Ana Sayfa | DÜNYA

IŞİD, Akçakale'ye 500 metre uzunluğunda tünel açmış

IŞİD

lŞİD’in Telabyad’dan Türkiye’nin Akçakale sınırına doğru kazmış olduğu yaklaşık 500 metre uzunluğunda bir tünele ulaşıldı

Suriye’nin Rojava bölgesinde yer alan ve Türkiye’ye sınır olan Telabyad, hem IŞİD hem de PKK’nın Suriye kolu YPG için stratejik bir öneme sahip. Şanlıurfa Akçakale’nin hemen karşısındaki Telabyad, IŞİD için Rakka kentine bağlı bir kapı ve ikmal yolu demek. Telabyad, YPG içinse, kontrolündeki Cizire ve Kobani kantonları arasındaki bağlantının sağlanması anlamına geliyor. Telabyad’ı 2 yıldır elinde tutan IŞİD, YPG ile Özgür Suriye Ordusu’na bağlı Burkan El Fırat güçlerinin geçtiğimiz hafta kenti kuşatması ve ABD öncülüğündeki koalisyon uçaklarının hava bombardımanları sonucu, çatışmadan kentten çekildi. YPG, Telabyad’ı ele geçirerek Cizire ve Kobani kantonlarını birleştirmiş oldu.

500 METRELİK TÜNEL
Telabyad’da denetimi sağlayan YPG, IŞİD’in çekilirken kurmuş olabileceği bombalı tuzaklara karşı kentte arama tarama çalışması başlattı. İşte bu çalışmalar sırasında, IŞİD’in Telabyad’dan Türkiye’nin Akçakale sınırına doğru kazmış olduğu yaklaşık 500 metre uzunluğunda bir tünel bulundu. Tünelin derinliği 3 metre, yüksekliği 1.5, genişliği ise 1 metre. Ancak hangi amaçla kazıldığı henüz belirlenemeyen tünelin, kazı çalışmaları sırasında çöktüğü için Türkiye sınırına ulaşmadan yarım kaldığı sanılıyor.Aramalarda ayrıca kentte bir ilaç deposu ile bir de cezaevine dönüştürülmüş ev bulundu. Tek kişilik 10 hücrenin yer aldığı ‘evden bozma’ cezaevinde bazı tutuklulara işkence yapıldığı da sanılıyor. 2 metrekarelik hücrelerde sadece tuvalet ve yere serilmiş bir battaniye var.

PEÇESİNİ AÇAN KADINA ALTIN CEZASI
YPG, kentte IŞİD’den geriye kalan her belgeyi de tek tek inceliyor. Bir belgede, örneğin bir araca küfür ettiği için tutuklanan bir kişiye en az 2 gün hücre cezası verildiği yazılı. Bir başka belgede ise bir kadının yüzündeki peçesini açtığı ve kıyafet yönetmeliğine aykırı davrandığı için 2 gram altın ödemekle cezalandırıldığı yer alıyor.

RAKKA İLE YAZIŞMALAR
Telabyad Sınır Kapısı’nın idari binasında ele geçirilen çok sayıda belgenin büyük kısmının ise Rakka’da tedavi edilemeyen yaralı ve hasta IŞİD militanlarının Türkiye’ye geçişine izin verilmesine ilişkin talep yazılarından oluştuğu iddia ediliyor. Belgelerde ayrıca Telabyad’ın ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için sınır kapısındaki görevlilerden Telabyad esnafının Türkiye’ye geçişlerine kolaylık sağlamaları talebinin de yer aldığı belirtiliyor.


Reuters duyurdu Türk ve Rus uçakları DAEŞ'e operasyon düzenledi

Reuters'ın haberine göre Rusya Savunma Bakanlığı, Türk ve Rus uçaklarının Halep'in El Bab ilçesinde DEAŞ'a karşı operasyon düzenlediğini açıkladı

Yunanistan Başbakanı Çipras'tan Türkiye'ye flaş çağrı

Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras, Kıbrıs'taki çözüm sürecine ilişkin Türkiye'ye önemli bir çağrıda bulundu

ABD El Bab'da IŞİD hedeflerini havadan vurduk dedi

ABD ordusu, Suriye'nin el-Bab kasabasındaki IŞİD hedeflerine hava saldırısı düzenledi