Ana Sayfa | DÜNYA

ABD Adalet Bakanı'ndan FIFA operasyonu açıklaması

ABD Adalet Bakanı Loretta Lynch

ABD Adalet Bakanı Loretta Lynch, FIFA'ya yönelik yapılan operasyonun 20 yıllık bir yolsuzluk şebekesine yapıldığını açıkladı

Loretta Lynch, "(Gözaltına alınan FIFA yetkilileri) Hem 2010 Güney Afrika Dünya Kupası'nda hem de 2011 FIFA Başkanlık seçiminde yolsuzluk yaptılar" dedi.Lynch, "Gözaltına alınan şahıslar, kişisel çıkarları uğruna dünya futbolunu lekelemiştir" diye konuştu.Bu sabah İsviçre'nin Zürih kentinde, FIFA Kongresi'nden 2 gün önce düzenlenen operasyonda ikisi FIFA Başkan Yardımcısı üst düzey 7 yönetici gözaltına alınmıştı.

'Sürecin başlangıcı'
Soruşturmada adları geçen 14 kişiden 9'u geçmişte görev yapmış ya da hale görevlerini sürdüren FIFA yetkilileri, 5'i ise FIFA ile iş yapan pazarlama şirketlerinin yöneticileri.New York'ta soruşturmayla ilgili soruları yanıtlayan Amerikan Adalet Bakanı Loretta Lynch ise FIFA yetkililerinin Dünya Kupası'na ev sahipliği, başkanlık seçimleri, yayın hakları konularında rüşvet aldığını iddia etti.Soruşturmayı yürüten ABD'li savcı Kelly Currie ise operasyon ile ilgili olarak "Bugün yaşananlar bir sürecin başlangıcıdır. Sonu değil. Soruşturmada ismi geçen şahıslar çok farklı geçmişlere sahip. Tek ortak yönleri ise açgözlülük. FIFA yetkilileri açgözlülükle bu eylemleri gerçekleştirmiştir" yorumunu yaptı.

İsviçre de soruşturma yürütüyor
Basın toplantısında söz alan Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Başkanı James Comey de "Verdiğimiz mesaj açıktır. Eğer kirli ellerinizle bizim topraklarımıza gelmeye çalışırsanız buna müsaade etmeyiz. Hiç kimse hukuktan üstün değildir" dedi.ABD'deki soruşturmanın yanı sıra İsviçre'de de FIFA'ya yönelik bir soruşturma başlatılmış durumda.Bu soruşturmada, FIFA'nın 2018 ve 2022 Dünya Kupası organizasyonları için sırasıyla Rusya ve Katar'ı ev sahibi ülkeler olarak seçmesine yönelik süreç inceleniyor.Yine bu sabah saatlerinde FIFA'nin Zürih'teki merkezine gelen İsviçre polisi, bazı evraklara el koymuştu.FIFA Sözcüsü de açıklamasında, "Her ne kadar yaşananlar FIFA'nın imajı için kötü olsa da, organizasyonun temizlenmesi için iyi olacaktır. Operasyonu memnuniyetle karşılıyoruz" ifadesini kullanmıştı.Cuma günü mevcut başkan Sepp Blatter'in tekrar aday olduğu FIFA başkanlık seçiminin programında ise herhangi bir değişiklik yok.


Milletvekili Ganire Paşayeva’ya Irak Türkmenlerinin Bayrağı Hediye Edildi

Irak Türkleri ve Türk Dünyasına desteğini esirgemeyen Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva Türk Ocakları davetlisi olarak Antalya’ya geldi. Irak Türkmen Birliği ve Dayanışma Derneği adına Kürşat Çavuşoğlu, ziyaret anısına Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva'ya “Irak'taki Türkmenlerin Sessiz Çığlığı”adlı kitabı ve Irak Türkmenlerinin Bayrağını hediye etti.

Esad Şam'a fillerle saldırdı 97 kişi yaralandı

Esad güçleri, Şam'a "fil" adı verilen füzelerle saldırması sonucu 97 kişi yaralandı.

Öğrencisiyle ilişkiye giren kadın öğretmenden şok itiraf

ABD'li kadın öğretmen, 17 yaşındaki öğrencisiyle ilişkiye girdiğini ve kendisini profesyonel olarak baştan çıkarttığını açıkladı.