Ana Sayfa | DÜNYA

IŞİD militanları Suriyelileri sınırdan uzaklaştırdı

Suriyelileri sınırdan uzaklaştırdı

Suriye'nin Tel Abyad ilçesinden kaçan Suriyeliler sınırda beklerken terör örgütü IŞİD militanları bekleyen kişileri alandan uzaklaştırdı

PKK'nın Suriye kolu PYD'nin ilerleyişiyle birlikte, Suriye’nin IŞİD kontrolündeki Tel Abyad ilçesinden kaçarak Şanlıurfa'nın sınır ilçesi Akçakale'den Türkiye’ye girmek isteyenlere sınırdaki güvenlik güçleri izin vermedi. Çıkan gerginlik üzerine asker havaya ateş açtı. Akşam saatlerinde sınıra gelen IŞİD militanları, Türkiye'ye geçmek için sınır hattında bekleyen Suriyelilerin dağıttı ve Suriye tarafına geri dönmelerini istedi.

Asker havaya ateş etti

Akçakale Tren İstasyonu yakınındaki sınır tellerindeki kalabalık artmaya başlayınca, güvenlik güçleri bölgeye takviye ekip gönderdi. Suriyelilerin Türkiye’ye geçişlerine izin verilmemesi üzerine gerginlik çıktı.

Askerler gruba zırhlı araçlardan Arapça anons yaparak geri çekilmeleri için uyardı. Uyarıların dikkate alınmaması üzerine havaya uyarı ateşi açıldı.

Sınırdaki DHA muhabiri, Suriyelilerin “çocuklarının takatsiz kaldığını” söyleyerek içeri girmek istediğini aktardı. Güvenlik güçlerinin kalabalığı dağıtabilmek için TOMA’larla su sıktığı ifade edildi.

IŞİD militanı kalabalığı dağıttı

Ellerinde uzun namlulu tüfeklerle gelen ve yüzleri maskeli olan bir grup IŞİD üyesi, Türkiye'ye geçmek için sınır hattında bekleyen Suriyelilerin evlerine dönmelerini istedi. Yapılan çağrı üzerine Tel Abyad'a dönen kalabalık, bir süre sonra yeniden Türkiye'ye geçmek için sınıra geri geldi.

Sınırda bekleyenlerin sayıları artmaya devam ederken, bölgedeki güvenlik önlemleri de artırılıyor.

Bölgede bulunan Al Jazeera muhabiri, YPG’nin bölgede IŞİD’e karşı ilerleyişinin devam ettiğini ve Türkmenlerin YPG komutanları tarafından köylerini boşaltmaları yönünde tehdit aldıklarını aktardı.

IŞİD, YPG saldırısına hazırlanıyor

PKK'nın Suriye kolu PYD'nin silahlı kanadı PYD'nin Tel Abyad'a ilerleyişinin ardından, IŞİD Tel Abyad'da savunma kurmaya başladı. YPG güçleri, Suluk’ta mevzilenen IŞİD’in etrafından dolaşarak Tel Abyad’ın doğusunda yer alan Bir Aşık, İsâvi ve Bir Muhammed Hıdır köylerini ele geçirdi. Kentin doğu ve batı yakasında toplam 12 köy PYD'nin eline geçti. Güneydeki Aynise kasabası da kuşatılmış durumda. Bu ilerleyişte ABD liderliğindeki koalisyon güçlerinin hava bombardımanı da büyük etki sağlıyor.

PYD güçleri Tel Abyad'a şu an doğudan 6-7 kilometre, güneyden 12 kilometre ve batıdan 8 kilometre uzaklıkta. IŞİD militanları önceden de sağlamlaştırdıkları Tel Abyad savunmasını hendekler kazarak güçlendiriyor. Yollara ve köprülere bombalar ve mayınlar döşediler.

Tel Abyad ilçesinden şimdiye kadar 12 bin kişi ayrıldı ve çoğunluğu Türkiye sınırına gitti. Al Jazeera Gaziantep muhabiri Maan Hıdır, bölgedeki kaynaklara dayandırarak, burada sadece 7 bin kişinin kaldığını bildirdi. Kalan sivillerin çatışmalar dışında hava bombardımanlarından da etkilenme riski var. Geçtiğimiz günlerde IŞİD'e karşı Rakka'da düzenlenen hava saldırılarında 5'i aynı aileden 20 sivil ölmüştü.

ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri, bölgeye bir günde 12 hava saldırısı düzenlediğini duyurdu.

Kaynak: DHA

Putin'den Kuzey Kore için flaş çağrı

Rusya Devlet Başkanı Putin Kore Yarımadası'ndaki duruma dahil olan tüm ülkelere önemli bir çağrıda bulundu

Donald Trump'ın eski danışmanı hakkında soruşturma başlatıldı

ABD Başkanı Donald Trump'ın eski ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn hakkında soruşturma başlatıldı

ABD'den büyük hamle Türkiye'nin sınırına PKK kampı kuruldu

ABD ve PKK işbirliği gereği Türkiye saf dışı bırakılmak isteniyor. Bu nedenle ABD, Türkiye'nin sınırına PKK kampı kurduğunu açıkladı