Ana Sayfa | DÜNYA

İngiltere ve Türkiye'nin Avrupa Birliği kapısında zor anları


Hikmet Çetin, Türkiye’de üçlü koalisyon mümkün. Jack Straw, İngiltere, Türkiye’nin AB yolunda en büyük destekçisi olmuştur Soli Özel, AB, Türkiye’yi çok ciddiye almıyor

Avrupa Ajansı-AVA- Londra Zafer Akkur Özel Haber-AB’den ayrılmak için referanduma gidecek olan İngiliz lobisinin desteğiyle Türkiye, tam üyelik kapılarını aralayacak.Türkiye İngiltere ilişkileri ve Türkiye’nin İngiltere desteğiyle AB’ye tam üyeliği konulu panel geçtiğimiz pazartesi günü düzenlendi. Türkiye ve İngiltere seçimleri panelde konuşulan konular arasındaydı. Panel, British Institute at Ankara ve Research Turkey  ev sahipliğinde gerçekleşti. Ankara’da İngiliz Enstitüsü Başkanlığı görevini yürüten Sir David Logan panel başkanlığını yaptı. Logan, panelin açılış konuşmasını gerçekleştirdikten sonra sözü T.C.Dışişleri eski bakanlarımızdan Hikmet Çetin’e bıraktı. 

 

 

Hikmet Çetin, “Türkiye’de üçlü koalisyon mümkün”

 

 

Hikmet Çetin, Diyarbakır Lice doğumlu. T.C.Başbakanlık yardımcılığı görevinde bulunmuş, 1995 yılında CHP başkanlığı yapmış ve meclis başkanlığı gibi birçok önemli görevi bulunan Hikmet Çetin,  Türkiye seçimleri ile şunu dile getirdi: “Türkiye’de üçlü koalisyonun mümkün olabileceğini söyledi. Ancak MHP ve HDP arasındaki kimlik sorunu ve kürt meselesi buna büyük engel olacaktır dedi.”  Sözlerine, İngiltere’nin Türkiye’ye Avrupa Birliği üyeliği yolunda çok destek verdiğini söyleyen Çetin, “Avrupa Birliği’ne üye olmak Türkiye için stratejik bir tercih. İngiltere’nin bu yönde çok açık bir desteği olduğunun çok bariz örnekleri var. Son hükümetimiz olan AK Parti’nin bu süreçte Avrupa Birliği için çok fazla çaba sarf ettiğini maalesef söyleyemeyeceğim. Hükümetin söylevi bu anlamda maalesef negatif yöndeydi. Özellikle son zamanlarda yaşanan anti demokratik söylemler bunu olumsuz etkiledi. Avrupa Birliği’nin de bu yönde eksikleri olduğunu düşünüyorum dedi.”

 

 

“İngiltere, Türkiye’nin AB yolunda en büyük destekçisi olmuştur”

Sözü, İngiltere İçişleri, Dışişleri ve Adalet eski Bakanlığı görevlerini yapmış Jack Straw aldı.  İngiltere İşçi Partili ( Labour) olan Straw, “Aramızda şu ana kadar hiçbir sorun çıkmamıştır. Türkiye’yi bu süreçte Avrupa Birliği’nde görmekten memnun olurum. İngiltere’de 2017 yılında yapılması beklenen referandum konusuna gelecek olursak, 3 yıl önce benim parti üyeliğimde bu konuya değinmiştim ve AB’den çıkmayı hiç uygun bulmadım. Eğer Başbakan David Cameron’un dediği ve istediği gibi AB’den çıkarsak bu yoğun bir savaş olur. İki ülke arasında çok fazla benzerlikler var. Bunlardan birisi, Türkiye, Avrupa kıtasının doğusunda en uç noktada yer alıyor, İngiltere’de Avrupa kıtasının batısında en uç noktada yer alıyor dedi”.

 

 

Soli Özel: “AB, Türkiye’yi çok ciddiye almıyor”

 

Türkiye’de yayımlanan Habertürk Gazetesi dış haberler müdürü ve aynı zamanda Kadir Has Üniversitesi’nde ders hocalığı yapan Soli Özel, panel konuşmasını gerçekleştirenler arasındaydı. Türkiye’nin AB’ye üyeliği konusunda sanırım ortak problemler olması her ne kadar samimi ve sıcak ilişkiler söz konusu olsa da AB, Türkiye’yi bu anlamda çok ciddiye almamakta, ben öyle düşünüyorum. Türkiye’de üzerine düşen vazifeyi layıkıyla yerine getiriyor diyemeyeceğim. Sözlerine Türkiye’de gerçekleşen seçim sonuçları ile sonlandıran Özel, “Seçim sonuçları iktidar partisi için evet yıkıcı bir hezimet ama kimlik arayışı ve kimlik sorunu için iyi bir ortam. Kimlik sorunu biraz daha düzene girecektir diye düşünüyorum. Bu durum Türkiye için bir şans olabilir dedi”.

 

 

İngilizlerin yoğun ilgisi

 

Panele katılım oldukça yoğun ve üst düzeyde gerçekleşti. İngiltere’den birçok medya mensubu,  ve gazeteci yanısıra, birçok sivil toplum kuruluşu üyeleri de panele katılanlar arasındaydı. Özellikle Türkiye’nin Avrupa Birliğine üyeliği, panele katılım gösteren yabancı katılımcılar arasında da pozitif bir durum olarak değerlendirildi. 

 

Quentin Peel panel sonunda oldukça düşünceliydi.

 

Peel: “Cameron’un referandum talepleri bana göre kabus”

Birleşik Krallığa dolaylı bağlı düşünce kuruluşu olan Chatham House’un kıdemli üyesi olan Quentin Peel konuşmacılar arasındaydı. Financial Times’ta gazetecilik kimliği, Avrupa’nın birçok noktasında gazetecilik, editörlük, ve büro şefliği görevlerinde bulunmuş bir isim. Özellikle Cameron’a yüklenen Peel, Cameron’un Avrupa Birliğinden çıkması için planladığı referandum konusuna sıklıkla değindi. Sözlerine David Cameron ile devam eden Peel, “Cameron, seçimlerde bu kadar fazla oy alabileceğini tahmin etmiyordu. Halk onu yeniden iktidara taşıdı. Cameron için diyebilirim ki, çok bilinçsizce taleplerde bulunuyor ve yaptığı siyaset son zamanların en kötü siyasetçisi olarak gösteriliyor dedi”. 

Erdoğan güçlü bir siyasetçi ve Türkiye’nin AB’ye üyeliği için İngiltere’nin tam desteği söz konusu olmuştur ve olmaya da devam edecektir. Özellikle seçim sonuçları Türkiye’nin bu anlamda AB üyeliği için olumsuz etkilenebilir. AK Parti ve tabiki Tayyip Erdoğan bu kasvetli durumu kendi lehine çevirecektir. Bunun için  çaba sarf edecektir. 

David Cameron ile sözlerine devam eden Peel, “Cameron, çok büyük ve olumsuz sonuçlar doğurabilecek riskler alıyor. Bu ingiltere için bir karabasan bir kabus olabilir. Nitekim İskoçya için de bu yönde olumsuz bir strateji yürütmüştü. Sözlerine Türkiye’nin Avrupa Birliğine üyeliği konusuna getiren Quentin Peel, “Türkiye bana göre AB’ye birçok anlamda katılmayı hak eden bir ülkedir. Avrupa’nın doğusunda yer alan bir Avrupa ülkesidir.

 

Putin'den Kuzey Kore için flaş çağrı

Rusya Devlet Başkanı Putin Kore Yarımadası'ndaki duruma dahil olan tüm ülkelere önemli bir çağrıda bulundu

Donald Trump'ın eski danışmanı hakkında soruşturma başlatıldı

ABD Başkanı Donald Trump'ın eski ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn hakkında soruşturma başlatıldı

ABD'den büyük hamle Türkiye'nin sınırına PKK kampı kuruldu

ABD ve PKK işbirliği gereği Türkiye saf dışı bırakılmak isteniyor. Bu nedenle ABD, Türkiye'nin sınırına PKK kampı kurduğunu açıkladı