Ana Sayfa | DÜNYA

Avrupa Birliği ve Türkiye üyelik müzakerelerinde son durum

Avrupa Birliği ve Türkiye

AB ve Türkiye arasındaki 34. Karma İstişare Komitesi toplantısı 8-9 Nisan’da Brüksel’de gerçekleştirildi. Eş Başkanlar Bendevi Palandöken ve Cveto Stantic’in yönettiği toplantıya AB Bakanı Volkan Bozkır ile AB Komisyonu Genişleme Genel Müdürlüğü Türkiye Masası Şefi Jean-Christophe Filori katıldı. İşte özet ve tam rapor

Avrupa Ajansı (AVA) Londra-AB Komisyonu 2014 yılında Bulgaristan, İtalya ve Romanya’da gerçekleşen sel felaketinden kaynaklanan hasarların giderilmesi için mali yardım sağlayacak. 8 Nisan Dünya Romanlar Günü kapsamında Roman toplulukların karşılaştığı sosyo-ekonomik zorluklar ele alındı. Rusya, İskandinav ülkeleri arasındaki yeni savunma paktının kendisine karşı bir oluşturulmuş bir girişim olduğunu ileri sürdü. AB ülkeleri arasında son dönemde savunma bütçelerini en fazla artıran iki ülke Litvanya ve Polonya oldu. Lüksemburg Stratejik Yatırımlar için Avrupa Fonu kapsamında yatırım desteği sağlanacak projelere 80 milyon € katkı sağlayacak. AB Bölgeler Komitesi Yatırım Planı’na ilişkin görüş belgesini 16 - 17 Nisan tarihlerinde oylayacak. AB Ticaret Politikası Komitesi üyeleri Riga’da gayri resmi bir toplantı gerçekleştirdi. AB Komisyonu şaraplık üzüm asması dikimi için oluşturduğu yeni kuralları yayımladı.

AB ve ABD arasındaki Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) müzakerelerinin dokuzuncu turu 20-24 Nisan tarihlerinde New York’ta gerçekleştirilecek.

AB Güvenlik ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Mogherini  bu yıl yedincisi düzenlenen Amerika Devletler Zirvesi’ne katıldı.

AB üye ülkeleri Dışişleri Bakanları 20 Nisan’da  AB – Latin Amerika ve Karayip ülkeleri ilişkilerini değerlendirecek.

AB Güvenlik ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi ve İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu AB Komiseri Suriye’de Yarmuk mülteci kampındaki duruma ilişkin ortak bir açıklama yayımladı.  

AB Komşu Ülkeler Politikasının gözden geçirilmesine yönelik Bakanlar düzeyinde gayri resmi danışma toplantısı bugün gerçekleşiyor.

“Vatandaşlar için Avrupa” Projesi kapsamında AB temsilcileri AB Dönem Başkanı Letonya’nın başkenti Riga’da 8-9 Nisan tarihlerinde bir araya geldi.

AB Komisyonu Hollanda’nın yenilenebilir kaynaklardan enerji üretimini desteklemek üzere mevcut devlet yardımı uygulaması (Stimulering Duurzame Energieproductie / SDE+) üzerinde yaptığı değişikliklerin AB devlet yardımı kurallarına uygun olduğuna karar verdi.

 

AB – Türkiye

- AB ve Türkiye arasındaki 34. Karma İstişare Komitesi toplantısı 8-9 Nisan’da Brüksel’de gerçekleştirildi. Eş Başkanlar Bendevi Palandöken ve Cveto Stantic’in yönettiği toplantıya AB Bakanı Volkan Bozkır ile AB Komisyonu Genişleme Genel Müdürlüğü Türkiye Masası Şefi Jean-Christophe Filori katıldı. AB Bakanı Volkan Bozkır ve Türkiye Masası Şefi Jean-Christophe Filori AB ile Türkiye arasındaki üyelik müzakerelerinde son durum hakkında bilgi verdi ve katılımcıların sorularını cevaplandırdı.

Volkan Bozkır son yıllarda Türkiye ekonomisinin önemli bir atılım gerçekleştirdiğini belirterek başladığı konuşmasında AB ile müzakerelerde resmi olarak istenen ilerleme hızına ulaşılmamış olmasına karşın Türkiye’nin yaptığı çalışmalarla AB standartlarına daha fazla yaklaştığını, AB müktesebatına uyumda aşama kaydettiğini vurguladı. Bakan Bozkır 19 numaralı müzakere başlığı olan “Sosyal Politika ve İstihdam” başlığının önünde siyasi engel olan başlıklardan biri olmadığını, yapılacak bazı değişiklikler sonrasında bu başlığın müzakerelere açılabileceğini belirtti. AB Bakanı Volkan Bozkır AB’nin gerçekleştirdiği serbest ticaret anlaşmalarının Türkiye’yi de kapsamasını sağlamak için Gümrük Birliği’nin güncellenmesi çalışmaları kapsamında gerekli değişikliğin yapılabileceğini söyledi.

Jean-Christophe Filori ise Gümrük Birliği'nin güncellenmesi çalışmaları kapsamında öncelikle AB Komisyonu’nun bir etki değerlendirmesi yapacağını ve bu aşamadan sonra AB Konseyi’nin AB Komisyonu’nu görevlendirmesi ile birlikte görüşmelere 2016 yılında başlanmasının öngörüldüğünü söyledi. Filori ayrıca ekonomi politikaları başlığının müzakerelere açılması amacıyla başlatılan teknik çalışmaların sürdüğünü, önümüzdeki kısa dönemde bu başlığın müzakerelere açılabileceğini belirtti. Filori ayrıca AB ve Türkiye arasındaki ilişkilerde ekonominin büyük bir yer tuttuğunu; bu alanda bir diyalog mekanizması kurulmasının mevcut ilişkilerin daha da gelişmesine katkı sağlayacağını söyledi. Türkiye Masası Şefi Jean-Christophe Filori hukukun üstünlüğü ile temel hak ve özgürlükler alanlarında Türkiye’nin daha fazla ilerleme sağlaması gerektiğine dikkat çekti.

AB - ABD

- AB ve ABD arasındaki Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) müzakerelerinin dokuzuncu turu 20-24 Nisan tarihlerinde New York’ta gerçekleştirilecek. Müzakerelerin devam ettiği hafta içinde 23 Nisan tarihinde müzakereciler sivil toplum, iş dünyası temsilcileri ve diğer paydaşlar ile bir araya gelerek yapılan sunumları izleyecek ve soruları cevaplandıracak. Basına açık bir şekilde yapılacak olan bu oturumdan sonra baş müzakereciler müzakerelerin durumu hakkında bilgi verecek ve paydaşların sorularını cevaplandıracak. İnternet bağlantısı için

AB – Amerika

- 20 Nisan’da gerçekleşecek olan ve AB üye ülkelerinin Dışişleri Bakanlarının bir araya geleceği toplantıda ana gündem maddesi AB – Latin Amerika ve Karayip ülkeleri ilişkileri olacak. Toplantıda Bakanlar AB ile Küba arasında siyasi diyalog, işbirliği ve ticaret alanında ilişikleri düzenleyen mevcut anlaşmaların gözden geçirilmesi hedefiyle ilk turu Nisan 2014’te ve üçüncü turu Mart 2015’te gerçekleşen AB – Küba Siyasi Diyalog ve İşbirliği Anlaşması müzakerelerini değerlendirecek. Meksika ve Şili ile ticaret ve siyasi işbirliği alanında müzakerelere ilişkin olasılıklar da ele alınacak. Öte

yandan Venezüella’da gittikçe sertleşen otoriter rejimin de değerlendirilmesi bekleniyor.

Toplantının temel amacı Latin Amerika ülkeleri devlet liderleriyle AB liderlerini bir araya getirmek üzere Haziran ayında gerçekleşecek AB – Latin Amerika Zirvesi’ne hazırlık. İran’la nükleer anlaşma, Libya ve Yemen’deki son durum ele alınması beklenen diğer konular arasında. İnternet bağlantısı için

AB – Suriye

- AB Güvenlik ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu AB Komiseri Christos Stylianides Suriye’de Filistinli mültecilerin barındığı Yarmuk mülteci kampında kötüleşmekte olan güvenlik şartları ve insani durum üzerine ortak bir açıklama yayımladı. Masum insanların çatışma halinde olan gruplar tarafından kalkan olarak kullanıldığına dikkat çekilen açıklamada, Suriye’de yeni bir katliamın engellenmesi gerektiği dile getirildi. AB temsilcileri tüm tarafları uluslararası hukuka saygılı bir şekilde hareket ederek, bölgeden kaçan sivillere güvenli geçiş ve insani yardıma engelsiz erişimin sağlanması çağrısında bulundu. Açıklamada ayrıca AB Komisyonu’nun Birleşmiş Milletler Yakın Doğudaki Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Kuruluşu’nun Yarmuk, İdlib, Dera ve Halep başta olmak üzere Suriye’deki çalışmalarını desteklemek üzere 2,5 milyon €’luk acil durum yardımı sağladığı belirtildi. İnternet bağlantısı için

- AB Güvenlik ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini Panama’da gerçekleşen ve bu yıl yedincisi düzenlenen Amerika Devletler Zirvesi’ne katıldı. Mogherini ABD ve Latin Amerika devlet liderlerini bir araya getiren Zirve’ye davet edilen ilk AB temsilcisi oldu.

Mogherini ziyareti sırasında ABD Başkanı Barack Obama, Küba Devlet Başkanı Raul Castro, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Vatikan Dışişleri Bakanı Kardinal Pietro Parolin ve Brezilya Dışişleri Bakanı Mario Luiz Vieira ile temaslarda bulundu. Mogherini ayrıca Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, Peru Devlet Başkanı Ollanta Humana ve Panama, Guyana, Paraguay, Uruguay ve Ekvador Dışişleri Bakanları ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Mogherini yaptığı basın açıklamasında ABD ve Küba ilişkilerinde yaşanan gelişmelere dikkat çekerek, bu dönüşüm sürecinde AB ve kıtadaki ülkeler arasındaki dostluk ilişkilerinin güçlendirilmesinin önemine vurgu yaptı. İnternet bağlantısı için

Komşu Ülkeler Politikası

- AB Komşu Ülkeler Politikasının gözden geçirilmesine yönelik Bakanlar düzeyinde gayri resmi danışma toplantısı bugün (13 Nisan, Pazartesi) Barselona’da gerçekleşiyor. AB Güvenlik ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB Komşu Ülkeler Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu AB Komiseri Johannes Hahn’ın eş başkanlığını yürüttüğü toplantıya AB güney komşuları katılıyor. Komşu Ülkeler Politikası kapsamına dâhil olan on altı ülkeden onu (Cezayir, Mısır, İsrail, Ürdün, Lübnan, Libya, Fas, Filistin, Suriye, Tunus) “güney ortakları” olarak tanımlanıyor. AB üye ülkeleri ve güney ortakları ülkelerinin Dışişleri Bakanları toplantıda temsil ediliyor. En son 2011 yılında güncellenen AB Komşu Ülkeler Politikasının üzerinde yapılması gereken değişiklikler ve bölgedeki son durum toplantının ana gündem maddesi.

AB Komisyonu geçtiğimiz ay AB Komşu Ülkeler Politikası kapsamında yer alan ülkeler için hazırladığı yıllık raporu yayımlamıştı. Rapor bölgede son dönemde yaşanan gelişmeler ışığında AB’nin Komşu Ülkeler Politikası kapsamında yapılması gereken değişikliklere yönelik önerileri de içeriyordu. İnternet bağlantısı için

AB Dönem Başkanlığı

- “Vatandaşlar için Avrupa” Projesi kapsamında AB temsilcileri AB Dönem Başkanı Letonya’nın başkenti Riga’da 8-9 Nisan tarihlerinde bir araya geldi. AB Komisyonu, AB Komisyonu’na bağlı Avrupa Eğitim, Görsel-İşitsel ve Kültür Yönetim Ajansı ve AB üye ülke temsilcileri ile çeşitli kuruluşların temsilcilerinden oluşan 30 katılımcı “Vatandaşlar için Avrupa” projesi kapsamında üye ülkeler arasındaki bilgi akışı ve işbirliğini güçlendirmek ve projenin geleceğini konuşmak amacıyla Riga’da bir araya geldi. Toplantı boyunca katılımcılar projenin daha iyi sürdürülebilmesi için görüş alışverişinde bulundu ve mevcut sorunlara çözüm aradı.

AB vatandaşlarının AB ile ilgili konular hakkında farkındalığını ve aidiyet hissini güçlendirmek için oluşturulan program yerel, bölgesel ve ulusal düzeyde yönetimlere ve sivil toplum kuruluşlarına AB ile ilgili konulara ve yasama sürecine daha fazla katılım alanı sağlıyor. “Aktif Avrupa” sloganıyla 2005’te hayata geçirilen bu proje kapsamında AB değerlerini korumak ve Avrupa vatandaşlarının sivil demokratik katılımını güçlendirmek amacıyla 235 milyon € bütçe ayırılmıştı. Proje ile AB çapında kültürlerarası eğitim, gönüllülük ve dayanışmanın güçlendirilmesi hedeflenmişti. Yılda iki kez düzenlenen toplantılara AB Dönem Başkanlığını üstlenen ülke ev sahipliği yapıyor. İnternet bağlantısı için

 

AB Üye Ülkeleri

- AB Komisyonu 2014 yılında Bulgaristan, İtalya ve Romanya’da gerçekleşen sel felaketinden kaynaklanan hasarların giderilmesi çalışmalarına destek olmak amacıyla toplam 66,5 milyon €’luk yardım sağlama kararı aldı. Yardım kapsamında Bulgaristan’a 1,98 milyon €, İtalya’ya 56 milyon €, Romanya’ya ise 8,5 milyon € sağlanacak. Mali destek ile özellikle vatandaşların günlük yaşamını sürdürmesi için gerekli olan kritik altyapı ve hizmetlerin tadilatı, acil durum ve arama - kurtarma faaliyetlerinden kaynaklanan masraflar ve sel felaketinden en çok zarar gören bölgelerdeki çalışmaların masraflarına yönelik olarak kullanılacak. Mali destek AB Dayanışma Fonu kapsamında sağlanacak. İnternet bağlantısı için

Devlet Yardımları

- AB Komisyonu Hollanda’nın yenilenebilir kaynaklardan enerji üretimini desteklemek üzere mevcut devlet yardımı uygulaması (Stimulering Duurzame Energieproductie / SDE+) üzerinde yaptığı değişikliklerin AB devlet yardımı kurallarına uygun olduğuna karar verdi. Komisyon kararını Nisan 2014’te kabul edilen Çevre ve Enerji Yardım Planı’na uygunluk açısından yaptığı inceleme sonrasında oluşturdu. Hollanda hükümetinin yaptığı değişiklikler sayesinde düşük karbonlu ekonomiye geçişte önemli aşamalar kaydedilmesi bekleniyor.

Hollanda’nın yenilenebilir enerji için devlet yardımı uygulaması, ödenecek prim seviyelerinin serbest bir şekilde belirlenebilmesi amacıyla rekabetçi bir açık artırma süreci izlenmesine dayandırılıyor. Yapılan düzenleme sayesinde devlet yardımı planına kıyı ötesi rüzgardan üretilen elektrik de dahil edilmiş oldu. Buna ek olarak 1 Ocak 2016’dan itibaren toptan satış fiyatının negatif olduğu dönemlerde sübvansiyon ödemesi yapılmayacak. Devlet yardımı planı için gereken mali kaynak, tüketicilerin ödediği enerji vergisinde artış yapılarak sağlanacak. Internet bağlantısı için

Savunma

- Rusya, İskandinav ülkeleri arasındaki yeni savunma paktının kendisine karşı bir oluşturulmuş bir girişim olduğunu ileri sürdü. Rusya Dış İşleri Bakanlığı internet sitesi üzerinden yayımlanan bildiride yeni İskandinav savunma işbirliği girişiminin Rusya’ya yönelik olarak hazırlanmış bir girişim olduğu ve çatışmacı bir yaklaşım içerdiği ileri sürülüyor. Ayrıca geçtiğimiz on yılda Rusya ile Avrupa ülkeleri arasındaki olumlu ilişkilere gölge düşürdüğü iddia ediliyor. Bildiride NATO üyesi olmayan Finlandiya ve İsveç’in NATO ile giderek daha yakın işbirliği geliştirmeye devam ettiğine işaret - 4 –

edilirken, İskandinav ülkelerinde kamuoyunun Ukrayna sorunu gibi konularda yanlış bilgilendirildiği ve yapıcı bir diyalog yerine kamuoyuna çatışmacı fikirlerin empoze edildiği iddia ediliyor.

9 Nisan’da gazetelerde Danimarka, Finlandiya, İzlanda, İsveç ve Norveç arasında deniz ve hava harekâtlarının yanı sıra siber savunma, askeri tatbikatlar alanında işbirliği yapılmasına, hava üslerinin paylaşımına, askeri mal alımlarında ortak hareket edilmesine dair bir anlaşma gerçekleştirildiğine yönelik haberler yer almıştı. Haberlere göre bu ülkeler arasında “Kuzey Sancağı” olarak adlandırılacak bir ortak hava-polisi gücünün oluşturulacağı da haberlerde yer alan bilgiler arasında. İnternet bağlantısı için

- AB ülkeleri arasında son dönemde savunma bütçelerini en fazla artıran iki ülke Litvanya ve Polonya oldu. Ukrayna krizi ve etkilerinin sürmekte olduğu günümüzde Avrupa’da güvenlik ile ilgili algıların tümüyle değiştiğini ortaya koyan Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI) raporu Polonya’nın bu yıl savunma bütçesini %20; Litvanya’nın ise %50 artıracağını belirtiyor. Raporda özellikle Rusya ile ortak sınırı olan ülkelerin savunma harcamalarını artırdığının altı çiziliyor.

Polonya hükümeti 2013 yılında ordusunu çağdaşlaştırmak amacıyla 10 yıllık bir plan oluşturmuş ve bunun için de 33 milyar €’luk bir bütçe ayırmıştı. Polonya yapacağı yatırımlar ile askeri teçhizatına muharip helikopterler, insansız hava araçları, tanklar, füze savunma sistemlerinin yanı sıra Baltık Denizi kıyıları için deniz araçları ve sahil güvenlik sistemleri katmayı hedefliyor. Polonya ayrıca NATO’nun üyelerinden beklediği GSYH’nın %2’si kadar savunma yatırımı yapılması koşulunu da karşılıyor. Polonya 2015 yılında savunma için 9,3 milyar €’luk harcama gerçekleştirecek; bu tutar Polonya GSYH’nın %2,1’ine karşılık geliyor. Geçtiğimiz ay NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Avrupa Parlamentosu’nda milletvekillerine hitaben yaptığı konuşmasında AB ülkelerinde savunma harcamalarının 2014’te %3 azaldığını söylemiş ve özellikle Rusya’nın giderek daha fazla sert ve iddialı tutum içinde olduğu bu dönemde savunma harcamalarındaki azalma eğiliminin tersine çevrilmesi talebinde bulunmuştu. Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü’ne göre Rus hükümeti 2020’ye kadar ordunun %70’inin yeni araç gereçlerle donatılması için 79 milyar €’luk bir bütçe öngörüyor. Internet bağlantısı için

Azınlık Hakları

- Günümüzde 6 milyonu AB sınırları içinde olmak üzere yaklaşık 12 milyon Roman Avrupa’da yaşıyor. Avrupa’nın bu en büyük etnik grubunun yaşadığı sosyo-ekonomik zorluklar 8 Nisan Dünya Romanlar Günü vesilesiyle bir kez daha gündeme geldi.

Dünya Romanlar Günü kapsamında AB Komisyonu Kurumlar Arası İlişkiler, Temel Haklar ve Hukukun Üstünlüğünden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, İstihdam, Sosyal İşler, İş Gücünün Hareketliliğinden Sorumlu AB Komiseri Marianne Thyssen, Adalet, Tüketiciler ve Cinsiyet Eşitliğinden Sorumlu AB Komiseri Vĕra Jourová ve Bölgesel Politikadan Sorumlu AB Komiseri Corina Creţu ortak bir açıklama yayımladı. Açıklamada AB’nin hukuk önünde tüm bireylerin eşitliği ilkesini temel aldığı, ancak Roman halkının hala iş ve eğitim olanaklarına, sağlık hizmetlerine ve barınma ihtiyaçlarına erişimde karşılaştığı zorluklar bulunduğu vurgulandı.

2011 itibariyle Romanların entegrasyonu politikasını gündemine ekleyen AB Komisyonu Romanların eğitim, istihdam, sağlık ve barınma sorunlarının çözümleri ile ilgili stratejiler üretmeleri için üye ülkeleri teşvik ediyor. Bu yönde son olarak ortak sorumluluk anlayışı çerçevesinde 2014-2020 döneminde ilgili kamu politikaları için AB fonlarının kullanımı kolaylaştırıldı. Bulgaristan, Macaristan ve Slovakya, Roman vatandaşlarına karşı uygulanan ayrımcılık ve Roman karşıtı gösteriler sebebiyle AB Komisyonu’ndan en çok uyarı alan ülkelerin başında geliyor.

AB Konseyi’nin 2013’te aldığı karar uyarına, bu alanda belirlenen politikaların uygulanması ve sahada verdiği sonuçlar yıllık raporlarla değerlendiriliyor. AB genelinde yapılan araştırmanın sonuçlarına göre 2014 yılında Roman toplulukların hayat standartlarında gelişme kaydedildi. İnternet bağlantısı için

Yatırımlar

- Lüksemburg Stratejik Yatırımlar için Avrupa Fonu kapsamında yatırım desteği sağlanacak projelere 80 milyon € katkı sağlayacak. Söz konusu destek Lüksemburg ulusal bankası Bank Société Nationale de Crédit et d’Investissement (SNCI) aracılığıyla ilgili projelere aktarılacak. Böylece Lüksemburg Almanya, İspanya, Fransa ve İtalya’dan sonra Yatırım Planı’na destek olacağını açıklayan beşinci ülke oldu. AB Komisyonu İstihdam, Ekonomik Büyüme, Yatırımlar ve Rekabetçilikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Jyrki Katainen 27 Nisan’da ülkeyi ziyaret ederek Hükümet ve iş dünyası temsilcileri ile bir araya gelecek. İnternet bağlantısı için

- AB Bölgeler Komitesi üyeleri 16 – 17 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek Genel Kurul toplantısında AB’de önümüzdeki üç yıl içerisinde 315 milyar €’’luk ek yatırım sağlaması hedeflenen Yatırım Planı’na ilişkin görüş belgesini oylayacak. Belge, Plan dâhilinde oluşturulması öngörülen Stratejik Yatırımlar için Avrupa Fonu’nun bölgesel düzeyde olası etkilerine odaklanacak. Bölgeler Komitesi 15 Nisan, Çarşamba günü ise AB Komisyonu İstihdam, Ekonomik Büyüme, Yatırımlar ve Rekabetçilikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Jyrki Katainen’in katılımıyla “Avrupa için Yatırım Planı üzerine üst düzey bir konferans düzenliyor. İnternet bağlantısı için

Ticaret

- AB Ticaret Politikası Komitesi üyeleri 8-9 Nisan tarihlerinde AB Letonya Dönem Başkanlığı kapsamında Riga’da gayri resmi bir toplantı gerçekleştirdi.

Üye ülkeler, AB Komisyonu, Avrupa Dış Eylemler Dairesi ve AB Konseyi Genel Sekreterliği yetkililerinin katıldığı toplantıda 25 Mart’ta AB üye ülkelerinin ticaretten sorumlu bakanlarının bir araya geldiği gayri resmi Ticaret Konseyi toplantısında ele alınan konular değerlendirildi. Bu bağlamda AB ticaret politikası stratejisinin güncellenmesi, ticaret ve yatırım anlaşmalarının etkin olarak uygulanması konuları ele alındı. Yetkililer özellikle ticaret ve yatırım anlaşmalarının uygulanmasında anlaşmaların iş dünyasına yönelik olumlu etkilerini artıracak AB kurumları ve üye ülkeler arasında işbirliği faaliyetlerine odaklandı. Ek olarak AB – Çin arasında ticaret ve yatırım ilişkileri değerlendirildi. AB Ticaret Politikası Komitesi gayri resmi toplantısı altı ayda bir, AB Dönem Başkanlığı görevini yürüten AB üye ülkesinin başkentinde düzenleniyor. Internet bağlantısı için

Tarım

- AB Komisyonu şaraplık üzüm asması dikimi için oluşturduğu yeni kuralları yayımladı. 2013 yılı Ortak Tarım Politikası Reformu kapsamında alınan karara göre yeni uygulama geçiş dönemi 1 Ocak 2016’dan itibaren geçerli olacak. Yeni dikim kurallarının Avrupa şarap sektörüne daha fazla esneklik kazandırması ve sektörün tüm dünyada artan şarap talebine daha kolay karşılık verebilmesini sağlaması bekleniyor. Yeni kurallar ayrıca üye ülkelerin özel şarap üretimi yapılan bölgelerde olası sosyal ve çevresel risklere cevap vermesini kolaylaştıracak önlemler uygulayabilmesine olanak sağlıyor.

Yakın dönemde gerçekleştirilen bağımsız bir çalışmaya göre 2008 yılından bu yana AB’nin üçüncü ülkelere şarap ihracatının hacmi ve değerinde artış olmasına karşın, AB ülkelerinin dünya pazarından aldığı payın azalmaya devam ettiğini ortaya koyuyor. 2025 yılına yönelik tahminler dünya şarap tüketiminin artacağını, AB’deki tüketimin ise azalacağını gösteriyor. Bu eğilim AB şarap sektörünün özellikle ihracata bağımlılığının artacağı öngörüsünü destekliyor.

AB Konseyi ve Avrupa Parlamentosu’nun uzlaşısı sonrasında uygulamaya konulmasına karar verilen yeni kurallar uyarınca üye ülkeler yeni dikim izinleri ile şarap üretimine yönelik mevcut bağ alanlarında yılda azami %1’lik artış olmasına verilebilecek.

Kuzey Kore ABD'ye nükleer silah fırlatmaya hazır

Kuzey Kore Savunma Bakanı Pak Yong-Sik, ABD'den gelebilecek herhangi bir saldırıya karşı nükleer silah kullanmak için hazır olduklarını açıkladı

ABD'ye saldırması beklenen Kuzey Kore'den şaşırtan fotoğraf

ABD ile gerginlik yaşayan Kuzey Kore füze denemelerinin ardından saldırıya geçmesi iddia edilirken domuz çiftliği kurması şaşırttı

Boko Haram üyesi 3 intihar bombacısı öldürüldü

Nijerya'da eylem hazırlığında olduğu tespit edilen Boko Haram üyesi 3 bombacı öldürüldü