Ana Sayfa | DÜNYA

İngiltere'de Başbakan Cameron karşıtı gösteriler sürüyor

İngiltere'de eylemler bütüyor

İngiltere’de gerçekleştirilen seçimlerin ardından başlayan protestolar büyüyor. Olaylarda 10 eylemci yaralandı, 17 kişi gözaltına alındı

İngiltere'de 7 Mayıs’ta yapılan genel seçimlerde 331 sandalye kazanarak Liberallerle beş yıllık koalisyonu sona erdiren ve tek başına iktidar olan Muhafazakâr Parti protesto ediliyor. Başkent Londra’daki Başbakanlık binası önünde toplanan yaklaşık 1000 kadar eylemci Başbakan David Cameron ve Muhafazakâr Parti aleyhinde sloganlar attı, "Cameron defol, Kesintileri durdur, Başbakanlığı işgal edelim, Cameron istifa" yazılı döviz ve pankartlar taşıdı.

İngiliz polisi Downing Street’teki Başbakanlık konutu etrafında ve parlamento çevresinde yoğun güvenlik önlemleri aldı. Başbakanlık önündeki polis barikatını yıkmaya çalışan göstericiler ile polis arasında arbede yaşandı. Bir grup göstericinin polise pet şişe ve sopa fırlatması nedeniyle ortam iyice gerildi.Polis barikatını aşamayan göstericiler daha sonra Muhafazakâr Parti merkez binasına doğru yürümek istedi. Yürümek isteyen gruba polisin müdahalesi sert oldu. Polis, bazı göstericileri coplayarak yerde sürükledi. Eylemciler de polise şişe, teneke kutu ve sis bombası atarak karşılık verdi. Olaylarda 17 kişi gözaltına alındı. Aralarında polislerin de bulunduğu yaklaşık 10 kişi yaralandı.

Polis, Parlamento Binası’nın yer aldığı Whitehall bulvarını bir süre trafiğe kapadı.Reuters’a konuşan sol görüşlü Yeşil Parti’ye mensup bir aktivist “Bugünkü eylemler birçok kişinin seçim sonuçlarından memnun olmadığını gösteriyor. Oy kullananların yüzde 75’i muhafazakârlar için oy vermedi. Mecliste orantısal temsil hakkına ihtiyacımız var” ifadesini kullandı.

Üç lider istifa etti

Başbakan Cameron liderliğindeki Muhafazakâr Parti oyların yüzde 37’sini alarak parlamentoda 331 sandalyeye sahip oldu. Muhalefetteki İşçi Partisi'nin parlamentodaki sandalye sayısı 232'ye düştü. 2010'da parti 258 milletvekili çıkarmıştı.

Mevcut koalisyonun küçük ortağı Liberal Demokrat Parti de büyük oy kaybıyla 8 vekil çıkardı. Liberaller 5 yıl önce 57 vekil çıkarmıştı.İskoçya'nın bağımsızlığını savunan İskoç Ulusal Partisi (SNP), bölgesindeki 59 vekilden 56'sını kazanarak büyük başarı elde etti. Önceki seçimde SNP yalnızca 6 vekil çıkarmıştı.

Meclise girmeyecek olan Kuzey İrlanda partisi Sinn Fein 4, Plaid Cymru 3 vekil çıkardı. AB ve göçmen karşıtı sağcı parti UKIP ve Yeşiller partisi birer vekil çıkardı. Kalan 15 oyu diğer partiler paylaştı.İşçi Partisi Genel Başkanı Ed Miliband, Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi (UKIP) lideri Nigel Farage ve Liberal Demokrat parti lideri ve Başbakan Yardımcısı Nick Clegg seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından partideki görevlerinden istifa etti.

Kaynak: Reuters, DHA

DEAŞ'ın gaddar komutanı böyle yakalandı

Irak'ta devam eden operasyonlar kapsamında DEAŞ'ın komutanı çıplak bir şekilde yakalandı

İngiltere Düşesi Kate Middleton o hareket karşısında sinirlendi

Objektiflere her zaman güler yüzlü haliyle takılan İngiltere Düşesi Kate Middleton bu kez kameralara farklı yansıdı

Fransa Cumhurbaşkanı seçimlerde Macron'u destekliyor

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda "En March" (Yürüyüş) Hareketinin lideri Emmanuel Macron'u destekleyeceğini açıkladı