Ana Sayfa | DÜNYA

Kobani nerede bulunuyor, Kobani'de neden çatışma yaşanıyor

Kobani nerede bulunuyor

Bugün sabah saatlerinde terör örgütü IŞİD, Kobani'ye yeniden saldırı düzenledi. Saldırının ardından çatışma çıktı

IŞİD uzun zamandır Ortadoğu coğrafyasında zulümleri devam ederken, birden dünyanın gözleri Kobani üzerine döndü. Türkiye sınırının karşısında olan Kobani (Ayn el Arap) birden tüm dünyanın gündemi olması dikkat çekti.Düzenlenen saldırılara kadar ismi pek bilinmeyen yerleşim yerinde 54.681 kişilik nüfusun çoğunluğunu Kürtler oluşturmakta. Irak ordusundan ele geçirdikleri silahları kullanarak şehrin güneyinden kuşatma ve saldırı düzenleyen IŞİD (Irak Şam ve İslam Devleti) 16 Eylül’den beri bölgede bulunuyor. Kobani yani diğer ismiyle Ayn el Arap, Şanlıurfa ilinin Suruç ilçesinin tam karşısında duruyor. Hatta Kobani’deki evler sınırdan da görülebilmekte.


Donald Trump karşıtı eylemlere yenisi eklendi

Donald Trump'un İslam ülkelerine yönelik seyahat yasağını protesto etmek amacıyla "Bugün ben de Müslüman'ım" eylemi yapıldı

Milletvekili Ganire Paşayeva’ya Irak Türkmenlerinin Bayrağı Hediye Edildi

Irak Türkleri ve Türk Dünyasına desteğini esirgemeyen Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva Türk Ocakları davetlisi olarak Antalya’ya geldi. Irak Türkmen Birliği ve Dayanışma Derneği adına Kürşat Çavuşoğlu, ziyaret anısına Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva'ya “Irak'taki Türkmenlerin Sessiz Çığlığı”adlı kitabı ve Irak Türkmenlerinin Bayrağını hediye etti.

Esad Şam'a fillerle saldırdı 97 kişi yaralandı

Esad güçleri, Şam'a "fil" adı verilen füzelerle saldırması sonucu 97 kişi yaralandı.