Ana Sayfa | DÜNYA

IŞİD ve Yabancı Savaşçılarla Mücadelede AB ve Türkiye’nin Tutumu

Angela Merkel Ahmet Davutogu isid sorusu

Irak’ta ortaya çıkan ve Suriye iç savaşı ile hızla ilerleyen Irak Şam İslam Devleti hem iki ülke ile sınırlı yerel bir terörist örgüt hem de her geçen gün örgüte katılan yabancı savaşçı sayısındaki artış ve örgütün komşu olmadığı bölgelerde yarattığı terör tehdidi nedeniyle küresel bir fenomen haline geldi.

Irak’ta ortaya çıkan ve Suriye iç savaşı ile hızla ilerleyen Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), hem iki ülke ile sınırlı yerel bir terörist örgüt; hem de her geçen gün örgüte katılan yabancı savaşçı sayısındaki artış ve örgütün komşu olmadığı bölgelerde yarattığı terör tehdidi nedeniyle küresel bir fenomen haline geldi. 2014 yılında, IŞİD ile mücadele kapsamında, BM Güvenlik Konseyi birçok karar aldı; ABD öncülüğünde 60’dan fazla ülkenin katılımı ile uluslararası bir koalisyon gücü oluşturuldu; IŞİD, AB’nin yıl içindeki toplantılarının ana gündem maddelerinden birini oluşturdu. IŞİD ve örgüte katılan yabancı savaşçıların yarattığı tehdit sebebiyle, 2014 yılı içinde yaşanan bu gelişmeler, 2015 yılının başında Fransa’da yaşanan terör saldırıları, Batı’nın ve özellikle ABD’nin Orta Doğu politikalarının yıkıcı etkilerini, bölgede ve Batı’da yükselen radikalleşme eğilimini, artan İslamafobi ve terör riskini temsil ediyor. Bu çerçevede, radikalleşme ve şiddete varan aşırılık hareketleri ile küresel düzeyde işbirliği ve uzun vadeli stratejiler geliştirilmesi ile mücadele edilebilir.

Yazar: Derya Kap, Uzman Yardımcısı, İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV), Türkiye Tarih: Nis 15, 2015   New Post, Araştırma Metinleri

IŞİD ve Yabancı Savaşçılarla Mücadelede AB ve Türkiye’nin Tutumu

2014 yılında bünyesine kattığı 80’den fazla ülkeden yabancı savaşçı ve kendisine biat eden dünyanın farklı bölgelerindeki radikal yapılanmalarla küresel bir güvenlik sorununa dönüşen IŞİD’in, 2014 yılının sonunda küresel düzeyde alınan kararların uygulanmasıyla, bölge dışında ilerlemesinin önüne geçildi. Uluslararası koalisyon güçlerinin örgüte karşı yürüttüğü operasyonlar sonuç vermeye başladı ve 2014 yılının Eylül ayında başlayan hava saldırıları, örgütün lojistik ve operasyon kabiliyetini zayıflattı. Suriye genelinde ve Irak’ta da örgütün ilerleyişi durduruldu ve koalisyon güçlerinin hava saldırılarının desteğiyle Irak’ta IŞİD güçlerinden bazı alanlar geri alındı.

Bununla birlikte, IŞİD’in 2014 yılı sonundaki gerileyişi, örgütün kısa sürede tamamen ve kolayca tasfiye edilebileceği anlamına gelmiyor. Irak ve Suriye’deki istikrarsızlık ortamında ortaya çıkan ve hızla yayılan IŞİD’in geleceği, esas olarak yine bu iki ülkede yaşanacak gelişmelere ve uluslararası aktörlerin bölgedeki gelişmelere yönelik tavırlarına bağlı olarak şekillenecek. IŞİD’e yönelik küresel düzeyde yürütülen mücadelenin başarıya ulaşması için ‘sürekli, birleşmiş ve koordine edilmiş’ bir mücadele gerekiyor. 2015 yılının başında Paris’te düzenlenen terör saldırılarının işaret ettiği en önemli hususlardan biri, IŞİD ve benzeri radikal terörist örgütleri zayıflatmanın ve hezimete uğratmanın uzun vadeli stratejilere gereksinim duyulması.

2015 yılının başında Charlie Hebdo dergisine düzenlenen ve ardından Avrupa’da terör alarmını en üst seviyeye çıkaran saldırılar, IŞİD, el Kaide, el Nusra ve Boko-Haram gibi radikal terör gruplarının doğmasına zemin hazırlayan faktörlerin ayrıntılı şekilde analiz edilmesinin elzem olduğunu ortaya koydu. Küresel düzeyde artan terör ve radikalleşme tehdidinin önüne geçilebilmesi ve sorunun temellerine inilerek kalıcı sonuçlar alınması, hem askeri hem de ideolojik düzeyde ortak bir mücadele yürütülmesi ile mümkün olabilir.

Kap, D. (Nisan, 2015), “IŞİD ve Yabancı Savaşçılarla Mücadelede AB ve Türkiye’nin Tutumu”, Cilt IV, Sayı 4, s.36-58, Türkiye Politika ve Araştırma Merkezi (Research Turkey), Londra: Research Turkey (http://researchturkey.org/?p=8601&lang=tr

Reina katliamının planlayıcısı ABD'nin gizli ordusu tarafından öldürüldü

Yılbaşı gecesi 39 kişinin ölümüne sebep olan Reina katliamının planlayıcısı ABD'de Ortak Özel Operasyon Komutanlığı'nın komandoları tarafından öldürüldü

Paris Kuzey Garı'nda dehşet anları

Fransa'nın başkenti Paris'teki Kuzey Garı'nda meydana gelen olayda bir şahıs polisi bıçakla tehdit etti

Barack Obama 4 ay sonra ilk kez konuşma yapacak

ABD'nin eski Başkanı Barack Obama, Chicago'da başkanlık görevini Trump'ın devralmasından sonra ilk kez konuşma yapacak