Ana Sayfa | DÜNYA

ABD yönetimi Ramadi kenti için harekete geçti

ABD harekete geçti

Irak’ın Ramadi kentinin terör örgütü IŞİD'in eline geçmesiyle birlikte ABD yönetimi harekete geçti

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Alistair Baskey, "Anbar’daki yerel güçleri desteklemenin en iyi yolunu araştırıyoruz" ifadesini kullandı.Baskey, değerlendirdikleri seçenekler arasında, yerel aşiretleri eğitim ve silahlandırmanın hızlandırılması ile Ramadi’yi geri almak için Irak hükümeti öncülüğünde bir operasyona destek sağlamak olduğunu ifade etti.ABD’nin Irak ile ilgili stratejisini gözden geçirmesinin söz konusu olmadığını belirten Baskey, "Sünni aşiretlere verilen yardımdan ziyade bu yardımın hızıyla ilgili görüşüyoruz" dedi.

'Derhal bir karşı saldırı gerekiyor'

ABD'nin düşünce kuruluşlarından Washington Enstitüsü’nden Michael Knight, IŞİD’in Ramadi kentini ele geçirmesine yönelik acil bir müdahale yapılması gerektiğini söyledi.Knight, “IŞİD ele geçirdiği Ramadi’de konumunu güçlendirmeden Irak hükümet güçlerinin derhal bir karşı saldırı başlatması gerekiyor. Bu Ramadi’nin Bağdat’a yakınlığı ve sembolik öneminden dolayı gerekli bir adım" değerlendirmesinde bulundu.

Ramadi IŞİD’in elinde

IŞİD, Irak’ın batısındaki Anbar eyaletinin merkezi olan Ramadi kenti hafta başı ele geçirmişti.Irak ordusu Ramadi'yi IŞİD'den geri almak için operasyon hazırlığı sürdürürken Başbakan Haydar İbadi, Şii milislerin Ramadi operasyonuna katılması için talimat vermişti. Yola çıkan ilk Şii milis grubu, Ramadi yakınlarındaki askeri üslere ulaşmıştı.

İran: Yardıma hazırız

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in danışmanı Ali Ekber Velayeti, "Irak ordusunun IŞİD ile mücadelesinde her türlü yardımı sağlamak ve her türlü çağrıya cevap vermek konusunda kararlıyız" ifadelerini kullanmıştı.

ABD: Irak birliklerine yardım edeceğiz

Beyaz Saray Sözcüsü Eric Schultz Ramadi’nin IŞİD’in eline geçmesi konusunda, "Bu gerçekten bir başarısızlık, ama hiç şüphe yok ki biz Iraklılara Ramadi’yi geri almaları konusunda yardım edeceğiz" demişti.ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey de, IŞİD'in Ramadi’nin kontrolünü eline geçirmesini Iraklı güvenlik güçleri için “gerileme” olarak nitelendirirken, bu tür durumların “üzücü ancak savaşta olağan dışı olmadığını” belirtti.

Kaynak: Al Jazeera ve AFP


Şam'ın Doğu Guta bölgesine hava saldırısı 17 ölü 50 yaralı var

Şam'ın Doğu Guta bölgesine düzenlenen hava saldırısı sonucunda 17 kişi hayatını kaybetti, 50 kişi ise yaralandı

Enerji santralinde büyük patlama en az 9 ölü var

Çin’in güneyinde bulunan enerji santralinde patlama meydana geldi. Olay sonucunda 9 kişi hayatını kaybederken 2 kişi de yaralandı

Musul'un doğusunda 500 kişinin cansız bedeni bulundu

Irak İnsan Hakları Gözlemevi tarafından yapılan açıklamaya göre Musul'da 500 ceset bulundu