Ana Sayfa | DÜNYA

George Bush, Barack Obama'yı sert dille eleştirdi

Bush ve Obama

Eski ABD Başkanı George W. Bush yaptığı açıklamada, ABD lideri Barack Obama'nın IŞİD ve İran'a karşı sergilediği tutumun yanlış olduğunu savundu

Bush uzun süredir Obama yönetimini eleştirmekten özellikle kaçınıyordu. Ancak Cumartesi günü Cumhuriyetçi Parti'ye bağış yapan Yahudilerle bir toplantıda Bush'un, Başkan Barack Obama'nın dış politikasını sert dille eleştirdiği bildirildi.Bloomberg haber ajansından Josh Rogin'e göre, Bush Obama'nın ABD'nin dünya çapında etkinliğini yitirmesine ve "geri çekilmesine" neden olduğunu söyledi.Obama'nın Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) karşısında geliştirdiği stratejiyi eleştiren Bush, Beyaz Saray'ın IŞİD'i 'parçalayıp yok etmek' amacıyla yola çıktığını, ancak bu hedefe ulaşacak bir strateji dahi oluşturamadığını savundu.Başkanlığı döneminde ABD'nin Irak politikasını değiştirdiğini de hatırlatan Bush, "Elimizdeki planın işe yaramadığını gördüğümüzde harekete geçip değiştirdik" dedi.2007'de ABD Irak'taki askeri varlığını önemli ölçüde artırarak mezhep çatışmalarının önüne geçmeye çalışmıştı.

'İran'ın niyeti yanlış okunuyor'
Bush, Obama'nın İran ile nükleer müzakerelerde de yanlış rota izlediğini kaydetti.Rogin'in aktardıklarına göre, Nevada'da düzenlenen Cumhuriyetçi Yahudi Koalisyon toplantısında Bush, "Tahran üzerindeki yaptırımları çok çabuk rahatlatan Obama'nın İran'ın niyetini yanlış okuduğunu" da söyledi.Bush'un "Şu an Orta Doğu'nun kaos içinde olduğunu mu düşünüyorsunuz? Bir de torunlarımızın zamanında ne halde olacağını hayal edin. Yapılan anlaşmayı Amerikalıların bu gözle görmesi gerekir" dediği ileri sürülüyor.Bush Obama'nın 2011'de ABD askerlerini Irak'tan çok erken çektiğini de belirterek alınan kararı 'stratejik bir hata' olarak yorumladı.

Bush'un tavır değişikliği
Bush Obama'yı hemen hemen hiç eleştirmemeyi alışkanlık haline getirmişti. Hatta gazeteciler tarafından bu yönde kışkırtıldığında bile bundan kaçınmış ve geçen yıl Fox News'a verdiği bir röportajda bu tür atışmaların Başkanlık makamına zarar verdiğini söylemişti.Bush o röportajda "Eski bir başkanın şimdiki başkanı zayıflatmasının ülke için iyi olduğunu sanmıyorum" demişti.Öte yandan, Bush'un başkanlığı döneminde Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Obama'yı hemen her fırsatta açıkça eleştirmeye devam ediyor. Cheney, sık sık Obama'nın tarihin en kötü başkanlarından biri olduğunu söylüyor.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un ölüm kampları ortaya çıktı

Son dönemlerde füze denemeleriyle gündemden düşmeyen Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un gizli hapishaneleri olduğu ortaya çıktı. Bu hapishanelerde çalışan bir kadın yaşananlara dair kan donduran açıklamalarda bulundu

Şiddetli fırtına 5 can aldı 50 yaralı var

ABD'nin Teksas eyaletinde şiddetli fırtına nedeniyle 5 kişi hayatını kaybederken 50 kişi yaralandı

Donald Trump'tan o isme sürpriz davet

ABD Başkanı Trump, Filipinler lideri Rodrigo Duterte'yı arayarak Beyaz Saray'a davet etti