Ana Sayfa | DÜNYA

Suudi Arabistan'daki cami saldırısını IŞİD üstlendi

IŞİD üstlendi

Suudi Arabistan'da Şii camisine düzenlenen saldırıyı terör örgütü IŞİD üstlendi

Yaklaşık 150 kişinin Cuma namazı kıldığı Şii camisine yönelik intihar saldırısını IŞİD üstlendi. IŞİD tarafından internette yayımlanan açıklamada, saldırının arkasında “Hilafetin Askerleri”nin olduğu ve bir intihar bombacısının beline bağladığı patlayıcılarla saldırıyı gerçekleştirdiği belirtildi. Grup, saldırganının kimliğini de Ebu Amer El Necid olarak açıkladı. 

Bugün saldırıdan bir süre sonra Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, olay 'terörist bir saldırı' olarak değerlendirildi, saldırganın elbiselerinin altına yerleştirdiği patlayıcılarla eylemi gerçekleştirdiğini belirtildi. 

Al Jazeera muhabiri Hashem Ahelbarra Riyad’dan verdiği bilgilerde, yetkililerin ölü sayısının artmasını beklediğini belirtti.

Şiiler, Suudi Arabistan nüfusunun yüzde 10 – 15’ini oluşturuyor. Ülkenin doğusunda Şii nüfusun ağırlıkta olduğu Katif ve Ahsa, Suudi Arabistan’ın en yoğun petrol kuyularının olduğu yerlerden.

2014'ün Kasım ayında Suudi Arabistan’ın doğusunda Şiilerin dini törenine düzenlenen saldırıda en az 8 kişi ölmüştü.

Suudi Arabistan önderliğindeki koalisyaon güçlerinin Yemen’de Husilere yönelik hava saldırılarının ardından bölgede Şii Sünni gerilimi iyice arttı.

Son yılların en büyük saldırısı

Görgü tanıklarının ifadelerine göre, Cuma namazı sırada sırasında camiye giren saldırgan üzerindeki bombayı patlattı. İlk belirlemelere göre, en az 19 kişi hayatını kaybetti, en az 30 yaralı var. 

Görgü şahitlerinin verdiği bilgiye göre, patlamanın meydana geldiği sırada İmam Ali Camii’nde 150’den fazla kişi namaz kılıyordu.

Saldırıdan sağ kurtulanlar, Cuma namazı nedeniyle caminin dolu olduğunu belirterek, intihar eylemcisinin üzerindeki bombayı patlatmasıyla şiddetli bir sarsıntının meydana geldiğini ifade etti.   

Kemal Cafer isimli görgü şahidi, Reuters’a telefonla yaptığı açıklamada, ‘Patlama sesi duyduğumuzda namazın ilk rekatını kılıyorduk’ dedi.

Bir hastane yetkilisi de, Reuters’a telefonla yaptığı açıklamada saldırıda yaklaşık 20 kişinin öldüğünü ve 50’den fazla kişinin yaralandığını ifade etti.

Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı, yaptığı yazılı açıklamada Katif bölgesinin Kudeh beldesinde Şii mezhepli Suud vatandaşlarının namaz kıldığı camiyi hedef alan intihar saldırısı ile ilgili soruşturma başlattığını duyurdu.

Kaynak: Al Jazeera ve Reuters


O detay gözlerden kaçmadı Londra saldırısının bugün yapılmasının anlamı var mı

İngiltere'nin başkenti Londra'da Parlamentosuna yönelik saldırının tarihinin geçen yılki Brüksel saldırısıyla aynı olması dikkat çekti

Londra saldırısının tanıkları konuştu işte yaşanan son gelişmeler

İngiltere’nin başkenti Londra’da gerçekleşen saldırı sonucunda 4 kişi hayatını kaybederken 20 kişi yaralandı

İngiltere Başbakanı koruma altında İngiliz koruma polisi bıçaklandı

İngiltere Parlamentosu dışında düzenlenen saldırıda bir polis memuru bıçaklandı, saldırgan olduğu sanılan kişi de vuruldu.