Ana Sayfa | DÜNYA

Oran, İngiltere, Almanya’da seçim sandıkları varsa CHP sayesindedir

umut_oran_londra_ingiltere_chp

Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı, CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Yurtdışında seçme seçilme ne zaman başladı? Geçen sene. 2014’te. 2010 yılından beri yakalarına CHP olarak yapıştık. Mücadele ettik yurtdışı seçmenler için sizler için. Seçme seçilme hakkını verin dedik. İngiltere’de Almanya’da seçim sandıkları geldiyse bu CHP sayesinde oldu dedi

Avrupa Ajansı (AVA) Mehmet Gaygusuz/Londra-Türkiye’de yapılacak olan ve  hayati denilebilecek 7 haziran seçimlerine günler kaldı. Türkiye ana muhalefet partisi olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) İngiltere Birliği ardı ardına ataklar yaparak İngiltere’de CHP rüzgarı estirdi. Cumhuriyet Gazetesi Yazarı, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay ve Dünya Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı,  CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Londra`ya gelerek bir dizi panel, konferans, ziyaretler yaptı.   İngiltere’de ve İskoçya’da yapılacak olan 30-31 Mayıs tarihlerinde Türkiye milletvekili genel seçimleri için oy kullanımının yapılacağı Londra ve Edinburg şehirlerini seçim heyecanı sardı.   Seçim çalışmalarına yoğun bir şekilde devam eden CHP İngiltere Birliği partinin iki önemli ismini ağırladı. Mustafa Balbay Konferansı Bozcader Derneği’nde 22 Mayıs günü yapıldı.   Onur Akın Konseri ve Umut Oran buluşması ise Hackney Round Chapel’da  24 Mayıs akşamı gerçekleşti. 

 

 

Umut Oran: “Benim sizlerden ricam, katılımı teşvik edin. Kararsız seçmeni ikna edin. Türkiye’deki akrabalarınız yakınlarınızı da CHP’ye yönlendirin”

Oran: Türkiye’de  sandıklara sahip çıkacağız. Sandıkta hile hırsızlık olmuyordu. 2002 yılına kadar hiçbir zaman sandıklar bir parti devletine teslim edilmemişti.”

Oran: “Yurtdışında seçme seçilme ne zaman başladı? Geçen sene. 2014’te. 2010 yılından beri yakalarına CHP olarak yapıştık. Mücadele ettik yurtdışı seçmenler için sizler için. Seçme seçilme hakkını verin dedik. İngiltere’de Almanya’da seçim sandıkları geldiyse bu CHP sayesinde oldu. ”

CHP İngiltere Birliği, 22 Mayıs Cuma günü CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, 24 Mayıs Pazar günü ise CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran Londra`da yurttaşlarımızla buluşturdu. Yine Pazar günü sevilen Türk Halk Müziği sanatçısı Onur Akın`ın katılacağı bir konser düzenlendi.

 

 CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran'ın Londra`daki paneline gösterilen ilgi fazlaydı. 

 

 Umut Oran: “Benim sizlerden ricam, katılımı teşvik edin. Kararsız seçmeni ikna edin. Türkiye’deki akrabalarınız yakınlarınızı da CHP’ye yönlendirin”

 

Dünya Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı,  CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Londra`ya gelerek halka buluştu. CHP İngiltere Birliği Başkanı Suna Akartuna’nı yönettiği panelde Umut Oran şunları söyledi: Türkiye’de  sandıklara sahip çıkacağız. Aslında sorun 2002’ye kadardı. Sandıkta hile hırsızlık olmuyordu. 2002 yılına kadar hiçbir zaman sandıklar bir parti devletine teslim edilmemiş. Yani devlet vardı. Devletin valileri kaymakamları kamu görevlileri vardı. Bunlar devletin namusu şerefi için çalışırlar, görevlerini yaparlardı. Akp bunları değiştirdi. Kamu Akp’nin militanı gibi çalışır hale geldi. Türkiye 17-25 Aralık rüşvet, hırsızlıkların dışında seçim hırsızlığınıda görmüş oldu. Birde sandık hırsızlığınıda gördük. Biz CHP olarak daha önce böyle sandık oy hırsızlıkları yaşanmadığı için hakikaten bizde şaşırdık. Akp Türkiye’de bunuda yaptı. Sandığı sahip çıkacağız. Kontrol edeceğiz. Islak imzalı tutanaklara sahip çıkacağız. Islak imzalaı tutanaklar önemli. 48 içinde itiraz etme hakkımız var. İstedikleri kadar oy çalsınlar. İstedikleri kadar bilgisayarlada değiştirsinler. Biz ıslak imzalı tutanaklara sahip çıkacağız. Ankara bu sorunu yaşadık yerel seçimlerde. Ankara Belediye Başkanlığı’nda sandık başlarına sahip olamadık. Gözlemci yoktu CHP’den. Sandık güvenliği esastı Ankara’da. Şimdi sandıklara ve ıslak imzalı tutanaklara sahip çıkacağız.”

 

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran konuşmasına şöyle devam etti: 

 

“AKP iktidarında CHP’yi kapatmaya çalıştılar, CHP’nin devlet  gelirine el koymaya çalıştılar. Etkili milletvekillerini etkisiz hale getirmeye çalıştılar. Çamur havuz yandaş medya bile denemeyecek işbirlikçi basını kullandılar. Kara propaganda yaptılar. Herşeyi yanlış yaparak mantıksız hukuksuz üzerime saldırdılar. Beni Gülen Cemaatine yakın diye bertaraf etmeye çalıştılar. Benim Atatürkçülüğüm, 6 ok ideolojisine bağlılığım, Cumhuriyet değerlerine tartışmasız inancım varken böyle itham etmeleri karşısında 50 tane dava açtım. Mücadele ettim. Sustular. Benim alnım açık başım açık. Korkum yok kimseden. Kendi kurdukları tuzağa kendileri düştü. Bana Çamur atmaya çalıştılar bu çamur ellerine gözlerine bulaştı.”

 

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran konuşmasına şöyle sona erdirdi: 

 

Amaçları seçim sürecince 17 - 25 Aralık yolsuzluk soruşturmasını unutturmaktı. Çünkü biz CHP olarak 17 - 25 Aralık yolsuzluk soruşturmasını soruşturduk, sorguladık. Başbakan’a sorduk açıkla dedik, TBBMM’ye taşıdık. Dolayısıyla bunların karşılığı olarak bizim yani benim üstüme gelindi. Ama bu çamur onların ellerine yüzlerine gözlerine bulaştı. Chp olarka biz iddialıyız. Azimliyiz. CHP iktidara yürüyor. Türkiye’deki bu gidişi, durdurmamız lazım. Bunun sigortası CHP’dir. CHP’yi ileriye taşımamız lazım. Ben 1946’da kurulan 190 ülkenin oluşturduğu bir çatı olan, Türkiye’nin 1976’da Bülent Ecevit ile katıldığımız Dünya Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısıyım.  AKP 14 yıldır iktidar. Yurtdışında seçme seçilme ne zaman başladı? Geçen sene. 2014’te. 2010 yılından beri yakalrına yapıştık. Mücadele ettik yurtdışı seçmenler için sizler için. Seçme seçilme hakkını verin dedik. CHP sayesinde oldu.  ”

 

CHP İngiltere Birliği, 22 Mayıs Cuma günü CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, 24 Mayıs Pazar günü ise CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran Londra`da yurttaşlarımızla buluşturdu. Yine Pazar günü sevilen Türk Halk Müziği sanatçısı Onur Akın`ın katılacağı bir konser düzenlendi.

 

Şam ile İdlib'deki hava saldırılarında ölü ve yaralılar var

Başer Esad yönetimine ait savaş uçakları İdlib ve Şam'daki yerleşim yerlerine saldırdı. Saldırılar sonucunda 4 sivil hayatını kaybederken 11 kişi yaralandı

Arnavutluk'ta cumhurbaşkanlığı seçimleri sonuçlandı

Arnavutluk'taki cumhurbaşkanlığı seçiminin 4'üncü turunda kazanan Meta oldu

Tillerson'dan Kuzey Kore'yle ilgili flaş açıklama

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Kuzey Kore ile müzakereye açık olduklarını açıkladı