Ana Sayfa | DÜNYA

ABD'de polis kasıtsız adam öldürme suçundan yargılanacak

ABD'de şok

ABD'nin Baltimore kentinde bir gencin öldürülmesiyle ilgili olarak bir polis adam öldürme suçundan yargılanacak

ABD'nin Maryland eyaletine bağlı Baltimore kentinde, 19 Nisan’da gözaltına alınan 25 yaşındaki siyah Freddie Gray, gözaltındayken ölmesinin ardından, Baltimore Başsavcısı Marilyn Mosby, Gray’i gözaltına alan üçü siyah 6 polisten birinin ikinci derece cinayetle, beşinin ise taksirle adam öldürmekten yargılanacağını açıkladı. Karar kentte büyük sevinç gösterileriyle karşılandı. Ülkede daha önce benzer olaylarda polisler hakkında soruşturma kararı bile verilmemişti.

Daha önce de Ferguson, Missouri ve New York’ta silahsız gençler polis tarafından gözaltına alınırken ya da gözaltına alındıktan sonra ölmüş ve bu olaylar ülke çapında protesto gösterilerine dönüşmüştü. Ferguson'da sorumlular hakkında soruşturma izninin bile verilmemesi tepkiye neden olmuştu.

Daha önceki ölümlerin ardından olduğu gibi Baltimore'daki protesto gösterilerinde de ordu takviye güç olarak devreye girdi.

Eylemler devam etti

Olaya karışan 6 polisin yargılanacağının açıklanmasına karşın, kentte eylemler Cuma günü de devam etti. Pe

Savcı: Gözaltında öldü

Baltimore Başsavcısı Marilyn Mosby, yaptığı açıklamada Gray’in gözaltına alınırken değil, nakledildiği polis minibüsünde yaralandığını ve hastanede de öldüğünü söyledi. Savcı, minibüste boynu kırılan gencin nefes alamadığını ve kalp spazmı geçirdiğini belirtti.

Savcı, polislerin yardım isteğine ve ona yardım etmek için ellerine defalarca fırsat geçmesine rağmen bunu yapmadıklarını iddia etti. Mosby ayrıca olaya karışan polislerden beşinin tutuklu olduğunu, birinin ise halen arandığını açıkladı.

Kararın ardından sokaklardaki eylemcilerin birçoğu Mosby'e teşekkür pankartları açtı. Başsavcı Mosby ise, "Sizlerin 'Adalet yoksa barış da yok' diyen sesinize kulak verdim. Ancak şimdi ben Freddie Gray için adalet ararken barış ve huzur içinde olmanıza daha çok ihtiyacım var" dedi.

Ülkenin 34 yaşındaki en genç başsavcısı Marily Mosby'nin de siyah olması nedeniyle davaya tarafsız yaklaşmadığını savunanlar da var. Baltimore polisi sendikası, açıklanan kararın 'şok edici' olduğunu söylerken, tarafsız bir özel yetkili savcının davaya atanmasını talep etti.

Baltimore polis sözcüsü Kenneth Butler, başsavcının açıklamasını şaşkınlıkla izlediklerini söyledi. Sözcü, yargılanacak polislerin suçsuz bulunacağına emin olduklarını, polislerin yanlış bir şey yapmadığını ifade etti.

Altı polisin üçü siyah

İkinci dereceden cinayetle yargılanan siyah polis memuru Caeser R. Goodson Jr. 30 yıla kadar hapis cezası ile yargılanacak. Diğer polisler Alicia D. White, Memur William G. Porter,  Teğmen Brian Rice,  Memur Edward M. Nero ve Memur Garrett E. Miller ise 3 ila 10 yıl hapis cezası ile yargılanacak.

Şehrin Belediye Başkanı Stephanie Rawlink-Blake de savcının kararından memnun olduğunu ve hiç kimsenin adaletten üstün olmadığını söyledi. Blake, şehirdeki tüm polisler hakkında genelleme yapmanın doğru olmadığını ancak ırkçılık, suistimal ve yolsuzluğa da tahammül gösterilmeyeceğini belirtti.

Açıklamanın ardından ABD Başkanı Barack Obama da gerçeğin ortaya çıkmasının herkes için çok önemli olduğunu söyledi.

Avusturya'da aşırı sağcı isimden Türkiye'yi kızdıracak açıklama

Avusturya'da Avusturya Özgürlük Partisi’nin (FPÖ) geçen sene cumhurbaşkanı adayı olan Norbert Hofer yaptığı açıklama ile Türkiye'yi kızdırdı

Fransa medyası aşırı sağcı Le Pen'e tepkili

Fransa'da 28 medya kuruluşu, cumhurbaşkanı adayı aşırı sağcı Marine Le Pen'e, düzenlediği mitinglerde basına uyguladığı kısıtlama ve engellemeler nedeniyle tepki gösterdi

Trump'tan flaş açıklama Kuzey Kore'yle diplomatik yollardan anlaşmak istiyoruz

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore ile ABD arasında son günlerde yaşanan gelişmeleri yorumlayarak ülke ile sorunlarını diplomatik yollarla halletmek istediğini açıkladı