Ana Sayfa | DÜNYA

Nepal'de 82 saat sonra gelen mucize


Geçtiğimiz hafta Nepal'de meydana gelen deprem sonrası bir vatandaş içecek yiyecek olmadan 82 saat sonra kurtarıldı

Nepal’de cumartesi günü meydana gelen 7,8 büyüklüğündeki deprem sonrası ölü sayısı 5 bini aştı. Birleşmiş Milletler’in Nepal temsilcisi Jamie McGoldrick, arama kurtarma çalışmalarında zamanla yarışıldığını belirtti. McGoldrick, enkaz altındakilerin en fazla yedi ila dokuz gün sağ kalabileceklerini vurgularken, dün beşinci güne girildiğinin altını çizdi. Başkent Katmandu dışında kalan bölgelere ulaşım zorlukla sağlanırken dün BM’nin yardım ekipleri Gurka bölgesinde yolları kapanan köylere ulaştı. Bölgeye hava ulaşımı tekrar sağlanırken, bazı turistlerin kalarak arama kurtarma çalışmalarına yardım ettiği belirtiliyor.

Otelin adını hatırlayamadı
Ancak depremin 5’inci gününde mucize haberleri gelmeye devam ediyor. Dün depremden 82 saat sonra enkaz altından bir kişi sağ olarak kurtarıldı. Fransız kurtarma ekibi tarafından Katmandu’da yıkılan bir otelin enkazından sağ olarak çıkarılan 27 yaşındaki Rişi Khanal, idrarını içerek hayatta kaldığını belirtti. Enkaz altında kaldığı süre boyunca akrabalarını aradığını belirten Khanal, kaldığı otelin adını unuttuğu için büyük panik yaşamış. Sonunda kayınbiraderine ulaştığını belirten Khanal, otelin adını hatırlayabilseydi daha kısa sürede kurtulabileceğini de ifade etti. 80 yılın en büyük deprem felaketinden kurtulan şanslı adam, ilk müdahalenin ardından hastaneye kaldırıldı. Doktorlar, Khanal’ın 82 saat sonra yalnızca bacağındaki yarayla kurtulmasının mucize olduğunu belirtti.

Dezenfektan sıkıntısı
Depremde evlerini kaybeden binlerce kişi, başkent Katmandu’dan daha güvenli bölgelere göç etmeye başladı. Bölge halkı yaralarını sarmaya çalışırken yiyecek ve tıbbi malzeme ihtiyacı her geçen gün daha da artıyor. Dünyanın 16’ncı en yoksul ülkesi olan Nepal’de bir hastanede yeterli dezenfektan bulunmadığı için hastaların yaralarının viskiyle temizlendiği belirtiliyor.
Başbakan Sushil Koirala, felaketin boyutlarıyla baş edemediklerini ifade ederken, çevre ülkelerden gelen yardımlara ihtiyaç duyduklarını vurguluyor. Zor günler geçiren depremzedeler, yetkililerden ve sivil toplum örgütlerinden yardım bekliyor. Ülkede gerginlik tırmanırken, yardımların dağıtılmasında meydana gelen gecikmeler protesto gösterilerine de sahne ol


15 yaşındaki öğrenci okulda dehşet saçtı

Meksika'da özel bir okuldaki öğrenci 4 kişiyi silahla yaraladıktan sonra intihar etmek istedi

Fransa'dan 700 kişi terör örgütü IŞİD'e katıldı

Alınan son bilgilere göre Fransa'dan 700 kişinin terör örgütü IŞİD'e katıldığı öğrenildi

Reuters duyurdu Türk ve Rus uçakları DAEŞ'e operasyon düzenledi

Reuters'ın haberine göre Rusya Savunma Bakanlığı, Türk ve Rus uçaklarının Halep'in El Bab ilçesinde DEAŞ'a karşı operasyon düzenlediğini açıkladı