Ana Sayfa | DÜNYA

Pakistan'da sıcaktan ölenlerin sayısı sürekli artıyor

Pakistan'da ölü sayısı artıyor

Pakistan'da yüksek sıcaklıktan dolayı son 5 günde ölen kişilerin sayısı 800'e yükseldi

Hafta sonu 45 dereceyi gören Pakistan’da sıcak hava, son beş günde 800'e yakın kişinin ölümüne neden oldu. Ölenlerin çoğu Sindh eyaletinin başkenti Karaçi’den. Yaklaşık 20 milyon kişinin yaşadığı finans merkezi kentte hastanelerde yer kalmadı. Sindh eyaletindeki sağlık görevlileri, 10 hastaneden derlenen bilgilere göre ölü sayısının 780'i aştığını söyledi. Doktorlar halen sıcaklardan etkilenerek kalp krizi teşhisiyle tedavi altında olan binlerce hasta olduğunu ve hastanelerde yer kalmadığını söylüyor. Pakistan medyası hastanelerde yerlerde yatan hastaların görüntülerini yayınladı. Din adamları, çoğu Müslüman 200 milyon kişinin yaşadığı ülkede sağlık durumu iyi olmayanların oruç tutmayabileceğini belirtti.

'Elimizden geleni yapıyoruz'

Kentin en büyük hastanesi Cinnah Tıp Merkezi'nde çalışan Dr. Semin Cemali, "Elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. 5 binden fazla hasta sıcaklığa bağlı şikâyetler nedeniyle hastanemize başvurdu. Bunların 384'ünü kurtaramadık" dedi. Acil servise her dakika yeni bir hasta geldiğini söyleyen Cemali, "Gelenlerin çoğu yaşlı ve fakirler. 45-50 yaş arasında oldukları için sıcaktan en fazla onlar etkileniyor" dedi.Pakistan'ın paramiliter güçleri sağlık merkezleri kurarak halka yardım etmeye çalışıyor.

Elektriksizlik, havalandırma ve suya da engel

Karaçi’de sık sık elektrikler kesiliyor. Bu durum pek çok kişiyi havalandırma ve sudan mahrum bıraktı. Özel elektrik şirketi, Ramazan dolayısıyla insanların aynı anda elektriğe yüklenmesinin altyapıyı zorladığını açıkladı. İslamabad’daki Al Jazeera muhabiri Kamal Hyder, muhalif partilerin bölgesel yönetimi eleştirdiğini söyledi. Ancak sıcaktan dolayı en fazla kişinin öldüğü Sindh eyaletinin yönetiminin muhaliflerin elinde olduğunu da belirtti. Hükümetin insanları sıcağa karşı önceden uyarmadığını söyleyen Hyder, “Ölenlerin çoğu çok fakir. Sokakta yaşayan çok insan var. Ölenler yaşlı” diye konuştu.

Yağmur bekleniyor

Pakistan Meteoroloji İdaresi Genel Müdürü Ghulam Resul akşam yağış beklediklerini belirtti. Sıcak havanın ülke genelinde 24 Haziran akşamına kadar etkisini sürdürmesi bekleniyor. Geçen ay da Pakistan'ın komşusu Hindistan’da haftalar süren sıcak dalgasında 1826 kişi hayatını kaybetmişti.

DEAŞ'ın gaddar komutanı böyle yakalandı

Irak'ta devam eden operasyonlar kapsamında DEAŞ'ın komutanı çıplak bir şekilde yakalandı

İngiltere Düşesi Kate Middleton o hareket karşısında sinirlendi

Objektiflere her zaman güler yüzlü haliyle takılan İngiltere Düşesi Kate Middleton bu kez kameralara farklı yansıdı

Fransa Cumhurbaşkanı seçimlerde Macron'u destekliyor

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda "En March" (Yürüyüş) Hareketinin lideri Emmanuel Macron'u destekleyeceğini açıkladı