Ana Sayfa | DÜNYA

Ezidi kadınların Işid'in elinden kurtulması için bakın ne yapıyorlar

Işid

Terör örgütü Işid , Ezidi kadınları bir paket sigaraya serbest bırakıyor

Kuzey Irak'taki Kürt yönetiminin, Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) elindeki Ezidi kadınları serbest kalmaları için satın aldığı bildirildi. Ezidilerin her biri için 2000 dolar ödendiği belirtiliyor.

Kürt yetkililer, bunun için eskiden beri IŞİD kontrolündeki bölgelerde kaçakçılık yapan Araplara para ödüyor.

Olayın ayrıntıları gazeteci Emily Feldman'ın BBC için bölgede yaptığı araştırmayla ortaya çıktı.

BBC'nin Newsday adlı radyo programına konuşan Feldman, "Bazı Ezidilerin IŞİD'in elinden kurtulduğunu biliyordum. Kürt basınında sürekli serbest kalanlarla ilgili haberler çıkıyordu. Oraya gidince, araştırmalarım beni iki ayrı gruba yönlendirdi" diyor ve yaşananları şöyle anlatıyor:

"Bunlardan ilki Kürt yönetimi için çalışan yetkililerdi. Ezidi krizi başlayınca bir Ezidi İşleri Bürosu kurulmuş. Ne olduğunu, kaç kişinin kaybolduğunu ve bu konuda neler yapılabileceğini tespit için. Bir yetkili ile görüştüm ve bana bir bütçeleri olduğunu, bu kişileri kurtarmak için kaçakçılara para ödediklerini söyledi."

"Görüştüğüm ikinci grup ise kaçakçılardı. Bunlar IŞİD'in elindeki topraklarda çok eskiden beri tanıdıkları olan kişilerdi. Çoğu daha çatışma dönemi öncesinden beri oradan çay veya sigara kaçakçılığı yapan kişiler. Bunlar şüphe çekmeyen insanlar. Araplar ve IŞİD kontrolündeki topraklarda oturuyor, dışarıdan bakıldığında IŞİD'i destekliyor görünüyorlar. İşin esas yükünü onlar kaldırıyor."

'IŞİD üyesi süsü veriliyor'

Kaçakçıların IŞİD'in elinde köle muamelesi gören Ezidilere ulaşmaları ise daha çok Ezidilerin evde yalnız kaldıklarında ve bir cep telefonu bulduklarında, yakınlarına ya da doğrudan kaçakçılara bilgi ve resim göndermesi sayesinde oluyor.

Ezidiler batılılar gibi fidye için kaçırılmıyor. Hatta IŞİD Ezidi kadınların fidye karşılığı serbest bırakılmasına izin vermiyor.

Kadınları savaş ganimeti gibi görüyor ve kendileri için alıyor, ya da diğer IŞİD militanlarına armağan ediyorlar. Bu nedenle de kadınları bırakmak istemiyorlar. Ancak kadınlar satılabiliyor ve bir kadına ücret teklif edilebiliyor. Bu nedenle bazı kaçakçılar kendilerine IŞİD üyesi süsü vererek, kadınları satın alıyor.

Peki Ezidileri satın almak için ödenen para IŞİD'e gitmiyor mu? Emily Feldman, "Kürt yetkililer para IŞİD'e gitmiyor, kaçakçılara veriliyor diyorlar, kaçakçılara göre ise herşey olabiliyor" diyor.

CNN TÜRK


İtfaiye eri köpeğe yaptığı müdahale ile herkese örnek oldu

ABD'nin California eyaletinde meydana gelen olayda bir itfaiye eri yanmak üzere olan köpeği suni teneffüsle hayata döndürdü

Şam'ın Doğu Guta bölgesine hava saldırısı 17 ölü 50 yaralı var

Şam'ın Doğu Guta bölgesine düzenlenen hava saldırısı sonucunda 17 kişi hayatını kaybetti, 50 kişi ise yaralandı

Enerji santralinde büyük patlama en az 9 ölü var

Çin’in güneyinde bulunan enerji santralinde patlama meydana geldi. Olay sonucunda 9 kişi hayatını kaybederken 2 kişi de yaralandı