Ana Sayfa | DÜNYA

Kobani nerede bulunuyor, Kobani'de neden çatışma yaşanıyor

Kobani nerede bulunuyor

Bugün sabah saatlerinde terör örgütü IŞİD, Kobani'ye yeniden saldırı düzenledi. Saldırının ardından çatışma çıktı

IŞİD uzun zamandır Ortadoğu coğrafyasında zulümleri devam ederken, birden dünyanın gözleri Kobani üzerine döndü. Türkiye sınırının karşısında olan Kobani (Ayn el Arap) birden tüm dünyanın gündemi olması dikkat çekti.Düzenlenen saldırılara kadar ismi pek bilinmeyen yerleşim yerinde 54.681 kişilik nüfusun çoğunluğunu Kürtler oluşturmakta. Irak ordusundan ele geçirdikleri silahları kullanarak şehrin güneyinden kuşatma ve saldırı düzenleyen IŞİD (Irak Şam ve İslam Devleti) 16 Eylül’den beri bölgede bulunuyor. Kobani yani diğer ismiyle Ayn el Arap, Şanlıurfa ilinin Suruç ilçesinin tam karşısında duruyor. Hatta Kobani’deki evler sınırdan da görülebilmekte.

Küba'da yolcu uçağı düştü 39 yolcu hayatını kaybetti

Küba'dan kalkan Aerogaviota Havayollarına ait Antonov AN-26 tipi yolcu uçağı düştü

PYD bayraklı ABD tankları Türkiye sınırına konuşlandırıldı

ABD ordusu PYD'ye olan desteğini sürdürüyor. YPG bayraklı ABD tankları Türkiye sınırına çok yakın bir mesafeye yerleştirilmesi üzerine konuşan Pentagon Sözcüsü Albay Davis, ''Sınır alanları da bizim hareket alanlarımıza dahil." dedi.

Almanya'da camiye molotofla saldırı düzenlendi

Almanya'nın Weil am Rhein kentinde bulunan Eyüp Sultan Camii'ne düzenlenen molotoflu saldırının ardından Türk vatandaşları tepki gösterdi