Ana Sayfa | DÜNYA

Birleşmiş Milletler, Akdeniz'deki tekne faciası için harekete geçiyor

Birleşmiş Milletler, harekete geçiyor

Akdeniz'de 700 civarında göçmenin öldüğü tekne faciasıyla ilgili dünya genelinde göç politikası konuşuluyor

700 civarında göçmeni taşıyan geminin gece Libya açıklarında batmasının ardından Avrupa'nın göç ve göçmen politikaları tartışılıyor. Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz "trajedi" diye nitelediği olayın ardından yaptığı açıklamada, "Avrupa daha fazlasını yapabilir ve yapmalıdır da. Sorumluluktan kaçan ülkelerin sayısı bir utanç ve başarısızlığında itirafıdır" dedi. Schulz Avrupa'nın mülteci ve göç politikalarını değiştirme zamanının geldiğini söyledi ve "Sonunda Avrupa'da harekete geçmemiz için daha kaç insanın boğulması gerekiyor?" diye de sordu.

BM uyardı

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres, "Ölenlerin sayısının doğrulanması durumunda bu kaza, Akdeniz tarihinin en büyük tekne faciası olabilir" dedi. Guterres, "Yaşanan kaza, Avrupa'nın insanları böylesi trajik bir sona iten nedenleri kapsamlı bir şekilde ele alması gerektiğine işaret ediyor" ifadesini kullandı ve acilen harekete geçilmesi gerektiği uyarısında bulundu.İtalya Başbakanı Matteo Renzi de, "Akdeniz’de her gün bir trajedi yaşanıyor" diye konuştu.

AB'den eyleme geçin çağrısı

Avrupa Birliği'nden (AB) ise eyleme geçilmesi çağrısı geldi.AB Komisyonu'ndan yapılan açıklamada, "Akdeniz'de son günlerdeki trajik gelişmelerden derin keder duyuyoruz. Gerçekler çok katı ve bu nedenle eylemlerimiz de cesur olmalı. İnsan hayatı söz konusu ve AB bir bütün olarak eyleme geçmek için ahlâki ve insani sorumluluk altında" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, AB Komisyonu'nun Mayıs ortasında açıklayacağı yeni 'Avrupa Göçmen Stratejisi' için üye ülkelerle ve uluslararası örgütlerle danışma içinde bulunduğu belirtilerek, "Yeni can kayıplarını önleyecek acil eylemlerin yanında tüm yönleriyle göçü daha iyi yönetecek kapsamlı yaklaşıma ihtiyaç duyuyoruz" değerlendirmesinde bulunuldu.AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini de yaptığı açıklamada, "Çok kez 'bir daha asla' dedik. Şimdi AB'nin bu trajedilere çözüm bulmasının zamanı geldi ve geçiyor. İtalya açıklarında yaşanan ve Avrupa'nın güney sınırlarında her gün yaşananlar dayanışma, insan haklarına ve herkesin onuruna saygı değerleri üzerine inşa edilen bir birlik için kabul edilemez. Hep birlikte sınırlarımızı korumamız ve insan kaçakçılığıyla mücadele etmemiz gerektiği gibi insan hayatını da hep birlikte korumalıyız" yorumunu yaptı.

Mogherini Pazartesi günü Lüksemburg'da toplanacak AB dışişleri bakanlarının gündemine göç konusunu da dahil ettiğini ve insan kaçakçılığının ana rotalarından biri olan Libya'yla ilgili bazı öneriler sunacağını kaydetti.Bu arada içişleri ve göçten sorumlu AB Komisyonu üyesi Dimitris Avramopoulos, İspanya ziyaretini iptal ederek, AB dışişleri bakanlarının Lüksemburg'daki toplantısına katılma kararı aldı.

Ülkeler tek başına yetersiz kalıyor

Akdeniz'deki son göçmen faciasının ardından 'Save the Children' adlı uluslararası sivil toplum kuruluşu, arama kurtarma çalışmalarının yeniden başlaması için Avrupa Birliği liderlerini 48 saat içinde acil toplantıya çağırdı.AB geçen yıl Akdeniz'deki arama kurtarma çalışmalarını birlik üyelerinin ortaklaşa değil, ülkelerin tek tek yürütmesine karar vermişti. Dolayısıyla son dönemde İtalya açıklarında yaşanan göçmen felaketlerine sadece İtalya'nın sahil güvenliği müdahale edebiliyor ve bu yardım yetersiz kalıyor.Yaklaşık 700 göçmeni taşıyan gemi gece saatlerinde Libya açıklarında battı. Gemiden yapılan imdat çağrısına İtalya sahil güvenlik gemileri, Malta donanması ve civardaki ticaret gemileri karşılık verdi. Başlatılan kurtarma operasyonunda şu ana kadar alınan bilgiye göre 49 kişi denizden çıkarıldı, 24 kişinin de cesedine ulaşıldı. Geri kalan yüzlerce kişinin öldüğü tahmin ediliyor. 

İtalya sahil güvenlik yetkilileri geminin battığı bölgenin Libya'nın 210 kilometre açığında olduğunu, kurtarma operasyonunda ceset aramaya yoğunlaşacaklarını bildirdi. Kazanın gece saatlerinde Portekiz bandıralı bir yük gemisinin, göçmen teknesine yardım etmek için yanaştığı sırada yaşandığı belirtiliyor. Malta medyasında yer alan habere göre Portekiz yük gemisini gören göçmenlerin aynı anda teknenin bir köşesine doğru toplandığı ve dengesi bozulan teknenin bu sırada battığı ifade ediliyor.Akdeniz'in Lampedusa Adası açıklarında Ekim 2013'te meydana gelen iki ayrı tekne kazasında yaklaşık 600 kişi yaşamını yitirmişti. 

13 Nisan'da Libya’dan Avrupa’ya ulaşmaya çalışan ve çoğunluğunu yanında anne-babası olmayan çocuk ve gençlerin oluşturduğu yaklaşık 400 göçmen boğulmuştu.Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne göre, yıl başından bu yana Akdeniz'i geçerek Avrupa'ya ulaşan göçmen sayısı 35 bini geçti. Son kazada ölenlerin eklenmesiyle Akdeniz'i geçmeye çalışırken yaşamını yitirenlerin sayısı bin 600 olacak. Geçen yıl 219 bin göçmen Akdeniz'den Avrupa'ya ulaşmış, 3 bin 500'ü yaşamını yitirmişti

Kaynak: Reuters ve AA

Avusturya'da aşırı sağcı isimden Türkiye'yi kızdıracak açıklama

Avusturya'da Avusturya Özgürlük Partisi’nin (FPÖ) geçen sene cumhurbaşkanı adayı olan Norbert Hofer yaptığı açıklama ile Türkiye'yi kızdırdı

Fransa medyası aşırı sağcı Le Pen'e tepkili

Fransa'da 28 medya kuruluşu, cumhurbaşkanı adayı aşırı sağcı Marine Le Pen'e, düzenlediği mitinglerde basına uyguladığı kısıtlama ve engellemeler nedeniyle tepki gösterdi

Trump'tan flaş açıklama Kuzey Kore'yle diplomatik yollardan anlaşmak istiyoruz

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore ile ABD arasında son günlerde yaşanan gelişmeleri yorumlayarak ülke ile sorunlarını diplomatik yollarla halletmek istediğini açıkladı