Ana Sayfa | DÜNYA

ABD’nin Suriye Büyükelçiliği'nden Tel Abyad açıklaması

Tel Abyad açıklaması

ABD’nin Suriye Büyükelçiliği, YPG ile muhalif grupların Tel Abyad’ı ele geçirmesinin ardından çarpıcı bir açıklama yaptı

ABD’nin Suriye Büyükelçiliği Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Suriyeli Kürtler ve Arapların Suriye'nin kuzeyindeki ilerleyişiyle IŞİD'in Suriye'deki kalesi Rakka'ya giden yabancı savaşçı, yasadışı malzeme akışının önlenmiş olacağı belirtildi. ABD öncülüğündeki koalisyonun hava saldırılarının da ilerlemelerine yardımcı olduğu ifade edildi.

Büyükelçilik açıklamasında, "Suriyeli Kürtler ve Arap güçlerin Suriye’nin kuzeyinde IŞİD’e karşı kaydettiği ilerlemeyle Rakka’ya giden ve IŞİD’in kullandığı bağlantı hatlarını kesmesi dikkatimizi çekti. Bu IŞİD’e gitmesi planlanan yabancı savaşçıların yanı sıra yasadışı malzeme akışını da önlemiş olacak" denildi.

IŞİD’e karşı savaşan grupların Tel Abyad kentini ele geçirmek için çaba sarf ettiğini ifade eden Büyükelçilik, grupların ABD öncülüğündeki uluslararası IŞİD’e karşı mücadele koalisyonun hava saldırılarından destek aldığını dile getirdi. Açıklamalarda, "IŞİD yönetiminin aksine, IŞİD karşıtı güçlerin Tel Abyad ve diğer yerleri idare etmek için birlikte çaba göstermesi çok önemli" denildi.

Açıklamada, PYD’nin askeri kolu YPG’nin Tel Abyad kentinde demografik bir değişiklik yapmak istediği iddialarına da şöyle cevap verildi:

"IŞİD’den kurtarılmış bu bölgenin istikrarı için yerel halk, mal varlıkları, güvenlik ve insan hakları koruma altında tutulmalı. ABD, Tel Abyad ve çevresindeki etnik temizlik iddialarına ciddiyetle yaklaşıyor. Bu suçlamaları teyit edemiyoruz ama doğru olup olmadığını tespit etmek için daha yakından izleyeceğiz. Şu an kenti yönetenler de aynı şeyi kapsamlı şekilde yapmalı ve etnik kökeni ne olursa olsun tüm gruplara saygılı olmalı."

Obama, "sürecin geliştirilmesi gerekir" demişti

ABD Başkanı Barack Obama, Suriye ve Irak’a giden yabancı savaşçıları durdurmak için sürecin geliştirilmesi gerektiğini belirterek, "Türkiye-Suriye sınır bölgesinde olan bitenin daha etkin izlenmesiyle engellenebilir" demişti.

Obama, "Hâlâ binlerce yabancı savaşçının Suriye'ye geçtiğini ve sonrasında da Irak'a gittiklerini görüyoruz" diyerek şunları söylemişti:

"Bunların hepsi engellenemez, fakat birçoğu daha iyi bir işbirliği, koordinasyon ve bilgi paylaşımı sağlarsak engellenebilir ve Türkiye-Suriye sınır bölgesinde olan bitenin daha etkin izlenmesiyle engellenebilir. Biz bu alanda Türk makamları ile daha çok işbirliği yapmak istiyoruz ki; Türk makamları da bu problemi biliyorlar, ancak bu alanda ihtiyaçları olan kapasiteyi tam olarak artırmış değiller. Bu bizim üzerinde çok zaman harcamamız gereken bir konu. Eğer yabancı savaşçıların gidişlerini azaltabilirsek, sonrasında bölgede bulunan DAEŞ güçlerini izole edebilir ve zayıflatabiliriz."


Rusya'dan S 400 sevkiyatı açıklaması Türkiye bir NATO üyesi ama korkmuyoruz

Rusya, S-400 konusunda Ankara'nın büyük ilgisi olduğunu ve Türkiye'nin NATO ülkesi olmasına karşılık silahların nerelerde kullanılacağını konuştuklarını belirtti.

Göz göre göre yerleşiyorlar Türkiye'den Rusya'ya ikinci uyarı

Rusya'nın Nevruz kutlamalarında YPG'li teröristlerle fotoğraf çektirmesi ve Hatay'ın sınırında yer alan Afrin'e askeri üs kurması üzerine Türkiye, Rusya'nın Maslahatgüzarı Sergey Panov'a iki kez duyulan rahatsızlıka ilgili mesajı iletti.

NATO müttefiki Almanya Türkiye'yi yarı yolda bıraktı

DAEŞ ile mücadele konusunda arkasını dönen Almanya, Türkiye'nin Fırat Kalkanı Harekatın'nda hasar gören 10 tankı için parça vermeyi reddediyor.