Ana Sayfa | ALMAN BASINI ÖZETLERİ

Alman basını özetleri, 21 Haziran 2016

alman basını

Alman basınında bugün öne çıkan başlıca haberler arasında İngiltere’de AB’de kalınıp kalınmamasına yönelik referandum ve Steinmeier’in NATO tatbikatını eleştirmesi yer alıyor

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'in Polonya'daki NATO tatbikatını eleştirmesi koalisyon ortağını kızdırdı. Der Tagesspiegel'in konuya ilişkin yorumu şöyle:

"Gabriel ve Steinmeier, bazı partnerlerin şaşırdığını fark ediyor mu acaba? Bu yeni söylem, yüzde 20 barajının altına düşme tehlikesi içindeki her halk partisinin bir ifadesi ya da maksadı mı? TTIP konusunda bir hesap olduğu anlaşılabilir. Bu konuda çoğu Alman'ın şüpheleri var. Ama SPD, Rusya yanlısı, NATO karşıtı olarak hiçbir şey kazanamaz. Bu şekilde sadece Sol Parti'ye değil AfD'ye de benziyor. Kendilerini orta kesme yabancılaştırıyorlar. Anketlere göre, Almanların yüzde 80'i Rusya'yı artık bir partner olarak görmüyor. Çoğunluk savunmaya daha fazla para harcanmasını istiyor. Şu ana dek Sol Parti'nin kestirilemezliği, SPD-Sol Parti-Yeşiller koalisyonu için ana engel olarak görülmüştü. Yanıltıcı bir SPD de bu konuda yararlı olamaz."

Münih merkezli Abendzeitung'un yorumu ise şöyle:

"Gazetelerin internet sitelerindeki yorum köşelerinde Steinmeier için yapılan övgülerin, Kremlin tarafından ödenen güçlerce yönetildiği söyleniyor. Bu canlılara “troller” deniliyor. Ve bunlar gerçekten varlar. Ancak bu, politik tepkiyle kamu onayı arasındaki karşıtlığı açıklamaya yeterli mi? Hayır, pek çok gazetedeki tecrübe bunu öğretti. NATO'ya yönelik eleştirel ifadeler Putin tarafından finanse edilmiş Moskova yanlılarınca yapılmıyor, tam aksine ideolojik açıdan hiç de körleşmiş görünmeyen okuyucular tarafından yapılıyor. Burada konuşan Brandt-Bahr nesli… Sosyal liberallerin detant politikasını taşımış olan ve şimdi yeni bir çatışmadan korkan nesil… Bu insanlar, bunun büyük çoğunluğunun Putin'den kaynaklandığını, Rus Devlet Başkanı'nın da güvercinden çok bir şahin olduğunu pek tabii biliyorlar.  Ancak Batı'nın da her zaman gerilimin azaltılmasına katkı sağlamadığını da hissediyorlar. Steinmeier de daha farklı bir şey söylemedi. Haklı olarak."

Heilbronner Stimme'nin aynı konuya ilişkin yorumu:

“Eski Başbakan adayı içerik olarak haklı. Bu askeri iğnelemelerin amacı ne? Rusya'yı etkilemek mi? Baltık ülkeleri ve Polonya'nın artan güvenlik ihtiyacı anlayışı yarardan çok zarar verecektir. Çünkü siyasi olarak hiçbir şey yolunda değil yani bu şekilde bloke ediliyor… Temel öncelik olarak siyasetin askeri olandan önce geldiğini yeniden hatırlatmak gerek. Bunun iki tarafın da ekonomisine faydası olacaktır.”

Aachener Nachrichten gazetesi, İngiltere'deki referandum öncesi AB-İngiltere ilişkilerine dair bir yoruma yer veriyor:

“Şu sözler İngiltere'nin büyük şairi William Shakespeare'a ait: ‘Bir dost diğer dostun zayıflıklarını taşımalıdır.' İngiltere'nin AB'ye yönelik tutumu için bu kesinlikle geçerli değil. Perşembe günü çoğunluk Brexit'e karşı oy verse bile. Eski Başbakan Helmut Kohl'ün eski İngiliz Başbakanı Margret Thatcher'e karşı tutumuyla ilgili söyledikleri daha uygun: ‘Sürekli kavga halindeki bir arkadaşlığın söz konusu olduğunu' söylemişti. İngilizlerin çoğunun bu özel ilişkiye ayrıcalık vermesini ummaktan başka yapacak bir şey yok.”

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

Alman basını özetleri 28 Nisan 2017

Alman basınında bugün ABD Başkanı Donald Trump'ın bugün makamında 100. gününü dolduracak olması yer alıyor

Alman basını özetleri 27 Nisan 2017

Alman basınında öne çıkan başlıca haberler arasında Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütünün 2016 dünya basın özgürlüğü raporu yer alıyor

Alman basını özetleri 26 Nisan 2017

Alman basınında bugün İsrail Başbakanı Netanyahu’nun Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel ile görüşmesini iptal etmesi ve Ivanka Trump'ın Berlin ziyareti ön plana çıkıyor