Ana Sayfa | DÜNYA

15 yaşındaki çocuk 5 gün sonra enkazdan çıkarıldı

5 gün sonra enkazdan çıkarıldı

Nepal'de cumartesi günü meydana gelen depremin ardından enkaz altında kalan bir çocuk 5 gün sonra kurtarıldı

Nepal'de 25 Nisan Cumartesi günü başkent Katmandu'nun 80 kilometre kuzeydoğusundaki Lamjung'da meydana gelen depremde ölü sayısı 5 bini geçerken, bölgeden sevindirici haberler de geliyor.Son olarak 15 yaşındaki Pema Lama adlı bir çocuk Katmandu’daki Hilton Oteli’nin enkazından kurtarıldı. Yaklaşık 3 metre derinlikteki enkazdan çıkarılan Lama’nın ilk sözü “Üşüyorum” oldu. ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) arama kurtarma ekibi şefi Andrew Olvera, Lama'nın yıkılan binanın iki duvarı arasına sıkıştığını açıkladı.Yatırıldığı sedyeye sabitlenerek hastaneye kaldırılan Lama’nın durumu iyi.

Otel enkazında ikinci mucize

Nepal'de depremin üçüncü gününde de bir genç yine bir otel enkazından sağ çıkarılmıştı. 82 saat sonra yeryüzünü gören Rishi Khanal, idrarını içerek hayatta kaldığını söyledi.Bacağından yaralı halde hastaneye kaldırılan Khanal, Associated Press haber ajansına enkaz altında yaşadıklarını anlattı:

"Kurtarılmadan bir gün önce umudumu kaybettim, tırnaklarım bembeyaz kesildi, dudaklarım çatladı. Öleceğimi düşünüyordum."

1934'ten bu yana en büyük deprem                                 

Nepal Afet Birimi, başkent Katmandu'nun 80 kilometre kuzeydoğusundaki Lamjung'da Cumartesi günü yerel saatle 11.56'da meydana gelen depremde ölenlerin sayısını 5 bin 500 olarak açıkladı. Açıklamada 10 binden fazla kişinin de yaralı olduğu belirtildi.Deprem, ülkede 1934 yılında 10 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği 8,1 büyüklüğündeki depremin ardından kaydedilen en şiddetli sarsıntı oldu.Nepal Başbakanı Sushil Koirala, deprem felaketinde ölenlerin sayısının 10 bine ulaşabileceğini söyledi. Daha fazla uluslararası yardım talep eden Başbakan Koirala, acil olarak çadır ve ilaç ihtiyacı olduğunu belirtti. Birleşmiş Milletler 8 milyon kişiyi etkileyen deprem nedeniyle 1,4 milyon kişinin acil yardıma ihtiyaç duyduğunu açıkladı.

Reuters, AA


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Eker Londra Yunus Emre'de konuştu

Mehdi Eker, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi konusunda uluslararası toplumun doğru bilgilendirilmesinin önemine işaret etti. AK Parti Antalya Milletvekili Sena Nur Çelik, AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Emrah Karayel’in bulunduğu heyet ile İngiltere'yi ziyaret eden Eker, bu ülkedeki temaslarını Avrupa Ajansı AVA'ya değerlendirdi.

Pakistan'da terör saldırısı, çok sayıda ölü ve yaralı var

Pakistan'ın güneybatısındaki Belucistan eyaletindeki terör saldırısında 59 kişinin hayatını kaybetti 117 kişi ise yaralandı

Çin'deki dev patlamada çok sayıda ölü ve yaralı var

Çin'in kuzeybatısında bulunan Şaanşi eyaletinde meydana gelen patlama sonucu 7 kişi hayatını kaybetti