Ana Sayfa | DÜNYA

Akdeniz bölgesi için The British Institute Ankara'dan yardım çağrısı

abdurrahman_bilgic_david_logan_british_institute_elcilik

The British Institute'nun Ankara şubesi ile Londra merkezli Research Turkey işbirliği ile Londra British Academy ‘de bir panel düzenlendi. AB üyeliği için sırada bekleyen Türkiye ve üye olan ancak para birimine dahil olmayan hatta üyelikten çıkmak isteyen İngiltere’nin Avrupa Birliği ile ilgili inişli çıkışlı sorunları panelde konuşuldu.

Avrupa Ajansı (AVA)  Mehmet Gaygusuz- Üyelik için sırada bekleyen Türkiye ve  üye olan ancak para birimine dahil olmayan İngiltere’nin Avrupa Birliği (AB)  ile ilgili inişli çıkışlı sorunları oldu. Geçen iki ay içinde hem Türkiye’de hem de İngiltere’de seçimler oldu.  Her iki devletin yeni hükümetlerinin öncelikli işlerinden birisi Avrupa Birliği. Türkiye AB’ye girmek İngiltere ise AB’den çıkmayı ele alacak. Akdeniz bölgesi için yardım çağrısı The British Institute at Ankara ile Londra merkezli Research Turkey işbirliği ile 15 Haziran Pazartesi akşamı Londra British Academy ‘de bir panel düzenlendi.Panel sonrasında Londra Büyükelçiliğinde resepsiyon verildi.

 

 

Hikmet Çetin

 

Resepsiyondan önce yapılan panele, Türkiye’den eski TBM Meclis Başkanı Hikmet Çetin ile Soli Özel, İngiltere’den dışişleri eski Bakanı Jack Straw, Quentin Peel konuşmacı olarak katıldı. Paneli, The British Institute at Ankara Başkanı Sir David Logan yönetti. Hikmet Çetin, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı, Türkiye Başbakan Yardımcısı, Türkiye Dışişleri Bakanı, Türkiye Başbakan Yardımcısı ve Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanlığı görevlerinde bulunmuştu.Daha sonra düzenlenen resepsiyona katılan Hikmet Çetin, resepsiyona kızıyla geldi.

 

 

Abdurrahman Bilgiç'ten resepsiyon

 

 

Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç ise 16 haziran’da büyükelçilik rezidansında bir resepsiyon düzenledi. Büyükelçi Abdurrahman Bilgiç’in evsahibi olduğu resepsiyona, Hikmet Çetin, Büyükelçi müsteşarı Fatih Ulusoy, müsteşar Nazmiye Başaran, Sir David Logan, The British Institute at Ankara  direktörü Dr. Lutgarde Vandeput, Dr.Aylin Orbaşlı, The British Institute Londra Temsilcisi Claire McCafferty, Avrupa Gazete editörü Vatan Öz, TBCCI Başkanı Emma Edhem, Enver Kannur, Nuri Bulgurcu katıldı.

 

 

Dr. Lutgarde Vandeput, 

 

 

The British Institute at Ankara  direktörü Dr. Lutgarde Vandeput, Akdeniz’de Isparta ve Burdur  illerinin tümünü ve Antalya ilinin  de kuzey kesimini kapsayan Pisidia bölgesinde yapılan arkeolojik kaızlar için 30 bin sterline ihtiyaç olduğunu belirten bir konuşma yaptı. Herkesi yapılacak kazılar için en azından 30 sterlinlik bir bağış yapmaya davet etti. Ayrıntılı bilgi için: www.culturalheritageturkey.com  British Institute. The British Institute at Ankara  1947 yılında kurulan Türkiye ile İngiltere arası sosyal ve kültürel ilişkileri konu alan özellikle arkeoloji  ve Karadeniz alanında uzman bir İngiliz sivil toplum kuruluşu.

 

 

 Avrupa Gazetesi genel Yayın Yönetmeni Vatan Öz, T.C.Başbakanlık eski yardımcısı ve Meclis eski başkanı Hikmet Çetin ile Türkiye seçim sonuçları ve olası koalisyon ihtimalleri üzerine Londra Büyükelçilik Rezidansı'nda sohbet etti. 

 

T.C.Başbakanlık yardımcılığı görevinde bulunmuş, 1995 yılında CHP başkanlığı yapmış ve meclis başkanlığı gibi birçok önemli görevi bulunan Hikmet Çetin,  Türkiye seçimleri ile ilgili, “Türkiye’de üçlü koalisyonun mümkün olabilir. Ancak MHP ve HDP arasındaki kimlik sorunu ve kürt meselesi buna büyük engel olacaktır" dedi.  

 

 

The British Institute Londra Temsilcisi Claire McCafferty ile İngiltere'nin Ankara eski buyukelcisi ve The British Institute direktörü Sir David Logan Londra Büyükelçilik Rezidansı'nda Türkçe konuşarak konuklarla Türkçe sohbet etti.

 

 

İLGİLİ HABERLER

HİKMET ÇETİN KOALİSYON TAHMİNİ 

Türkiye İngiltere ilişkileri ve Türkiye’nin İngiltere desteğiyle AB’ye tam üyeliği konulu panel 

Akdeniz bölgesine yardım çağrısı

 

İngiltere Düşesi Kate Middleton o hareket karşısında sinirlendi

Objektiflere her zaman güler yüzlü haliyle takılan İngiltere Düşesi Kate Middleton bu kez kameralara farklı yansıdı

Fransa Cumhurbaşkanı seçimlerde Macron'u destekliyor

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda "En March" (Yürüyüş) Hareketinin lideri Emmanuel Macron'u destekleyeceğini açıkladı

57 yaşındaki kadın astronottan yeni bir rekor

Uzayda en uzun süreli kalma rekorunu önceden kıran Amerikalı astronot Dr. Peggy Whitson yeni bir rekora imza attı