Ana Sayfa | DÜNYA

Bu bisiklet çok farklı

Bisiklet

Kopenhaglıların yüzde 80’i günlük seyahatlerini bisikletle yapıyor.Bisiklet üreten firmalar da bu ilgiye dayanamayıp çok farklı modeller üretmeye başladı

Çocuklar bayılacak

Bisiklet üreticileri, çocukları olunca anne babalar bisikletten uzaklaşmasın diye türlü çözümler getiriyor. Pusetli bisikletler bunlardan biri. İngiliz Boxer firması ise çocuklar için harika bir tasarım sunuyor. “Boxer Rocket” uzay roketine benzeyen tasarıma sahip. Kornası bile uzay roketi sesi çıkarıyor. 4 çocuk alabilen “kokpit” kilitlenebiliyor. Elektrik motoru anne babanın bacaklarına yardımcı oluyor. USB de var. 7 bin 800 dolar.

Katla eve götür

Bisikletler artık daha şık, daha işlevsel ve elbette daha pahalı. Bisiklet alırken güvenliğini düşünmek gerekiyor. Ya da kolunuzun altına alabileceğiniz bir bisiklet bulacaksınız. Katlanabilir bisiklet modeli çok. Ama Kanadalı Helix gibi bir tekerleğin boyutuna indirgenebilen yok. Helix katlandığında 60 cm’ye iniyor. Kalınlığı ise sadece 25 cm oluyor. Titanyum gövdesi sayesinde sadece 6 kilogram ağırlığında. Fiyatı 1300 dolardan başlıyor.

Oto-bisiklet

İtalyan otomobil tasarım stüdyosu SPA, bisiklet tasarlamaya kalktığında fazla uzağa gitmemiş: ‘SPA Bicicletto’ klasik bir otomobil görünümünde. Bisikletin karbon kompozit gövdesinin ön tarafında bir elektrik motoru var. Bu motor hiç pedal çevirmezseniz 30 kilometre, biraz asılırsanız 75 kilometre menzil sağlıyor. Deri selesi bir otomobilin ön panelinden fırlamış gibi. Sele ile gidon arasındaki benzin deposu görünümlü parça aslında bir torpido gözü ve üzerinde bir LED gösterge paneli var. Bu yıl Avrupa’da piyasaya çıkıyor. Fiyatının da otomobil fiyatına eşit olacağı söyleniyor.

‘Yarısı yeter’ diyenlere

Bisikleti günlük yaşamının bir parçası haline getirenler “HalfBike 2”ye bayılacak. İki küçük denge tekerleği bulunan selesiz bu bisiklet, alüminyum gövdesiyle hem hafif hem de katlanabilir özellikte. 8 kilogram ağırlığındaki bisikletin hiçbir elektronik aksamı yok. 600 dolar.

Üç tekerlekli zeplin

Bu tuhaf görünüşlü araç aslında 3 tekerlekli bir bisiklet ya da ‘velomobil’. Velomobiller 100 yıldır tasarlanıyor. Küresel ısınmayla önemi daha da arttı. Amerikalı ‘Futur People’ tarafından tasarlanan ‘Zeppelin’ bunlardan biri. Araçta 2 kişi pedal çeviriyor ve çevirdikçe elektrik motorunu şarj ediyorlar. Tam şarjda düz yolda 40 kilometre sürate ulaşılıyor ve 30 kilometre kâr edilebiliyor. Bazı modellerinde güneş paneli de var. Fiyatı 3bin 500 Dolar’dan başlıyor.

Bisikletten nefret edenlere Denny

Amerikalı tasarım firması Teague, iki tekerlekten nefret edenlerin bile sürmekten hoşlanacağı “Denny”yi geliştirdi. Yokuşları aşmak için elektrik motoruna sahip bisikletin zinciri yok, hiç atmayan kayışı var. Otomatik vitesli bisikletin ışıkları hava kararınca anında yanıyor. Öndeki büyük sepet 2 kilo yük taşıyabiliyor. Bisikleti korumak da çok kolay: Büyük gidonu aslında bir karabina kilit. Bir direğe gidonu geçirmeniz yetiyor. Danny aynı zamanda pedal kuvvetiyle akıllı telefonları da şarj edebiliyor. ABD’de tasarım ödülü alan Denny, Fuji firması tarafından bu yıl piyasaya sürülecek. Fiyatının 1000 Dolar civarında olması bekleniyor.

Hız istiyorsanız

Bisiklete hız tutkusuyla sarılanlar Alman üretici Canyon’un 3 ay önce veledromda “dünya hız rekorunu” kırmış bisikleti Canyon Speedmax WHR’ı deneyebilir. İngiliz bisikletçi Alex Dowsett, 2 Mayıs’ta bu bisikletle saatte 53 kilometre ortalama hıza ulaşmıştı. Aerodinamik tasarımı kusursuz. Speadmax’in yol bisikleti versiyonu da var. 3 bin 650 Euro’dan başlıyor.

Leonardo tasarımı hayat buldu

İtalyan sanatçı Leonardo da Vinci aynı zamanda bir mucitti ve ahşaptan bir bisiklet tasarlamıştı. Ülkesinin 21’inci yüzyıl tasarımcıları da onun yolunda. Bunlardan biri olan Matteo Zugnoni’nin “WooBi”si sade şıklığıyla dikkat çekiyor. Nisan ayında Milano Tasarım Haftası’nda tanıtılan bisikletin ön çatalı masif ahşap. Bu ay satışa çıkacak modellerinde ağacın türünü seçebiliyorsunuz. İşin içine ahşap ve özel tasarım girince fiyat da haliyle yükseliyor. 7 bin 700 dolar

Kaynak : HT Gazete

Kan donduran görüntüler Türk bayrağını ateşe verdiler

Emenistan'ın başkenti Erivan'da düzenlenen etkinlikler kapsamında Türkiye ve Azerbaycan bayraklarını yaktılar

Fransa'da seçmenlere kötü sürpriz Boş olması gereken zarflar doldurulmuş

Fransa'da yapılan seçimlerin ilk turunda Paris'in 15. bölgesinde oy kullanmak için sandığa giden vatandaşların zarflarının daha önceden kendi adlarına başkalarının doldurduğunu öğrenildi

Fransa'daki seçim sandıklarından Erdoğan çıktı

Fransa'da dün akşam ilk turu gerçekleştirilen seçim sandıklarından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ismi çıkması şaşırttı