Ana Sayfa | DÜNYA

Barack Obama, 'ABD, IŞİD'e karşı savaşı kaybetmiş değil'

Barack Obama

ABD Başkanı Barack Obama, IŞİD'in Irak'taki ilerleyişi hakkında yaptığı açıklama sonunda ABD'nin henüz savaşı kaybetmiş olmadığını duyurdu

The Atlantic dergisine mülakat veren Obama, "Ramadi'nin düşmesiyle ABD'nin IŞİD'e karşı savaşı kaybetmekte mi olduğu" sorusu üzerine, "Hayır, kaybetmekte olduğumuzu düşünmüyorum. Ramadi, başta buradaki Iraklı güvenlik güçlerinin bizim eğittiğimiz ya da güçlendirdiğimiz güçler olmaması nedeniyle çok uzun zamandır korunmasız bir konumda olsa da taktiksel bir gerileme olduğuna kuşku yok" diye konuştu.Ramadi'ye giren IŞİD militanlarının sayısının, Musul'a girenlerle kıyaslandığında nispeten küçük kaldığını dile getiren Obama, bunun Enbar'da ve ülkenin Sünni kesimlerinde Iraklı güvenlik güçlerinin eğitiminin, takviyelerin, komuta ve kontrol sistemlerinin yeteri kadar hızlı ilerlemediğini gösterdiğini kaydetti.

"Sünni bölgelerde, sadece eğitim değil, (IŞİD'e karşı savaşa) adanmışlığı da artırmamız gerektiği şüphesiz ve Sünni aşiretleri şu an olduklarından daha aktif hale getirmemiz lazım" diyen Obama, yıllar sürecek bir mücadelenin daha sekizinci ayında olduklarına işaret etti. Obama, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin bu sorunların çoğunluğunun farkında ve samimi olduğunu, kapsayıcı bir Irak devletine bağlılık gösterdiğini düşündüğünü dile getirdi.

"Suriye'nin yarıdan çoğu IŞİD'in kontrolünde"
Obama, bir soru üzerine, "Irak'tan çıkarılan dersler konusunda çok netim. Her şeyden önce bence oraya girmek bir kere hataydı. Bu hataya rağmen, (askerlerimizin) bu fedakarlıkları Iraklıların ülkelerini geri almasına olanak sağladı. Bu fırsat, (eski Irak Başbakanı) Maliki tarafından ve Sünni ve Kürt nüfusa etkili biçimde el uzatmadaki isteksizlik yüzünden harcandı" değerlendirmesinde bulundu.Bugünün sorusunun, birlikler halinde ABD kara askerleri gönderip göndermeme değil, Irak'ın şu anda yönetilemez konumdaki bu kesimlerini idare etmede ve IŞİD'i yenilgiye uğratmada etkili ortakları nasıl bulacakları olduğunu ifade eden Obama, geçmişin hatalarını tekrarlamak istemediklerini vurguladı.Obama, "Alınması gereken önemli bir ders şu: Eğer Iraklılar idare etmek için gereken siyasi uzlaşılara varmada isteksiz ya da kabiliyetsiz olursa, ülkelerinin güvenliği için savaşma niyeti göstermezse, biz bunu onlar adına yapamayız" diye konuştu.Obama, ABD ordusuna, Irak güvenlik güçlerine ülkelerini korumaları için ihtiyaç duydukları tüm yardımları sunmaları yönünde talimat vermeyi sürdüreceğini ve istikrar sağlamaları için gerekli diplomatik ve ekonomik yardımları sağlayacağını kaydetti.İran'la nükleer müzakerelere ilişkin bir soru üzerine de Obama, bu müzakereleri savunarak, İran'ın nükleer silah elde etmemesini garantiye almaya derinden bağlılığını yineledi. Obama, yıllar sonra İran'ın bir nükleer silaha sahip olması halinde bunun sorumluluğunun kendisinde olacağını ve müzakerelerde bir anlaşmaya varılmasına, ABD'nin ulusal güvenlik çıkarlarının yanında kişisel bir ilgi de duyduğunu ifade etti.

Beyaz Saray Sözcüsünden de açıklama
Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest de günlük basın toplantısında, Obama yönetiminin IŞİD ile mücadele stratejisinde değişiklik olmadığını söyledi. Son günlerde bazılarının, "nasıl bir strateji istediklerini bile bilmeden IŞİD stratejisinde değişiklik talep ettiğini" belirten Earnest, Obama yönetiminin sahaya ABD askerinin gönderilmesine hala karşı olduğunu ifade etti.Earnest, Irak ve Suriye'deki güçlerin kapasitelerinin artırılmasına yönelik stratejiye devam edeceklerini bildirdi. Earnest, "Obama, (bölgede) geniş çaplı ABD askeri konuşlandırılmasını düşünmüyor. Stratejide değişiklik çağrısı yapanları da daha spesifik olmaya çağırıyorum" dedi.

"Sahada bir güç yaratılana kadar bu tür zorluklar olacak"
IŞİD'in Irak'ta Ramadi'yi, Suriye'de Tedmur'u ele geçirmesinin hatırlatılması üzerine Earnest, burada yaşananların "gerileme" olduğunu kabul etti ama Kobani ve Tikrit'te de koalisyon güçlerinin sağladığı başarıları hatırlattı.Tedmur civarında, koalisyon güçleri tarafından desteklenen yerel güçler bulunmadığına dikkati çeken Earnest, Suriye'de bir saha gücü yaratmanın da zaman alacağını daha önce söylediklerini anımsatarak, "Böyle bir güç yaratılana ve sahaya konuşlandırılana kadar da bu tür zorluklarla (Tedmur'daki durum) karşılayacağız. Bunlar bir gecede çözülecek değil, uzun vade isteyen şeyler" diye konuştu.

"Irak hükümetinin kontrolü altında çalışabilecek güçleri desteklemeye hazırız"
Earnest, benzer şekilde, Kobani ve Tikrit'teki gibi ABD ve koalisyon güçlerinin sahada savaşanlarla yakın ve etkili çalışma yürüttüğü bir durumun, Ramadi'de IŞİD ile 18 aydır mücadele eden Irak güvenlik güçleriyle kurulmamış olduğunu da ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:"Buradaki soru, bölgede şu anda bulunan güçlerin, ABD ve koalisyon güçleri tarafından eğitilen güçlerle desteklenmesi için daha fazla ne yapılabileceği? Koalisyon ortaklarımızdan Irak hükümeti vasıtasıyla daha fazla ekipman ve destek alabilirlerse, ülkede DAEŞ ile mücadeleye katılacak diğerleri var mı? Biz, Irak merkezi hükümetinin kontrolü ve komutası altında çalışabilecek güçleri desteklemeye hazırız".Son gelişmelere rağmen genel anlamda IŞİD'in kapasitesini azaltmaya devam ettiklerini dile getiren Earnest, daha önce IŞİD'in kontrolü altındaki yüzde 25'lik bir alanın artık örgütten kurtarıldığını bildirdi.

Merkel'den AB'ye Türkiye'ye karşı tek ses olma çağrısı

Almanya Başbakanı Merkel, AB'ye seslenerek Türkiye'de yapılan referandum sonra Erdoğan'a karşı ortak bir yanıt verme çağrısında bulundu

Barack Obama 400 bin dolar değerinde konuşma yapacak

ABD'nin eski Başkanı Barack Obam'nın bir konferansta yapacağı konuşma için 400 bin dolar alacağı öğrenildi

Ivanka Trump babasının kadınlara yönelik açıklamasını böyle savundu

ABD Başkanı Donald Trump'ın kızı Ivanka Trump, W-20 (Kadın 20) zirvesinin Berlin’deki toplantısında babasının kadına olan bakış açısını savundu