Ana Sayfa | DÜNYA

Eski Gürcistan Cumhurbaşkanı vali oldu

Vali oldu

Eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, alınan karar doğrultusunda Odessa İl Valisi oldu

Odessa il meclisine katılan Poroşenko, Saakaşvili'yi kentin valiliğine atadığını açıklayarak, kendisine Odessa İl Valisi belgesini verdi, ayrıca Saakaşvili'ye Ukrayna vatandaşlığının verilmesine ilişkin kararı imzaladığını duyurdu.İl Meclisinde konuşan Poroşenko, Saakaşvili'yi yaptığı işlerle, yaratıcı gayeleriyle ülkeyi değiştirebilecek birisi olduğunu kaydederek, Saakaşvili'nin cumhurbaşkanlığı döneminde, Gürcistan'ın onun gerçekleştirdiği yolsuzlukla mücadele reformları sayesinde şeffaf, verimli, yabancı yatırımcılar için cazip bir ülke durumuna geldiğini ifade etti. Poroşenko, Odessa'nın ülkesinin bir incisi olduğunu ve potansiyelinin tam olarak kullanılamadığını kaydederken, bundan dolayı Odessa'nın (Rusya) saldırganın hedefi haline geldiğini vurguladı. 

"Ukrayna ve Odessa için en esas konunun barış ve istikrarı korumak, yolsuzluk ve adaletsizlikle mücadele etmek, ekonomiyi ıslah etmek ve yetkileri yerel yönetimlere vermek" olduğunu kaydeden Poroşenko, ülkedeki her vatandaşın yıllardır çözülemeyen sorunlar için çözüm beklediğini, ülkenin ve Odessa'nın mevcut potansiyelinin tam olarak kullanılmasını istediğini kaydetti.

SAAKAŞVİLİ'NİN GÖREVİ DEOLİGARKİZASYONDUR

Poroşenko yeni Odessa Valisi'nin hedeflerini şöyle özetledi:

"Vatandaşın, bir yıl sonra reformların sonuçlarını görmesi gerekir. İnsanların hükümete ve emniyet birimlerine güveninin yeniden kazandırılması lazım. Saakaşvili'nin görevlerinden biri de, deoligarkizasyondur. Yolsuzluğa karşı "sıfır" hoşgörü olması lazım. Mahkemelerin adil, gümrük ve vergi dairelerinin çalışmalarının da şeffaf olmasının temin edilmesi gerekir"

Yeni göreve gelen Saakaşvili de, "Odessa’yı Karadeniz'in başkenti yapacağım" diyerek, Odessa'nın en büyük potansiyelinin insanları olduğunu söyledi.

Saakaşvili şunları kaydetti:

"Odessalılardan, bana yeniliklerin yapılması için şans vermesini isterim. Odessalıların ilk iş olarak, yerel yönetimde tamamen yeni ve genç insanları göreceklerdir. Bu insanlar da, adil, şeffaf ve sınavlar sonucunda işe alınacak. İkinci olarak da, bütçe harcamalarını çok katı bir şekilde kontrol edeceğiz. Çünkü, bütçenin çok fazla deliği var. Bunları kapatmak gerekir" 

Odessalı bir çok üst düzey yöneticinin görevinde bundan sonra olmayacağını onların yerlerine genç ve dinamik Odessalılarla çalışacağını söyleyerek, ilk olarak gümrük dahil tüm alanlarda yolsuzlukla mücadele edeceğini açıkladı.

Odessa'daki ayrılıkçı görüşlerle ilgili olarak konuşan Saakaşvili, "En öncelikli iş, insanlara önem vermektir. Eğer, insanlar devletin ona önem verdiğini hissederse, bu tür ayrılıkçı görüşler de kendiliğinden kaybolur" diye konuştu.


Kayak merkezine düşen çığ 8 can aldı

Japonya'nın başkenti Tokyo'ya 120 kilometre uzakta olan Nasu kentine çığ düşmesi sonucunda 8 kişi yaşamını yitirdi

Demokrat Parti adayı ben olsaydım Trump başkan olamazdı

ABD eski Başkan Yardımcısı Joe Biden New York'ta yaptığı açıklamada Donald Trump'ı kızdıracak açıklamalarda bulundu

İsviçre'de Cumhurbaşkanını hedef gösteren pankartla ilgili flaş gelişme

İsviçre'de yapılan gösterilerde açılan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı hedef alan pankart hakkında soruşturma başlatıldı