Ana Sayfa | DÜNYA

Nepal'de 82 saat sonra gelen mucize


Geçtiğimiz hafta Nepal'de meydana gelen deprem sonrası bir vatandaş içecek yiyecek olmadan 82 saat sonra kurtarıldı

Nepal’de cumartesi günü meydana gelen 7,8 büyüklüğündeki deprem sonrası ölü sayısı 5 bini aştı. Birleşmiş Milletler’in Nepal temsilcisi Jamie McGoldrick, arama kurtarma çalışmalarında zamanla yarışıldığını belirtti. McGoldrick, enkaz altındakilerin en fazla yedi ila dokuz gün sağ kalabileceklerini vurgularken, dün beşinci güne girildiğinin altını çizdi. Başkent Katmandu dışında kalan bölgelere ulaşım zorlukla sağlanırken dün BM’nin yardım ekipleri Gurka bölgesinde yolları kapanan köylere ulaştı. Bölgeye hava ulaşımı tekrar sağlanırken, bazı turistlerin kalarak arama kurtarma çalışmalarına yardım ettiği belirtiliyor.

Otelin adını hatırlayamadı
Ancak depremin 5’inci gününde mucize haberleri gelmeye devam ediyor. Dün depremden 82 saat sonra enkaz altından bir kişi sağ olarak kurtarıldı. Fransız kurtarma ekibi tarafından Katmandu’da yıkılan bir otelin enkazından sağ olarak çıkarılan 27 yaşındaki Rişi Khanal, idrarını içerek hayatta kaldığını belirtti. Enkaz altında kaldığı süre boyunca akrabalarını aradığını belirten Khanal, kaldığı otelin adını unuttuğu için büyük panik yaşamış. Sonunda kayınbiraderine ulaştığını belirten Khanal, otelin adını hatırlayabilseydi daha kısa sürede kurtulabileceğini de ifade etti. 80 yılın en büyük deprem felaketinden kurtulan şanslı adam, ilk müdahalenin ardından hastaneye kaldırıldı. Doktorlar, Khanal’ın 82 saat sonra yalnızca bacağındaki yarayla kurtulmasının mucize olduğunu belirtti.

Dezenfektan sıkıntısı
Depremde evlerini kaybeden binlerce kişi, başkent Katmandu’dan daha güvenli bölgelere göç etmeye başladı. Bölge halkı yaralarını sarmaya çalışırken yiyecek ve tıbbi malzeme ihtiyacı her geçen gün daha da artıyor. Dünyanın 16’ncı en yoksul ülkesi olan Nepal’de bir hastanede yeterli dezenfektan bulunmadığı için hastaların yaralarının viskiyle temizlendiği belirtiliyor.
Başbakan Sushil Koirala, felaketin boyutlarıyla baş edemediklerini ifade ederken, çevre ülkelerden gelen yardımlara ihtiyaç duyduklarını vurguluyor. Zor günler geçiren depremzedeler, yetkililerden ve sivil toplum örgütlerinden yardım bekliyor. Ülkede gerginlik tırmanırken, yardımların dağıtılmasında meydana gelen gecikmeler protesto gösterilerine de sahne ol


Göz göre göre yerleşiyorlar Türkiye'den Rusya'ya ikinci uyarı

Rusya'nın Nevruz kutlamalarında YPG'li teröristlerle fotoğraf çektirmesi ve Hatay'ın sınırında yer alan Afrin'e askeri üs kurması üzerine Türkiye, Rusya'nın Maslahatgüzarı Sergey Panov'a iki kez duyulan rahatsızlıka ilgili mesajı iletti.

NATO müttefiki Almanya Türkiye'yi yarı yolda bıraktı

DAEŞ ile mücadele konusunda arkasını dönen Almanya, Türkiye'nin Fırat Kalkanı Harekatın'nda hasar gören 10 tankı için parça vermeyi reddediyor.

ABD DAEŞ hedefleri yerine evleri bombaladı en az 200 sivil öldü

Musul'daki DAEŞ hedeflerini vurmak amacıyla 5 ay önce başlatılan operasyonda dün, ABD sivil halkı vurdu.