Ana Sayfa | DÜNYA

ABD’nin Suriye Büyükelçiliği'nden Tel Abyad açıklaması

Tel Abyad açıklaması

ABD’nin Suriye Büyükelçiliği, YPG ile muhalif grupların Tel Abyad’ı ele geçirmesinin ardından çarpıcı bir açıklama yaptı

ABD’nin Suriye Büyükelçiliği Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Suriyeli Kürtler ve Arapların Suriye'nin kuzeyindeki ilerleyişiyle IŞİD'in Suriye'deki kalesi Rakka'ya giden yabancı savaşçı, yasadışı malzeme akışının önlenmiş olacağı belirtildi. ABD öncülüğündeki koalisyonun hava saldırılarının da ilerlemelerine yardımcı olduğu ifade edildi.

Büyükelçilik açıklamasında, "Suriyeli Kürtler ve Arap güçlerin Suriye’nin kuzeyinde IŞİD’e karşı kaydettiği ilerlemeyle Rakka’ya giden ve IŞİD’in kullandığı bağlantı hatlarını kesmesi dikkatimizi çekti. Bu IŞİD’e gitmesi planlanan yabancı savaşçıların yanı sıra yasadışı malzeme akışını da önlemiş olacak" denildi.

IŞİD’e karşı savaşan grupların Tel Abyad kentini ele geçirmek için çaba sarf ettiğini ifade eden Büyükelçilik, grupların ABD öncülüğündeki uluslararası IŞİD’e karşı mücadele koalisyonun hava saldırılarından destek aldığını dile getirdi. Açıklamalarda, "IŞİD yönetiminin aksine, IŞİD karşıtı güçlerin Tel Abyad ve diğer yerleri idare etmek için birlikte çaba göstermesi çok önemli" denildi.

Açıklamada, PYD’nin askeri kolu YPG’nin Tel Abyad kentinde demografik bir değişiklik yapmak istediği iddialarına da şöyle cevap verildi:

"IŞİD’den kurtarılmış bu bölgenin istikrarı için yerel halk, mal varlıkları, güvenlik ve insan hakları koruma altında tutulmalı. ABD, Tel Abyad ve çevresindeki etnik temizlik iddialarına ciddiyetle yaklaşıyor. Bu suçlamaları teyit edemiyoruz ama doğru olup olmadığını tespit etmek için daha yakından izleyeceğiz. Şu an kenti yönetenler de aynı şeyi kapsamlı şekilde yapmalı ve etnik kökeni ne olursa olsun tüm gruplara saygılı olmalı."

Obama, "sürecin geliştirilmesi gerekir" demişti

ABD Başkanı Barack Obama, Suriye ve Irak’a giden yabancı savaşçıları durdurmak için sürecin geliştirilmesi gerektiğini belirterek, "Türkiye-Suriye sınır bölgesinde olan bitenin daha etkin izlenmesiyle engellenebilir" demişti.

Obama, "Hâlâ binlerce yabancı savaşçının Suriye'ye geçtiğini ve sonrasında da Irak'a gittiklerini görüyoruz" diyerek şunları söylemişti:

"Bunların hepsi engellenemez, fakat birçoğu daha iyi bir işbirliği, koordinasyon ve bilgi paylaşımı sağlarsak engellenebilir ve Türkiye-Suriye sınır bölgesinde olan bitenin daha etkin izlenmesiyle engellenebilir. Biz bu alanda Türk makamları ile daha çok işbirliği yapmak istiyoruz ki; Türk makamları da bu problemi biliyorlar, ancak bu alanda ihtiyaçları olan kapasiteyi tam olarak artırmış değiller. Bu bizim üzerinde çok zaman harcamamız gereken bir konu. Eğer yabancı savaşçıların gidişlerini azaltabilirsek, sonrasında bölgede bulunan DAEŞ güçlerini izole edebilir ve zayıflatabiliriz."


Obama koltuğunu Trump'a devretmeden önce bunları da yaptı

ABD başkanı Obama, bugün Trump'a görevini devretmeden önce şiddet içermeyen narkotik suçlardan dolayı tutuklu olan 33 mahkumun cezasını düşürttü.

4 yaşındaki kız çocuğunu uyuşturucuyla öldüren çifte hapis cezası

İngiltere'de 4 yaşındaki Poppy Widdison'un annesi ve eski sevgilisinin küçük kıza uyuşturucu madde vermesi nedeniyle kızın hayatını kaybetmesinin ardından her ikisi 13 yıl hapis cezasına çaptırıldı

Barack Obama ABD tarihinde bir ilke imza attı

Beyaz Saraydan yapılan yazılı açıklamada Obama'nın son ceza indirimi ABD tarihinde verilen en fazla ceza indirimi olduğu kaydedildi