Ana Sayfa | DÜNYA

ABD Başkanı Barack Obama'dan IŞİD yorumu

ABD değerlendirdi

ABD Başkanı Barack Obama, Ramadi kentinin terör örgütü IŞİD'in eline geçmesini değerlendirdi

The Atlantic dergisine mülakat veren Obama, "Ramadi'nin düşmesiyle ABD'nin IŞİD 'e karşı savaşı kaybetmekte mi olduğu" sorusu üzerine, "Hayır, kaybetmekte olduğumuzu düşünmüyorum. Ramadi, başta buradaki Iraklı güvenlik güçlerinin bizim eğittiğimiz ya da güçlendirdiğimiz güçler olmaması nedeniyle çok uzun zamandır korunmasız bir konumda olsa da taktiksel bir gerileme olduğuna kuşku yok" diye konuştu.

Ramadi'ye giren IŞİD militanlarının sayısının, Musul'a girenlerle kıyaslandığında nispeten küçük kaldığını dile getiren Obama, bunun Anbar'da ve ülkenin Sünni kesimlerinde Iraklı güvenlik güçlerinin eğitiminin, takviyelerin, komuta ve kontrol sistemlerinin yeteri kadar hızlı ilerlemediğini gösterdiğini kaydetti.

"Sünni bölgelerde, sadece eğitim değil, adanmışlığı da artırmamız gerektiği şüphesiz ve Sünni aşiretleri şu an olduklarından daha aktif hale getirmemiz lazım" diyen Obama, yıllar sürecek bir mücadelenin daha sekizinci ayında olduklarına işaret etti. Obama, Irak Başbakanı Haydar İbadi'nin bu sorunların çoğunluğunun farkında ve samimi olduğunu, kapsayıcı bir Irak devletine bağlılık gösterdiğini düşündüğünü dile getirdi.

Obama, bir soru üzerine, "Irak'tan çıkarılan dersler konusunda çok netim. Her şeyden önce bence oraya girmek bir kere hataydı. Bu hataya rağmen, (askerlerimizin) bu fedakarlıkları Iraklıların ülkelerini geri almasına olanak sağladı. Bu fırsat, (eski Irak Başbakanı) Maliki tarafından ve Sünni ve Kürt nüfusa etkili biçimde el uzatmadaki isteksizlik yüzünden harcandı" değerlendirmesinde bulundu.

Bugünün sorusunun, birlikler halinde ABD kara askerleri gönderip göndermeme değil, Irak'ın şu anda yönetilemez konumdaki bu kesimlerini idare etmede ve IŞİD'i yenilgiye uğratmada etkili ortakları nasıl bulacakları olduğunu ifade eden Obama,  geçmişin hatalarını tekrarlamak istemediklerini vurguladı. Obama, "Alınması gereken önemli bir ders şu: Eğer Iraklılar idare etmek için gereken siyasi uzlaşılara varmada isteksiz ya da kabiliyetsiz olursa, ülkelerinin güvenliği için savaşma niyeti göstermezse, biz bunu onlar adına yapamayız" diye konuştu.

Obama, ABD ordusuna, Irak güvenlik güçlerine ülkelerini korumaları için ihtiyaç duydukları tüm yardımları sunmaları yönünde talimat vermeyi sürdüreceğini ve istikrar sağlamaları için gerekli diplomatik ve ekonomik yardımları sağlayacağını kaydetti.

"Stratejide değişiklik yok"

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Obama yönetiminin IŞİD ile mücadele stratejisinde değişiklik olmadığını söyledi.

Earnest, günlük basın toplantısında, son günlerde bazılarının, "nasıl bir strateji istediklerini bile bilmeden IŞİD stratejisinde değişiklik talep ettiğini" belirtti.

Obama yönetiminin sahaya ABD askerinin gönderilmesine hala karşı olduğunu ifade eden Earnest, Irak ve Suriye’deki güçlerin kapasitelerinin artırılmasına yönelik stratejiye devam edeceklerini bildirdi. Earnest, “Obama, (bölgede) geniş çaplı ABD askeri konuşlandırılmasını düşünmüyor. Stratejide değişiklik çağrısı yapanları da daha spesifik olmaya çağırıyorum” dedi.

"IŞİD kontrolündeki alanların yüzde 25’ini kaybetti"

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf de, ABD yönetimin IŞİD ile mücadele stratejisini gözden geçirmesinin söz konusu olmadığı söyledi.

Bütün resme bakıldığında Irak’ta IŞİD’in kontrolündeki alanların yüzde 25’ini kaybettiğinin görüldüğüne vurgu yapan Harf, “IŞİD ile mücadelede özellikle Irak’ta kazanımlar oldu. Bu süreçte gelgitlerin olacağını her zaman açıkça ifade ettik. Ramadi’de şahit olduğumuz gibi günler olacaktır. Bu çok tartışmalı bir savaş olacaktır ancak genel olarak gidişata bakıldığında, Irak’ta onların geri püskürtülmesinde Iraklılara yardım ediyoruz. Ulusal güvenlik birimleri her zaman olduğu gibi stratejiyi görüşmek, konuşmak ve değerlendirmek için görüşmelerine devam ediyor” diye konuştu.

Kaynak: AA


İran Dışişleri Bakanlığı'ndan Çavuşoğlu'nun açıklamalarına sert tepki

İran Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun İran'ı mezhepçilikle eleştirdiği sözlerine sert tepki gösterdi

Donald Trump karşıtı eylemlere yenisi eklendi

Donald Trump'un İslam ülkelerine yönelik seyahat yasağını protesto etmek amacıyla "Bugün ben de Müslüman'ım" eylemi yapıldı

Milletvekili Ganire Paşayeva’ya Irak Türkmenlerinin Bayrağı Hediye Edildi

Irak Türkleri ve Türk Dünyasına desteğini esirgemeyen Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva Türk Ocakları davetlisi olarak Antalya’ya geldi. Irak Türkmen Birliği ve Dayanışma Derneği adına Kürşat Çavuşoğlu, ziyaret anısına Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva'ya “Irak'taki Türkmenlerin Sessiz Çığlığı”adlı kitabı ve Irak Türkmenlerinin Bayrağını hediye etti.