Ana Sayfa | DÜNYA

Kıbrıs'ta Türk ve Rum liderleri arasında önemli görüşme

Mustafa Akıncı

Kıbrıs’ta iki aydır devam eden yeni müzakere sürecinde Türk ve Rum liderler Mustafa Akıncı ile Nikos Anastasiadis bir araya geldi

Başkent Lefkoşa’da BM denetimindeki ara bölgede 4.5 saat görüşen iki lider, müzakerecilerin hazırladığı ve liderlerin soyadlarından oluşan A.A. belgesi üzerinde tarafların uzlaşamadığı konuları ele aldı.

BM’NİN UMUDU ARTTI
Görüşmenin ardından acıkama yapan evsahibi BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Bart Eide, daha önce Kıbrıs sorununun çözümünden umutlu olduğunu ancak yapılan bu son görüşmede çözüm umudunun daha da arttığını söyledi.

100 BİN RUM KRİTERİ
Müzakereler gizlilik esasıyla sürdürülmesi nedeniyle mülkiyet, toprak ve yönetim konularında hangi kriterlerde anlaşmaya varıldığı açıklanmadı. Ancak Kıbrıs Rum yönetiminin uzun süredir KKTC’den 100 bin Rum göçmene yetecek kadar toprak istediği biliniyor. Rumların 100 bin Rum kriteri, mülkiyet ve toprak başlıklarını doğrudan etkiliyor.Rum yönetimi ayrıca, muhtemel bir çözümde Kıbrıs Türk devletine kalacak bölümde özel mülkiyet konusunda da ilk söz hakkının 1974 öncesi Rum mülk sahibinde olmasını istiyor. KKTC günümüzde Ada’nın yüzde 36’sını elinde bulunduruyor ve toprakların da yüzde 80’i 1974 öncesi Rum özel mülkiyetinde. Kıbrıslı Türklerin Kıbrıs Rum yönetiminde 1974 öncesi bıraktığı mülkleri bulunuyor. Özel mülkiyet konusunda taraflar, tazminat, takas ve iade yöntemleriyle çözüm konusunda hemfikir.

BAŞPİSKOPOS VE MÜFTÜ
Görüşmede, liderlerin sosyal etkinlikleri de ele alındı. Türk ve Rum liderler, 8 Temmuz’da Türk ve Rum ticaret odalarının düzenleyeceği ortak etkinliğe katılacak ve her iki tarafın dini liderleriyle buluşacak. Liderlerin müzakereler çerçevesinde bundan sonraki ilk görüşmesi ise, 10 Temmuz’da yapılacak.

AB DE DEVREDE
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Anastasiadis ile görüşmesinin ardından Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ile görüşmek üzere Brüksel’e hareket edecek. Akıncı, AB yetkilileri ile Kıbrıs sorununa bulunacak çözümün AB müktesebatına uyması konusunu ele alacak.


Hükümet açıkladı Yunanistan'dan Türkiye'ye akın ediyorlar

Son 7 yıldan bu yana Yunanistan'ın içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar yaşamın her alanında kendini gösteriyor

Suriyelilerden sonra şimdi de Yunanlılar Türkiye'ye akın ediyor

Yunanistan'da sağlık sektörünün yara almasının ardından kanser hastalarının ilaçlarına kısıtlama getirince Yunan vatandaşları çareyi On İki Adalara değil, Türkiye'ye gelerek bulmaya çalışıyor

İsviçre'den skandal pankartla ilgili ilk açıklama geldi

İsviçre'de düzenlenen PKK mitinginde Erdoğan'ın şakağına doğrultulmuş silah pankartına karşı İsviçre Dışişleri Bakanlığı günler sonra kınamada bulundu