla Erdoğan'a düşünce özgürlüğü konusunda özel ders vermeye çalıştı. Bu maksatla tek başına bakıldığında ağır şekilde rencide edici olan edepsiz benzetmeler kullanılabilir mi? Buna adli makamlar karar verecek. Bu karar bir yana, Erdoğan'ın diğer eylemlerindeki ahlak anlayışının bir sövgü şiirinden daha ölçülü olmasını umuyorum."

Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung'un Markus Wehner imzalı yorumu ise iğneyi kendine batırmak üzerine kurulu. Gazete kararın arka planında yaşanan siyasi hareketliliğe dikkat çekiyor:

"Merkel'in adımı Erdoğan'ı bu konuda desteklediği anlamına gelmiyor. Daha çok bağımsız mahkemelerimiz olduğunun altını çizen bir karar... Muhalefetteki Yeşiller ve Sol Parti'nin, Merkel'ın mülteci politikasındaki "kirli anlaşma"yı kurtarmak için kaba ama efendi Erdoğan'ın önünde diz çöktüğünü söylemeleri anlaşılabilir. Ancak bazı SPD'li politikacıların koalisyon hükümetinin liderine aynı motifi yakıştırmaları ise utanç verici."

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

Alman basını özetleri 28 Nisan 2017

Alman basınında bugün ABD Başkanı Donald Trump'ın bugün makamında 100. gününü dolduracak olması yer alıyor

Alman basını özetleri 27 Nisan 2017

Alman basınında öne çıkan başlıca haberler arasında Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütünün 2016 dünya basın özgürlüğü raporu yer alıyor

Alman basını özetleri 26 Nisan 2017

Alman basınında bugün İsrail Başbakanı Netanyahu’nun Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel ile görüşmesini iptal etmesi ve Ivanka Trump'ın Berlin ziyareti ön plana çıkıyor