Ana Sayfa | DÜNYA

Cumhurbaşkanı Mursi'nin oğlu Usame'den idam açıklaması

Cumhurbaşkanı Mursi'nin oğlu

Cumhurbaşkanı Mursi'nin oğlu Usame, idam kararıyla ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı

 Mısır'da askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan, demokratik yollarla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin oğlu Usame Mursi, mahkemenin babası hakkında verdiği kararı tanımadıklarını söyledi.

Usame Mursi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, söz konusu karara tepki göstererek, "Ülkenin meşru cumhurbaşkanı (Muhammed Mursi) ve 25 Ocak devriminin en önemli kazanımlarından biri hakkında idam kararı verildi. Bu, Mısır ve 25 Ocak devrimi üzerinde oynanan yeni bir kumardır ve darbe yönetiminin ülkeyi meçhule sürükleme isteğidir" dedi.

Mevcut yönetimin siyasi rakiplerinden "kurumsal olarak intikam almasının" bir acizlik ve korku göstergesi olduğunu savunan Mursi, "Mahkemenin kararını tanımıyoruz, reddediyoruz ve yok sayıyoruz. Geçersiz siyasi bir hükümdür. Adalete ve hukuka saygısı olmayan bu maskarada (idam kararı) payı olan herkes yargılanacaktır" diye konuştu.

- "İtirazda, tek söz sahibi Muhammed Mursi'dir"

İdam kararına yönelik itiraza ilişkin oğul Mursi, "Cumhurbaşkanı, idam kararına itiraz konusunda tek söz sahibidir. Muhammed Mursi mahkemeyi tanımama yönünde bir duruş sergiliyor" ifadelerini kullandı.

- "Mübarek'i beraat ettirdiler"

İdam cezasına çarptırılan Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkan Yardımcısı Hayrat Şatır'ın kızı Ayşe Şatır da kararın ailesi için sürpriz olmadığını belirtti.

Devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'i ve döneminin ileri gelenleri için verilen beraat kararlarına değinen Ayşe Şatır,  "Mübarek ve onun rejimin isimlerini beraat ettirdiler. Bize ne yapacaklar... Zaten çıkan karardan başka bir şey beklemiyorduk. Adalet yoksunluğunda bu komedi sürpriz değil. Allah'a olan inancımız büyük. O'nun hükmü henüz gerçekleşmedi" değerlendirmesinde bulundu.

Babasına isnat edilen suçlamalarda çelişkiler olduğunu belirten Şatır, "'Hapishaneler baskını ve casusluk adı verilen iki dava, İhvan'ı yok edemeyecek. Tarihi iyi okuyun. Tarihi iyi okuyun. 1950'lerde bizden idam edilenler oldu ancak İhvan 80 yıldır devam ediyor. Haklarında idam kararı verdikleri kişilerin ecelini ne 1 saat öne alabilirler ne de geciktirebilirler" dedi.

Mısır'da darbe karşıtlarının yargılandığı, kamuoyunda "Casusluk" ve "Hapishaneler baskını" olarak anılan davalarda, Mursi'ye bir müebbet hapis, bir idam cezası verilmişti.

Söz konusu davalarda, İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii, Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) Genel Sekreteri Muhammed Biltaci, İhvan Rehberlik Konseyi Başkan Yardımcısı Hayrat Şatır ile gıyaben yargılanan Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi'nin aralarında bulunduğu 100'den fazla kişi de idama çarptırılmıştı.

AA


Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı İslami terörü reddetti

ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Korgeneral Herbert Raymond McMaster "radikal islami terör"ün yanlış olduğunu belirterek, "Terör eylemleri İslami olamaz" dedi.

Arjantin'de skandal olay polis arabasında cinsel ilişkiye girip siteye yüklediler

Arjantin'de bir kadın ve erkek polis aracında cinsel ilişkiye girip görüntüleri de +18 bir siteye yükleyince ortalık karıştı. Polisin kimliği kısa sürede bulundu.

Türkiye ile Rakka operasyonu için anlaşmışlardı YPG'ye zırhlı araç sevkiyatı yaptılar

Uluslararası haber ajansı olan Reuters, ABD'nin bir tıra zırhlı araç yükleyip YPG'ye gönderdiği görüntüleri paylaştı.