Ana Sayfa | DÜNYA

Ankara Anlaşması başvurularında şok gelişme

Ankara Anlaşması

ECAA Ankara Antlaşması adı altında yapılan/yapılacak ilk müracaat, uzatma ve de süresiz oturum başvurularının herhangi bir tanesi olumsuz olarak sonuçlandırıldığı takdirde daha önceleri Birleşik Krallık mahkemelerine red kararına itiraz edilebiliyorken söz konusu bu yeni düzenleme ile idari değerlendirme alternatifi getirilmiştir.

Avrupa Gazete Haber Merkezi/ Londra-Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı’nın 8 Nisan 2015 tarihinde yayınladığı genelgeye göre, Türkiye Cumhuriyeti  vatandaşlarının Birleşik Krallık’ta iş yapma imkanlarından biri olan ve “ECAA Applications” Ankara Antlaşması olarak kamuoyunca bilinen başvuruların değerlendirme şartlarında bir dizi değişiklikler yapıldı. Stoke&White LLP  Avukatlık bürosu adına hukukçu Hakan Camuz, Avrupa Gazetesi’ne çarpıcı açıklamalar yaptı. Bunlardan en önemlisi 6 Nisan 2015 tarihinden sonra  ECAA Ankara Antlaşması adı altında yapılan/yapılacak ilk müracaat, uzatma ve de süresiz oturum başvurularının herhangi bir tanesi olumsuz olarak sonuçlandırıldığı takdirde daha önceleri Birleşik Krallık mahkemelerine red kararına itiraz edilebiliyorken söz konusu yeni düzenleme ile maalesef bu itiraz imkani ortadan kaldırılarak sadece  başvuruyu değerlendiren departmandan farklı olarak başka bir ekip tarafından “idari değerlendirme”  alternatifi getirilmiştir.

 

Red Kararına itiraz hakkı kalktı “idari değerlendirme” geldi

 

Bunun için başvuru değerlendirme kararı elinize geçtikten sonra 14 takvim günü içinde (eğer kişi gözaltında veya kampta ise 7 takvim gün içinde ) içişleri bakanlığının internet sitesi üzerinden form doldurup £80 sterlin servis ücreti ödemesi yapmak suretiyle  söz konusu “idari değerlendirme” hakkınızı kullanabilirsiniz.

Ayrıca daha önceden vize süresi bittikten sonra yapılan ANKARA Antlaşmasi başvurularında sonucun olumsuz olarak değerlendirilmesi durumunda  itiraz hakkı kısıtlı iken söz konusu yeni düzenleme ile bu tip başvuru sahipleride ön şartsız olarak  “idari değerlendirme” hakkından yukarıda anlatıldığı şekilde faydalanacaktır.

 

Adil ve şeffaf bir değerlendirme !

 

Yine düzenlemeden anlaşıldığı üzere,  adil ve şeffaf bir değerlendirme yapılacağını ifade etmek icin “idari değerlendirme” yapacak ekibin başvuruyu degerlendiren ekipten farklı, bağımsız bir departman tarafından yapılmasını öngörmüşlerdir. Her ne kadar “idari değerlendirme” birimi bağımsız olduğu söylensede sonuçta bu kararı alacak şahıslar İç İşleri Bakanlığının çalışanı olacaktır. Açıkçası bu da adil ve şeffaf bir değerlendirme yapılacağı vurgusuna kanaatimizce gölge düşürmektedir. 

 

Eş, partner, karı- koca

 

Yine 22 Nisan 2015 tarihinde yayınlanan düzenlemeye göre Ankara Antlaşması altında vizesi bulunan vatandaslarımız süresiz oturum başvurusu yaptıklarında kendilerine  bağlı olarak burada bulunan  eş, partner, karı, koca vb. şahıslara Birleşik Krallıkta minimum 2 yıl yaşama şartı getirilmiştir.

 

 

Hakan Camuz

 

 

 

Stoke&White LLP  Avukatlık bürosu adına hukukçu Hakan Camuz, Avrupa Gazetesi’ne şöyle konuştu:

 

“Son zamanlarda Birleşik Krallık İç İşleri bakanlığı tarafından oldukça fazla  sayıda vatandaşlarımızın aleyhine, adil olmayan degişiklikler yapıldığı görülmektedir. Bu yeni düzenlemelerde getirilen değişikliklerin ,vatandaşlarımızın aleyhinde verilen  kararlara adil,şeffaf ve objektif  itiraz etme hakkını ortadan kaldırdığı gözlemlenmektedir.” 

 

Hakan Camuz, açıklamalarına şöyle sona erdirdi:

 

“Söz konusu değişiklikler göstermektedir ki, Ankara Antlaşması başvuruları İç İşleri bakanlığı tarafından çok titizlikle ve detaylı bir şekilde değerlendirilmekte; bu vesile ile vatandaşlarımızın bu başvuruları profesyonel destek alarak hazırlamalarında fayda görmekteyiz.Yukarıda açıklanan durumla karşılaşan başvuru sahibi vatandaslarımız aşağıdaki irtibat bilgilerinden firmamızı arayıp randevu almak suretiyle detayli bilgi sahibi olabilirler.”

Ayrıntılı bilgi için Stoke&White LLP Avukatlık 150 Minories LONDON  EC3N 1LS T:02072642242  F:02072642250   Email:info@stokewhite.com  Web:www.stokewhite.com


Suriyelilerden sonra şimdi de Yunanlılar Türkiye'ye akın ediyor

Yunanistan'da sağlık sektörünün yara almasının ardından kanser hastalarının ilaçlarına kısıtlama getirince Yunan vatandaşları çareyi On İki Adalara değil, Türkiye'ye gelerek bulmaya çalışıyor

İsviçre'den skandal pankartla ilgili ilk açıklama geldi

İsviçre'de düzenlenen PKK mitinginde Erdoğan'ın şakağına doğrultulmuş silah pankartına karşı İsviçre Dışişleri Bakanlığı günler sonra kınamada bulundu

Kan donduran görüntü cansız bedenleri kepçeyle dereye attılar

Musul'da devam eden operasyonda, militanların ölen sivillerin cansız bedenlerini toplayarak kepçeyle dereye atıp kahkaha atmaları kan dondurdu