Ana Sayfa | DÜNYA

Ermeni siyasetçiden Başbakan Davutoğlu'na tepki

Başbakan Davutoğlu'na tepki

Ermeni siyasetçi, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun ''İstanbul’un en zenginleri Ermenilerdir. Ermeniler Türkiye’de Avrupa ülkelerindeki gibi gettolarda yaşamadı'' sözlerine tepki gösterdi

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun "İstanbul’un en zenginleri Ermenilerdir" sözüne Türkiye'deki Ermeni siyasetçilerden, HDP'den milletvekili adayı olan Garo Paylan'dan tepki geldi. Paylan, "İstanbul'da zaten 70 bin Ermeni kaldı. Bunlardan da yalnızca üçü beşi zengin" dedi. Ak Parti ve CHP'nin Ermeni adayları ise bu sözlere yanıt vermek istemedi.

Paylan, Davutoğlu'nu birlikte Dolapdere'ye giderek, teneke evlerde yaşayan Ermenileri ziyaret etmeye çağırdı.  Hürriyet'in sorularını yanıtlayan Paylan, Türkiye'de yaşayan Ermenilerin, ülkedeki diğer kesimlerin zenginliğinden fazla olmadığını kaydederek, şöyle konuştu;

"Vakıf yönetimlerinde genellikle Ermenilerin zengin kesimi yer aldığından, hükümet çevreleri genellikle bu kişilerle muhattap oluyor. Sayın Davutoğlu'nun söylediğinin aksine Türkiye'deki Ermenilerin çoğunluğu fakirlik sınırı altında yaşamaktadır. Ancak ortada dolaşan bu ''Adalarda Modalarda yaşıyorlar' lafı yüzünden, böyle düşünülüyor. Nitekim bu sözü, Sayın Recep Tayyip Erdoğan da söylemişti. Bu, 1915 ile ilgili olan bir gerekçelendirmedir."

Paylan, Başbakan Davutoğlu'nu "etrafındaki Ermeniler'e" değil, Bakırköy'de, Dolapdere'de, Küçükçekmece'de yaşayan Ermeniler'in durumuna bakmaya çağırarak, "Sayın Davutoğlu'nubirlikte, Dolapdere'de teneke evlerde yaşayan Ermenileri ziyaret etmeye davet ediyorum. Gelsin, birlikte gidip yaşadıkları yerleri, durumlarını görelim" dedi.

"HER ÜÇ AZINLIK TOPLUMU DA, DİĞER TOPLUMLARDAN DAHA ZENGİN DEĞİL"

Sadece Ermenilerin değil, Türkiye'de yaşayan Yahudi ya da Rumların da, diğer toplum kesimlerinden daha zengin olmadıklarına dikkat çeken Paylan, "Hatta, zenginlik açısından diğer kesimlerin daha altında olduklarını bile söyleyebilirim. Üstelik Ermeniler, Türkiye'de yatırım yapmaya, göze batmaya çekinirler. Genellikle zanaatkardırlar. Ancak son dönemde, zanatkarların da büyük sermaye karşısında düştüğü duruma düşmüşlerdir; Büyük sermaye gruplarının büyük yatırımlarının karşısında gittikçe fakirleşmişlerdir. Eskiden zanaatkar olan gençlerimiz, artık büyük sermayenin işçisi durumuna düşmüştür".

AK PARTİ VE CHP'NİN ADAYLARI KONUŞMADI

Hürriyet, AK Parti listesinden milletvekili adayı olan Markar Esayan ve CHP'den aday olan Selina Özuzun Doğan'a da telefonla ulaşarak, aynı soruyu yöneltti. Ancak her iki siyasetçi de, soruya yanıt veremeyeceklerini ifade ettiler.


Rusya'da helikopter kazası, 19 kişi hayatını kaybetti

Rusya'nın Sibirya bölgesinde Mi-8 tipi helikopterin sert iniş yapması nedeniyle meydana gelen kaza sonucunda 19 kişi hayatını kaybetti

Irak Başbakanı'ndan Türkiye ile ilgili son dakika açıklaması

Irak Başbakanı Haydar el İbadi, Türkiye'nin Musul operasyonuna katılması hakkında açıklama yaptı

İngiltere Başbakanı May, 'İngiltere AB’den ayrılıyor, Avrupa’dan değil'

İngiltere Başbakanı Theresa May, AB liderler zirvesinde açıklama yaptı