Ana Sayfa | DÜNYA

İsrail'de gözaltına alınan Türkler sınır dışı edildi

Türkler sınır dışı edildi

İsrail, Ben Gurion Havalimanı'nda gözaltına alınan Türklerden 7'sini sınır dışı ederek Türkiye'ye gönderdi

Sadakataşı Derneği ile Kudüs'e giden Star Gazetesi'nden Halime Kökçe, Ülke TV Genel Yayın Yönetmeni Hasan Öztürk, TRT Haber'den Özden Ayvaz ile Hüseyin Günay ve Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Levent Uslu, aktivistler Kemal Özdal, Durdane Özdal, Fatih Bolcan ile Sümeyra Bolcan, Tel Aviv'deki Ben Gurion Havalimanı'nda gözaltına alındı.İsrail yönetimi, tek tek sorgulanan Türk vatandaşlarından TRT Haber görevlileri Özden Ayvaz ile Hüseyin Günay'ın ülkeye girişine izin verildi.  2'si gazeteci 7 Türk ise sınır dışı edilerek Türkiye'ye gönderildi. Bu kişiler hakkında ayrıca 10 yıl boyunca ülkeye girişlerine yasaklama getirildi.7 Türk yolcu sınır dışı işlemlerinin ardından Türk Hava Yolları'na ait bir uçakla saat 03.10'da Tel-Aviv'den İstanbul'a geldi. Gazeteciler ve aktivistler burada bir grup kalabalık tarafından sloganlarla karşılandı.

"Cep telefonlarımızı alıp sorguya çektiler"

Sadakataşı Derneği yetkilisi Kemal Özdal, pasaport kontrol noktasında sivil istihbaratçılar tarafından gözaltına alındıklarını belirterek, "Pasaport ve cep telefonlarımıza el konuldu. Bizleri hücre olarak tabir edebileceğimiz dondurucu soğuğun bulunduğu bir mekanda saatlerce beklettiler ve beni ve arkadaşlarımızı uzun süre sorgudan geçirdiler. İsrail polisi sorgulama esnasında bizlere sert tavırlar sergileyerek hiçbir dayanak hiçbir gerekçe göstermeksizin bizleri gözetim altında tuttular ve herhangi bir açıklama yapmadılar. Buradaki sorgulamanın ardından hepimizi teker teker bir odaya sokarak yeniden sorguya çektiler. TRT ekibi hariç bütün ekibe deporte uyguladılar" dedi.

Gazetecilerin ve STK temsilcilerin İsrail polisi tarafından gözaltına alınmasına büyük tepki gösteren Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın da, ?Filistin de bin aile gıda yardımı ve kumanya yardımı yapmak ve ailelerlebirlikte iftar sofrasında yer almak için ekibimiz, arkadaşlarımız ve gazeteci dostlarımız İsrail topraklarına inip Filistin'e geçmek istediler. Ama karlaştıkları tavır ve tutumların kabul edilebilecek hiçbir tarafı yok. Bu saatten sonra Türkiye kendi topraklarına İsrail'den gelmiş olan STK temsilcilerini, gazetecileri ve iş adamlarına aynı muameleye tabii tutmalı deporte ederek ülkelerine geri göndermelidir" ifadesini kullandı.

İsrail polisi tarafından göz altına alınan gazetecilerden Halime Gökçe ise, "Biz bugün Filistinli kardeşlerimizi ve Filistin'i görmek için gittik ama İsrail'in gerçek yüzünü gördük" dedi. Gazeteci Hasan Öztürk de "İki ay önce bizleri kabul eden devlet bugün kabul etmiyor. Demek ki İsrail keyfi bir devlet anti demokratik bir devlet" diyerek tepki gösterdiler" diyerek israil'e tepki gösterdi. 

Kaynak: Anadolu Ajansı

Fransa'da seçmenlere kötü sürpriz Boş olması gereken zarflar doldurulmuş

Fransa'da yapılan seçimlerin ilk turunda Paris'in 15. bölgesinde oy kullanmak için sandığa giden vatandaşların zarflarının daha önceden kendi adlarına başkalarının doldurduğunu öğrenildi

Fransa'daki seçim sandıklarından Erdoğan çıktı

Fransa'da dün akşam ilk turu gerçekleştirilen seçim sandıklarından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ismi çıkması şaşırttı

Washington'da 23 Nisan coşkuyla kutlandı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında Washington'da gerçekleştirilen "Barış ve Dayanışma Yürüyüşü ve Festivali"ne, başkent civarındaki eyaletlerden gelen binlerce vatandaş katıldı