Ana Sayfa | DÜNYA

Ezidi kadınların Işid'in elinden kurtulması için bakın ne yapıyorlar

Işid

Terör örgütü Işid , Ezidi kadınları bir paket sigaraya serbest bırakıyor

Kuzey Irak'taki Kürt yönetiminin, Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) elindeki Ezidi kadınları serbest kalmaları için satın aldığı bildirildi. Ezidilerin her biri için 2000 dolar ödendiği belirtiliyor.

Kürt yetkililer, bunun için eskiden beri IŞİD kontrolündeki bölgelerde kaçakçılık yapan Araplara para ödüyor.

Olayın ayrıntıları gazeteci Emily Feldman'ın BBC için bölgede yaptığı araştırmayla ortaya çıktı.

BBC'nin Newsday adlı radyo programına konuşan Feldman, "Bazı Ezidilerin IŞİD'in elinden kurtulduğunu biliyordum. Kürt basınında sürekli serbest kalanlarla ilgili haberler çıkıyordu. Oraya gidince, araştırmalarım beni iki ayrı gruba yönlendirdi" diyor ve yaşananları şöyle anlatıyor:

"Bunlardan ilki Kürt yönetimi için çalışan yetkililerdi. Ezidi krizi başlayınca bir Ezidi İşleri Bürosu kurulmuş. Ne olduğunu, kaç kişinin kaybolduğunu ve bu konuda neler yapılabileceğini tespit için. Bir yetkili ile görüştüm ve bana bir bütçeleri olduğunu, bu kişileri kurtarmak için kaçakçılara para ödediklerini söyledi."

"Görüştüğüm ikinci grup ise kaçakçılardı. Bunlar IŞİD'in elindeki topraklarda çok eskiden beri tanıdıkları olan kişilerdi. Çoğu daha çatışma dönemi öncesinden beri oradan çay veya sigara kaçakçılığı yapan kişiler. Bunlar şüphe çekmeyen insanlar. Araplar ve IŞİD kontrolündeki topraklarda oturuyor, dışarıdan bakıldığında IŞİD'i destekliyor görünüyorlar. İşin esas yükünü onlar kaldırıyor."

'IŞİD üyesi süsü veriliyor'

Kaçakçıların IŞİD'in elinde köle muamelesi gören Ezidilere ulaşmaları ise daha çok Ezidilerin evde yalnız kaldıklarında ve bir cep telefonu bulduklarında, yakınlarına ya da doğrudan kaçakçılara bilgi ve resim göndermesi sayesinde oluyor.

Ezidiler batılılar gibi fidye için kaçırılmıyor. Hatta IŞİD Ezidi kadınların fidye karşılığı serbest bırakılmasına izin vermiyor.

Kadınları savaş ganimeti gibi görüyor ve kendileri için alıyor, ya da diğer IŞİD militanlarına armağan ediyorlar. Bu nedenle de kadınları bırakmak istemiyorlar. Ancak kadınlar satılabiliyor ve bir kadına ücret teklif edilebiliyor. Bu nedenle bazı kaçakçılar kendilerine IŞİD üyesi süsü vererek, kadınları satın alıyor.

Peki Ezidileri satın almak için ödenen para IŞİD'e gitmiyor mu? Emily Feldman, "Kürt yetkililer para IŞİD'e gitmiyor, kaçakçılara veriliyor diyorlar, kaçakçılara göre ise herşey olabiliyor" diyor.

CNN TÜRK

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un ölüm kampları ortaya çıktı

Son dönemlerde füze denemeleriyle gündemden düşmeyen Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un gizli hapishaneleri olduğu ortaya çıktı. Bu hapishanelerde çalışan bir kadın yaşananlara dair kan donduran açıklamalarda bulundu

Şiddetli fırtına 5 can aldı 50 yaralı var

ABD'nin Teksas eyaletinde şiddetli fırtına nedeniyle 5 kişi hayatını kaybederken 50 kişi yaralandı

Donald Trump'tan o isme sürpriz davet

ABD Başkanı Trump, Filipinler lideri Rodrigo Duterte'yı arayarak Beyaz Saray'a davet etti